Լիտվան կաջակցի Հայաստանում սահմանների կառավարման, փաստաթղթերի անվտանգության և իրավապահ համակարգի բարեփոխումներին
Վիզաների ազատականացման թեման ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է և Ներքին գործերի նախարարության համակարգմամբ որևէ ջանք չի խնայվում այս ուղղությամբ նախատեսված բոլոր միջոցառումները պատշաճ ժամկետում և որակով կյանքի կոչելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը «Աջակցություն Հայաստանում վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությանը՝ սահմանների կառավարման, փաստաթղթերի անվտանգության և իրավապահ համակարգի բարեփոխումների ոլորտներում» ծրագրի մեկնարկային միջոցառմանը։
«Ես ուրախ եմ փաստելու, որ մենք այսօր տալիս ենք մեկնարկը մի ծրագրի, որն առաջինն է Հայաստանի Հանրապետությունում, որի հիմնական ֆոկուսը հենց վիզաների ազատականացման թեման է»,- ասաց նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով ԵՄ գործընկերներին կարևոր ծրագրի ֆինանսական ներդրումն ապահովելու, ինչպես նաև այն կյանքի կոչելու համար։
Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց նաև Լիտվայի Հանրապետության գործընկերներին, որոնց հետ, նրա գնահատմամբ, բավական սերտ գործընկերություն է ձևավորվել և համատեղ շարունակվելու է ծրագրի իմպլեմենտացումը գործնականորեն։
«Կարևորում եմ նախարարության դիրքերից, հատկապես՝ համագործակցությունը ԵՄ անդամ պետությունների հետ։ Կարևոր է, որ մենք շարունակենք ոչ միայն ԵՄ-ի հետ երկխոսությունը, այլև սերտ, կառուցողական գործընկերություն ծավալենք անդամ պետությունների հետ ևս, որովհետև վերջնարդյունքում նրանք են նաև որոշում կայացնում վիզաների ազատականացման վերաբերյալ։ Ուրախ եմ, որ Լիտվայի Հանրապետությունն արդեն 2-րդ շրջափուլն է՝ շարունակում է համագործակցել Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության հետ, և ուրախ եմ ավելի, որ այսօր արդեն ծրագրային հիմնական կենտրոնացումը վիզաների ազատականացման թեման է»,-ընդգծեց նախարարը՝ համոզմունք հայտնելով, որ ծրագրի մեկնարկը ևս մեկ առիթ է արձանագրելու, որ ԵՄ-ն և ՀՀ-ն հանձնառու են սերտացնելու իրենց հարաբերությունները։
Սարգսյանը նշեց, որ ծրագիրն ունի ընդհանուր առմամբ 2․5 միլիոն եվրո բյուջետային ֆոնդ, որը հերթական ներդրումն է ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի ոլորտային բարեփոխումների իրականացման շրջանակում։
Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսն իր խոսքում նախ գոհունակություն հայտնեց Արփինե Սարգսյանի գլխավորությամբ ՆԳ նախարարության անձնակազմի իրականացրած աշխատանքի համար։
Նրա խոսքով՝ Լիտվան և Լատվիան Հայաստանին աջակցություն կցուցաբերեն կոնկրետ բարեփոխումների իրականացման գործում։
«Այս ծրագրի նպատակը, իմ կարծիքով, հետևյալն է՝ կարևոր է, որ ԵՄ-ն ոչ միայն Հայաստանի հետ քննարկում է, թե ինչ պետք է արվի, այլ նաև օգնում է, միջոցներ է տրամադրում, փոխանակում իրականացնում, որպեսզի այս գործողությունների ծրագիրն իրականացվի ավելի սահուն եղանակով»,-ասաց Մարագոսը՝ կարևորելով գործողությունների ծրագրով իրականացվող միջոցառումների որակն ու համապատասխան հենանիշների բավարարումը։
ԵՄ դեսպանը շեշտեց, որ վիզաների ազատականացման Հայաստանն արդեն շատ աշխատանքներ է իրականացրել սահմանների համալիր կառավարման, կենսաչափագրական համակարգի ներդրման ուղղություններով, սակայն լրացուցիչ փորձի փոխանակումը շատ կարևոր է Եվրամիության, մասնավորապես՝ Լիտվայի կողմից, որն արդեն հաջողությամբ իրականացրել է գործընթացը։
Լիտվայի Հանրապետության ներքին գործերի փոխնախարար Գինտարաս Ալիկսանդրավիչյուսը մեծ պատիվ համարեց ներկա գտնվելու մի ծրագրի մեկնարկին, որն աջակցելու է Հայաստանին ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման բարեփոխումների գործընթացում։
«Մենք հանձնառու ենք կիսելու մեր փորձը, տրամադրելու պրակտիկ աջակցություն, որպեսզի այս ծրագիրը կարևոր, տևական արդյունքներ ապահովի»,-հավաստիացրեց նա՝ համոզմունք հայտնելով, որ ծրագրի մեկնարկը կարևոր հիմք է, երկարատև գործընթացի, որի շուրջ կոորդինացումը, վճռականությունը թույլ են տալու հասնել սահմանված ընդհանուր նպատակներին։

Литва поддержит реформы в сферах управления границами, безопасности документов и правоохранительной системы в Армении
Тема либерализации визового режима является одним из приоритетов правительства Армении, и под координацией министерства внутренних дел не жалеется никаких усилий для претворения в жизнь всех запланированных в этом направлении мероприятий в надлежащие сроки и с должным качеством.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян на мероприятии, посвященном старту программы «Поддержка диалога по либерализации визового режима в Армении в сферах управления границами, безопасности документов и реформ правоохранительной системы».
«Я рада констатировать, что сегодня мы даем старт программе, которая является первой в Республике Армения, чей основной фокус направлен именно на тему либерализации визового режима», — сказала министр, выразив благодарность партнерам из ЕС за обеспечение финансового вклада в эту важную программу, а также за претворение ее в жизнь.
Саргсян также выразила благодарность партнерам из Литовской Республики, с которыми, по ее оценке, сформировалось достаточно тесное партнерство и совместно будет продолжена имплементация программы на практике.
«С позиции министерства я придаю особое значение сотрудничеству с государствами-членами ЕС. Важно, чтобы мы продолжали диалог не только с ЕС, но и налаживали тесное, конструктивное партнерство также с государствами-членами, поскольку в конечном итоге именно они также принимают решение по либерализации визового режима. Я рада, что Литовская Республика уже второй цикл продолжает сотрудничать с министерством внутренних дел Республики Армения, и еще более рада, что сегодня основным программным фокусом является именно тема либерализации визового режима», — подчеркнула министр, выразив убежденность, что старт программы — это еще один повод зафиксировать, что ЕС и Армения привержены углублению отношений.
Саргсян отметила, что программа имеет общий бюджетный фонд в размере 2,5 миллиона евро, что является очередным вкладом со стороны ЕС в рамках реализации секторальных реформ в Армении.
Посол ЕС в Армении Василис Марагос в своей речи прежде всего выразил удовлетворение работой, проделанной аппаратом МВД под руководством Арпине Саргсян.
По его словам, Литва и Латвия окажут Армении поддержку в реализации конкретных реформ.
«Цель этой программы, на мой взгляд, заключается в следующем: важно, чтобы ЕС не только обсуждал с Арменией то, что должно быть сделано, но также помогал, предоставлял средства, осуществлял обмен опытом, чтобы этот план действий реализовывался более плавным образом», — сказал Марагос, подчеркнув важность качества мероприятий, осуществляемых в рамках плана действий, и соответствия надлежащим ориентирам.
Посол ЕС подчеркнул, что в направлении либерализации визового режима Армения уже провела большую работу в сферах комплексного управления границами и внедрения биометрической системы, однако дополнительный обмен опытом очень важен со стороны Европейского союза, в частности — Литвы, которая уже успешно реализовала этот процесс.
Заместитель министра внутренних дел Литовской Республики Гинтарас Александравичюс посчитал большой честью присутствовать на старте программы, которая окажет поддержку Армении в процессе реформ по либерализации визового режима с ЕС.
«Мы привержены тому, чтобы делиться своим опытом, предоставлять практическую поддержку, чтобы эта программа обеспечила важные, долгосрочные результаты», — заверил он, выразив убежденность, что старт программы является важной основой длительного процесса, координация и решительность вокруг которого позволят достичь установленных общих целей.