Միրզոյանն ու Կոսը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ տնտեսական համագործակցությունը խթանելու մեխանիզմները
ԵՄ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ։
Մարթա Կոսը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ, ինչը նաև լավ ուղերձ է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացման ուղղությամբ:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել ժողովրդավարական քվեով ՀՀ քաղաքացիներից ստացած մանդատի հիման վրա հաջորդ շրջանում ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական օրակարգի, եվրոպական ինտեգրման առաջմղման տեսլականին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերության տնտեսական բաղադրիչի խթանման ուղղությամբ կոնկրետ մեխանիզմներ և դրանց իրացման ուղղությամբ առաջիկա անելիքները:
Նախարար Միրզոյանը և հանձնակատար Կոսը մտքեր են փոխանակել հուլիսի 5-ին հանձնակատարի՝ Երևան այցի օրակարգի շուրջ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a meeting with EU Commissioner for Enlargement Marta Kos within the framework of the EU Foreign Affairs Council meeting in Luxembourg.
Commissioner Kos congratulated Ararat Mirzoyan – a senior member of the Civil Contract party – on the victory in the parliamentary elections, noting that it also sends a positive message for the further deepening of the Armenia–EU partnership, the Foreign Ministry said in a press release.
Minister Mirzoyan outlined Armenia’s foreign policy priorities for the coming period, based on the mandate received from citizens through a democratic vote, including the Armenia–EU strategic agenda and the vision for advancing European integration.
The sides discussed specific mechanisms to promote the economic component of the Armenia–EU partnership and the next steps for their implementation.
Minister Mirzoyan and Commissioner Kos also exchanged views on the agenda of the Commissioner’s visit to Yerevan on July 5.