Միրզոյանն ու Կոսը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ տնտեսական համագործակցությունը խթանելու մեխանիզմները
ԵՄ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ։
Մարթա Կոսը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ, ինչը նաև լավ ուղերձ է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացման ուղղությամբ:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել ժողովրդավարական քվեով ՀՀ քաղաքացիներից ստացած մանդատի հիման վրա հաջորդ շրջանում ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական օրակարգի, եվրոպական ինտեգրման առաջմղման տեսլականին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերության տնտեսական բաղադրիչի խթանման ուղղությամբ կոնկրետ մեխանիզմներ և դրանց իրացման ուղղությամբ առաջիկա անելիքները:
Նախարար Միրզոյանը և հանձնակատար Կոսը մտքեր են փոխանակել հուլիսի 5-ին հանձնակատարի՝ Երևան այցի օրակարգի շուրջ:

Арарат Мирзоян и Марта Кос обсудили механизмы стимулирования экономического сотрудничества Армения-ЕС
В рамках заседания Совета министров иностранных дел государств-членов ЕС 14 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с комиссаром ЕС по вопросам расширения Мартой Кос.
Как передает “Арменпресс”, Министерство иностранных дел Армении опубликовало заявление по этому поводу.
Марта Кос поздравила Арарата Мирзояна с победой на парламентских выборах, что также является хорошим сигналом для дальнейшего углубления партнерства РА-ЕС.
Министр Мирзоян затронул приоритеты внешней политики РА на предстоящий период, основанные на мандате, полученном от граждан РА в результате демократического голосования, включая стратегическую повестку дня РА-ЕС и видение содействия европейской интеграции.
Стороны обсудили конкретные механизмы содействия экономической составляющей сотрудничества Армения-ЕС и предстоящие шаги по их реализации.
Министр Мирзоян и комиссар Кос обменялись мнениями по повестке дня визита комиссара в Ереван 5 июля.