Սևանա լճի մակարդակը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում բարձրացել է 46 սմ-ով
2026 թվականի հունվարից մինչ հունիսի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում Սևանա լճի մակարդակը բարձրացել է 46 սանտիմետրով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ ՇՄՆ  «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ տեղեկագրից, 2026 թվականի հունիսի 16-ի դրությամբ Սևանա լիճը ծովի մակերևույթից գտնվել է 1900 մետր 69 սանտիմետր բարձրության վրա՝ նույն տարվա հունվարի կեսերին գրանցված 1900 մետր 23 սանտիմետր նիշի դիմաց։
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ այս տարեսկզբից մինչ հունիսի 16-ը Արփա-Սևան թունելային ջրատարով Սևանա լիճ է տեղափոխվել 113 միլիոն 991 հազար խմ ջուր։
Սևան թափվող գետերում դիտվել է ջրի ելքերի որոշակի ավելացում։ Ոռոգման նպատակներով  Սևանա լճից Հրազդանի հունով ջրբացթողումներ առայժմ չեն իրականացվում։

Lake Sevan’s water level has risen by 46 centimeters since the beginning of 2026, reaching 1,900 meters and 69 centimeters above sea level as of June 16, 2026, according to official data.
Data published by the “Hydrometeorology and Monitoring Center” of Armenia’s Ministry of Environment showed that, as of June 16, 2026, Lake Sevan was at an elevation of 1,900 meters and 69 centimeters above sea level, compared with the 1,900 meters and 23 centimeters mark recorded in mid-January of the same year.
According to the data, from the beginning of this year until June 16, 113 million 991 thousand cubic meters of water have been transferred to Lake Sevan through the Arpa–Sevan tunnel waterway.
A certain increase in water discharge has been observed in the rivers flowing into Lake Sevan. For irrigation purposes, water releases from Lake Sevan through the Hrazdan River are not currently being carried out.