ԱՄՆ-ն պատասխանատու է Իրանի հետ ապագա համաձայնագրի իրականացման համար․ Արաղչի
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատասխանատու է Իրանի հետ ապագա համաձայնագրի իրականացման համար, և որ Իսրայելի հարձակումները Լիբանանի վրա պետք է դադարեցվեն։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Իրանի ԱԳՆ-ն, Արաղչին այս հայտարարությունն արել է Թուրքիայի, Իրաքի և Եգիպտոսի արտգործնախարարների հետ հեռախոսազրույցների ընթացքում։
«Արաղչին այս հեռախոսազրույցների ընթացքում ընդգծել է ԱՄՆ-ի պատասխանատվությունը համաձայնագրի իրականացման համար՝ միաժամանակ շեշտելով Լիբանանի դեմ (Իսրայելի կողմից իրականացվող) ագրեսիայի և ապակայունացնող հարձակումների լիարժեք դադարեցման անհրաժեշտությունը»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ-ն և Իրանը պաշտոնապես հաստատել են, որ համաձայնության են հասել խաղաղության հաստատման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման շուրջ։ Ստորագրման արարողությունը տեղի կունենա հունիսի 19-ին Շվեյցարիայում։
Իրանի արտգործնախարարի խոսքով՝ փաստաթուղթը նախատեսում է ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցում բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում։ Իսրայելը, սակայն, հայտարարել է, որ չի պատրաստվում դուրս բերել զորքերը հարավային Լիբանանից։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը նախազգուշացրել է, որ «եթե Իրանը Լիբանանում իրադարձությունների պատճառով հարձակվի Իսրայելի վրա, մենք կպատասխանենք ամբողջ ուժով»։

США несут ответственность за реализацию соглашения с Ираном: Аббас Арагчи
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что Соединенные Штаты несут ответственность за реализацию соглашения с Ираном и что израильские атаки на Ливан должны быть прекращены.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Министерство иностранных дел Ирана, Арагчи сделал это заявление во время телефонных разговоров с министрами иностранных дел Турции, Ирака и Египта.
“Арагчи в ходе этих телефонных разговоров указал на ответственность США за реализацию соглашения, подчеркнув необходимость полного прекращения агрессии и дестабилизирующих атак (израильского) режима на Ливан”, — говорится в заявлении МИД Ирана.
США и Иран официально подтвердили достижение соглашения о подписании Меморандума о взаимопонимании по установлению мира. Церемония подписания состоится 19 июня в Швейцарии.
Документ предусматривает немедленное прекращение военных действий на всех фронтах, включая Ливан. Однако Израиль заявил, что не намерен выводить войска из южного Ливана.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац предупредил: “Если Иран нападет на Израиль из-за событий в Ливане, Израиль ударит по нему со всей силой”.