Eleveight AI-ը և ՀՀ ԲՏԱՆ-ն կհամագործակցեն արհեստական բանականության ոլորտում
Eleveight AI ընկերությունը  և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը համագործակցություն են սկսում արհեստական բանականության ոլորտում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունիսի 1-ին կողմերը Գեղարքունիքի մարզի Գագարին համայնքում փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ասաց, որ ՀՀ կառավարության հայեցակարգային մոտեցումն այն է, որ Հայաստանը շատ շուտով պիտի վերածվի արհեստական բանականության գործարանների պարտեզի, և որ Հայաստանը տեխնոլոգիան օգտագործողից ու սպառողից պիտի վերածվի տեխնոլոգիա արտադրողի ու ստեղծողի, մշակողի ու արտահանողի։
«Առաջիկայում մենք Eleveight AI ընկերության հետ շատ կոնկրետ ուղղություններով քննարկումներ ենք անելու տարբեր պետական գերատեսչությունների, ինչպես նաև տեխնոլոգիական համայնքի տարբեր խաղացողների հետ հասկանալու, թե ինչպես կարող ենք այդ ռեսուրսների մի հատվածն ուղղել կոնկրետ կարիքների բավարարմանը հենց Հայաստանի ներսում»,-ասաց Հայրապետյանը։
Նախարարը նշեց, որ պետությունը ևս իր ներդրումն է ուզում ունենալ արհեստական բանականության ոլորտը զարգացնելու և  նորարարներին, ստարտափներին, անհատ հետազոտողներին, գիտահետազոտական խմբերին դեպի արհեստական բանականության  տեխնոլոգիաներ մղելու մեջ։
«Eleveight AI-ը ոչ միայն պետք է արտահանի հաշվողական ռեսուրսները, այն պիտի առաջարկի ամպային ծառայություններ ներքին խաղացողների համար, որոնք այդչափ ունեն այդօրինակ հաշվողական ռեսուրսների կարիքը և օրեցօր, ի ուրախություն մեզ ու մեր պետության, այդ կարիքը մեծանում է։ Սա նշանակում է, որ ընկերությունը կառավարության հետ պիտի համագործակցի՝ հասկանալու, թե որոնք են այն ռազմավարական կետերը, որտեղ կարող են լինել համագործակցություններ թե՛ պետական հատվածի, և  թե՛ տեխնոլոգիական համայնքի խաղացողների հետ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ այս հայեցակարգն իրականացնելու նպատակով պետությունը ստեղծել է արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտը, որը խողովակ է՝ հավաքելու հաշվողական ռեսուրսները և այն բաց թողնելու ինդուստրիա սուբսիդավորման տեսքով։
Eleveight AI ընկերության հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Արման Ալեքսանյանը կարևորեց հայերենով տեքստից ձայնային և հակառակը կիրառելի մոդել ունենալը։
«Քանի որ ամեն ինչ շատ արագ է զարգանում և փոխվում, պետք է ինչ-որ հայեցակարգ ունենանք, որ կարողանանք պլանավորել համագործակցության ուղղությունները»,-ասաց նա։
Eleveight AI-ի գործարկումը դիտարկվում է որպես Հայաստանի տեխնոլոգիական  ոլորտի կարևոր քայլերից՝ երկիրը դարձնելով տարածաշրջանային ԱԲ ենթակառուցվածքների կենտրոն և նոր հնարավորություններ ստեղծելով ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային տեխնոլոգիական համայնքի համար։

Eleveight AI and the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia have launched cooperation in the field of artificial intelligence, with an MoU signed in Gagarin, Gegharkunik Province, where the next-generation AI data center, powered by NVIDIA Blackwell B300 GPUs, was opened.
At a press conference, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said that the conceptual approach of the Armenian government is that the country should soon become an AI hub, or, as he described it, a “garden of AI factories,” and that it should transform from a user and consumer of technology into a producer, creator, developer, and exporter of technology.
“In the near future, together with Eleveight AI, we will hold discussions in very specific areas with various government agencies, as well as different stakeholders in the technology community, to understand how we can direct part of those resources toward meeting specific needs here in Armenia,” Minister Hayrapetyan said.
The minister noted that the state also seeks to contribute to the development of the artificial intelligence sector and to encourage innovators, startups, individual researchers, and research groups to engage in artificial intelligence technologies.
“Eleveight AI should not only export computing resources; it should also offer cloud services to domestic players who need such computational capacity—and, to our delight and that of the state, this need is growing day by day,” he said. “This means the company must cooperate with the government to identify strategic points where collaboration can take place, both with the public sector and with actors in the technology community,” he added.
He further noted that, to implement this concept, the state has established a Virtual Artificial Intelligence Institute, which serves as a channel for aggregating computing resources and distributing them in the form of industry subsidies.
Eleveight AI founder and CEO Arman Aleksanyan emphasized the importance of having viable text-to-speech and speech-to-text models in Armenian.
“Since everything is developing and changing very quickly, we need some kind of conceptual framework so that we can plan the directions of cooperation,” he said.
The launch of Eleveight AI is seen as an important step for Armenia’s technology sector, positioning the country as a regional hub for AI infrastructure.