Սևանա լճի մակարդակը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում բարձրացել է 46 սմ-ով
2026 թվականի հունվարից մինչ հունիսի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում Սևանա լճի մակարդակը բարձրացել է 46 սանտիմետրով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ ՇՄՆ  «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ տեղեկագրից, 2026 թվականի հունիսի 16-ի դրությամբ Սևանա լիճը ծովի մակերևույթից գտնվել է 1900 մետր 69 սանտիմետր բարձրության վրա՝ նույն տարվա հունվարի կեսերին գրանցված 1900 մետր 23 սանտիմետր նիշի դիմաց։
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ այս տարեսկզբից մինչ հունիսի 16-ը Արփա-Սևան թունելային ջրատարով Սևանա լիճ է տեղափոխվել 113 միլիոն 991 հազար խմ ջուր։
Սևան թափվող գետերում դիտվել է ջրի ելքերի որոշակի ավելացում։ Ոռոգման նպատակներով  Սևանա լճից Հրազդանի հունով ջրբացթողումներ առայժմ չեն իրականացվում։

Уровень озера Севан в первом полугодии 2026 года поднялся на 46 см
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на бюллетень Центр гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды РА, по состоянию на 16 июня 2026 года уровень озера Севан составлял 1900 метров 69 сантиметров над уровнем моря, по сравнению с отметкой в ​​1900 метров 23 сантиметра, зафиксированной в середине января того же года.
По данным того же источника, с начала текущего года по 16 июня в озеро Севан по туннельному акведуку Арпа-Севан было перекачано 113 миллионов 991 тысяча кубометров воды.
Отмечено некоторое увеличение расхода воды в реках, впадающих в Севан. Сброс воды из озера Севан в реку Раздан для орошения в настоящее время не осуществляется.