Պեկինը զսպվածության կոչ է արել ԱՄՆ-ին և Իրանին
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Լին Ցզյանը հունիսի 10-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Պեկինը «խորապես մտահոգված է» Մերձավոր Արևելքի պատերազմի զարգացումներով, և կոչ է արել չշարունակել մարտերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France 24-ը։
«Համապատասխան կողմերը պետք է պահպանեն հանգստություն և ցուցաբերեն զսպվածություն, դադարեցնեն հակամարտության և իրավիճակի սրումը, ձեռնարկեն կոնկրետ միջոցներ լարվածությունը մեղմելու և հանդարտեցնելու համար», ասել է խոսնակը։
Մեկնաբանությունները հնչել են Հորմուզի նեղուցում Apache ուղղաթիռի խոցման պատճառով ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի վրա օդային հարվածներ հասցնելուց հետո։ ԱՄՆ-ն ուղղաթիռի կործանման համար մեղադրել է Իսլամական Հանրապետությանը։ Ի պատասխան ԱՄՆ հարվածների՝ Իրանը հարվածներ է հասցրել Հորդանանում, Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող ամերիկյան օբյեկտների։

Пекин призывает США и Иран к сдержанности
Представитель Министерства иностранных дел Китая Линь Цзянь заявил на пресс-конференции 10 июня, что Пекин “глубоко обеспокоен” развитием событий в войне на Ближнем Востоке и призвал к прекращению боевых действий. Как сообщает “Арменпресс”, об этом пишет France 24.
“Стороны должны сохранять спокойствие и проявлять сдержанность, прекратить эскалацию конфликта и ситуации, а также принять конкретные меры для ослабления и деэскалации напряженности”, — сказал представитель.
Эти комментарии прозвучали после того, как США нанесли авиаудары по Ирану в связи со сбитым вертолетом Apache над Ормузским проливом. США обвинили в сбитии вертолета Иран. В ответ на американские удары Иран нанес удары по американским объектам в Иордании, Бахрейне и Кувейте.