Լոռիում շարունակվում են 7 և 13-ամյա քույրերի որոնողական աշխատանքները
Լոռիում շարունակվում են անչափահաս 2 երեխաների որոնողական աշխատանքները։ Ներգրավված են մեծ թվով փրկարարներ և ոստիկաններ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Հայաստանի ներքին գործերի նախարարությունից՝ նշելով, որ որոնվող երեխաները 7 և 13 տարեկան քույրեր են։
«Առաջին ահազանգը եղել է հունիսի 15-ին ժամը 14։45-ին։ Քաղաքացին հայտնել էր, որ տեսել է Փամբակ գետում հայտնված երեխայի։  Նույն օրը ժամը 17։05-ին մեկ այլ քաղաքացի է ահազանգել ու հայտնել, որ 7 և 13 տարեկան քույրերը Վանաձոր քաղաքի Նարեկացի փողոցի հասցեներից մեկից դուրս են եկել և չեն հասել նախատեսված վայր»,– մանրամասնեցին ՆԳՆ-ից:
Կառույցից նաև հայտնեցին, որ լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկությունները, թե երեխաները արցախցի են, չի համապատասխանում իրականությանը։
Որոնողական աշխատանքները չեն դադարել ամբողջ գիշերվա ընթացքում։ Ներգրավված է 115 փրկարար և 86 ոստիկան։
Ներգրավվել են նաև կամավորներ, ջրասուզակներ։ Օգտագործվում են անօդաչու թռչող սարքեր, նավակներ ու այլ տեխնիկական միջոցներ։

Massive search operation underway in Armenia’s Lori Province for two missing sisters, aged 7 and 13
A massive search and rescue operation involving around two hundred first responders and numerous volunteers has been underway nonstop in Armenia’s Lori Province after two children went missing on June 15 in Vanadzor.
One emergency call claimed that a child had been seen in the nearby river.
The Ministry of Internal Affairs said in a statement that the missing children are sisters aged 7 and 13.
The ministry detailed: “The first emergency call was received on June 15 at 14:45. A citizen reported seeing a child in the Pambak River. Later the same day, at 17:05, another citizen called and reported that the two sisters, aged 7 and 13, had left an address on Narekatsi Street in Vanadzor and had not reached their intended destination.”
Earlier media reports that identified the missing children as being from Karabakh were inaccurate.
The search operations continued throughout the night into Tuesday without interruption. A total of 115 rescuers and 86 police officers are involved in the efforts. Volunteers and divers have also joined the search. Drones, boats, and other technical equipment are being used.