Իսրայելի պաշտպանության բանակը ԱՄՆ-Իրան համաձայնագրի շրջանակներում կարող է դադարեցնել առաջխաղացումը Լիբանանում
Իսրայելի պաշտպանության ուժերը կարող են դադարեցնել առաջխաղացումը հարավային Լիբանանում՝ ԱՄՆ-Իրան համաձայնագրի լույսի ներքո, սակայն անվտանգության գոտուց զորքը դուրս բերելու ծրագրեր չկան։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Իսրայելի պետական ​​Kan հեռարձակողը։
«Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև համաձայնագրի շրջանակներում ՑԱԽԱԼ-ը պատրաստվում է հնարավորությանը, որ քաղաքական ղեկավարությունը կհրամայի դադարեցնել հարավային Լիբանանում ցամաքային առաջխաղացումը։ Իրականում, սրանք կարող են լինել վերջին օրերը, երբ ՑԱԽԱԼ-ը ուժ կիրառելու հնարավորություն ունի` Լիբանանում նոր տարածքներ գրավելու համար», - հաղորդել է պետական ​​հեռարձակողը։
Ըստ Kan-ի՝ Իսրայելը պատրաստվում է կրճատել Լիբանանի խորքում հարձակումները՝ ԱՄՆ-Իրան համաձայնագրին «չվնասելու» համար։ Միևնույն ժամանակ, Իսրայելի անվտանգության աղբյուրները հայտնել են, որ ՑԱԽԱԼ-ը չի դուրս բերի զորքերը հարավային Լիբանանի անվտանգության գոտուց՝ որպես Իրանի հետ համաձայնագրի մաս։ Նրանք նշել են, որ այս հարցը կքննարկվի լիբանանցիների հետ մեկուկես շաբաթից ԱՄՆ-ում նախատեսված ուղիղ բանակցությունների ժամանակ։

Армия обороны Израиля может остановить наступление в Ливане - в рамках соглашения между США и Ираном
Армия обороны Израиля может прекратить наступление в южном Ливане на фоне заключаемого между США и Ираном соглашения, однако вывод израильских войск из зоны безопасности пока не планируется.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила израильская государственная телерадиокомпания Kan.
«В рамках соглашения, заключаемого между Соединенными Штатами и Ираном, ЦАХАЛ готовится к возможности того, что политическое руководство отдаст приказ остановить наземное наступление войск на юге Ливана. На самом деле, это могут быть последние дни, когда у ЦАХАЛ есть возможность применять силу с целью захвата новых территорий в Ливане», - говорится в публикации гостелерадиокомпании.
По данным Kan, Израиль готовится сократить атаки в глубине Ливана, чтобы «не навредить» соглашению между США и Ираном. При этом израильские источники в сфере безопасности сообщили гостелерадиокомпании, что ЦАХАЛ не будет выводить войска из зоны безопасности на юге Ливана в рамках соглашения с Ираном. Отмечается, что этот вопрос будет обсуждаться с ливанцами в рамках прямых переговоров, которые состоятся через полторы недели в США.