Լատվիայի նոր վարչապետը ցանկանում է խզել առևտրային կապերը Ռուսաստանի հետ
Լատվիայի նոր վարչապետ Անդրիս Կուլբերգսը, որի կառավարությունը հաստատվել է մայիսի 28-ին, հայտարարել է, որ ցանկանում է խզել առևտրային կապերը Ռուսաստանի հետ և դա հանձնարարում է արտաքին գործերի նախարարությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է LETA լրատվական գործակալությունը։
Ըստ հրապարակման՝ Կուլբերգսն ընդգծել է, որ առաջվա պես պնդում է, որ Ռուսաստանի հետ գործարար կապեր չպետք է պահպանել։ Հարցին, թե արդյոք նրա ասածը նշանակում է, որ Լատվիայի ծրագիրը նախատեսում է Ռուսաստան ներմուծման և արտահանման դադարեցում՝ առանձին բացառություններով, Կուլբերգսը դրական է պատասխանել։
Նշվում է, որ վարչապետն ԱԳ նախարար Բայբա Բրաժեին կհանձնարարի «այս հարցի լուծումը գտնել» ԵՄ-ի հետ համակարգմամբ։
Կուլբերգսը դրա հետ մեկտեղ ընդունել է, որ Լատվիայի դեղագործական հատվածը չի կարողանա արագորեն վերակողմնորոշվել դեպի այլ շուկա, ուստի հարցը կքննարկվի դեղագործական ընկերությունների ղեկավարների հետ։ Կուլբերգսը չի հստակեցրել, թե էլ որ հատվածները կարող են բացառություններ ակնկալել։
LETA-ի տվյալներով՝ 2026 թվականի առաջին երեք ամսում Լատվիան Ռուսաստան է արտահանել 244,15 միլիոն եվրոյի ապրանք, իսկ Ռուսաստանից ներմուծել է 10,51 միլիոն եվրոյի ապրանք։

Новый премьер-министр Латвии хочет разорвать торговые связи с Россией
Новый премьер-министр Латвии Андрис Кулбергс, чье правительство было утверждено 28 мая, заявил о своем желании разорвать торговые отношения с Россией и поручил Министерству иностранных дел сделать это. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает информационное агентство LETA.
Кулбергс подчеркнул, что по-прежнему настаивает на прекращении деловых отношений с Россией. На вопрос, означает ли его заявление, что план Латвии предусматривает прекращение импорта и экспорта в Россию с некоторыми исключениями, Кулбергс ответил утвердительно.
Отмечается, что премьер-министр поручит министру иностранных дел Байбе Браже “найти решение этого вопроса” в координации с ЕС.
Кулбергс также признал, что латвийский фармацевтический сектор не сможет быстро переориентироваться на другой рынок, поэтому этот вопрос будет обсуждаться с руководителями фармацевтических компаний. Кулбергс не уточнил, на какие еще сектора могут рассчитывать исключения.
Согласно данным LETA, за первые три месяца 2026 года Латвия экспортировала в Россию товары на сумму 244,15 млн евро и импортировала из России товары на сумму 10,51 млн евро.