Eleveight AI-ը և ՀՀ ԲՏԱՆ-ն կհամագործակցեն արհեստական բանականության ոլորտում
Eleveight AI ընկերությունը  և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը համագործակցություն են սկսում արհեստական բանականության ոլորտում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունիսի 1-ին կողմերը Գեղարքունիքի մարզի Գագարին համայնքում փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ասաց, որ ՀՀ կառավարության հայեցակարգային մոտեցումն այն է, որ Հայաստանը շատ շուտով պիտի վերածվի արհեստական բանականության գործարանների պարտեզի, և որ Հայաստանը տեխնոլոգիան օգտագործողից ու սպառողից պիտի վերածվի տեխնոլոգիա արտադրողի ու ստեղծողի, մշակողի ու արտահանողի։
«Առաջիկայում մենք Eleveight AI ընկերության հետ շատ կոնկրետ ուղղություններով քննարկումներ ենք անելու տարբեր պետական գերատեսչությունների, ինչպես նաև տեխնոլոգիական համայնքի տարբեր խաղացողների հետ հասկանալու, թե ինչպես կարող ենք այդ ռեսուրսների մի հատվածն ուղղել կոնկրետ կարիքների բավարարմանը հենց Հայաստանի ներսում»,-ասաց Հայրապետյանը։
Նախարարը նշեց, որ պետությունը ևս իր ներդրումն է ուզում ունենալ արհեստական բանականության ոլորտը զարգացնելու և  նորարարներին, ստարտափներին, անհատ հետազոտողներին, գիտահետազոտական խմբերին դեպի արհեստական բանականության  տեխնոլոգիաներ մղելու մեջ։
«Eleveight AI-ը ոչ միայն պետք է արտահանի հաշվողական ռեսուրսները, այն պիտի առաջարկի ամպային ծառայություններ ներքին խաղացողների համար, որոնք այդչափ ունեն այդօրինակ հաշվողական ռեսուրսների կարիքը և օրեցօր, ի ուրախություն մեզ ու մեր պետության, այդ կարիքը մեծանում է։ Սա նշանակում է, որ ընկերությունը կառավարության հետ պիտի համագործակցի՝ հասկանալու, թե որոնք են այն ռազմավարական կետերը, որտեղ կարող են լինել համագործակցություններ թե՛ պետական հատվածի, և  թե՛ տեխնոլոգիական համայնքի խաղացողների հետ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ այս հայեցակարգն իրականացնելու նպատակով պետությունը ստեղծել է արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտը, որը խողովակ է՝ հավաքելու հաշվողական ռեսուրսները և այն բաց թողնելու ինդուստրիա սուբսիդավորման տեսքով։
Eleveight AI ընկերության հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Արման Ալեքսանյանը կարևորեց հայերենով տեքստից ձայնային և հակառակը կիրառելի մոդել ունենալը։
«Քանի որ ամեն ինչ շատ արագ է զարգանում և փոխվում, պետք է ինչ-որ հայեցակարգ ունենանք, որ կարողանանք պլանավորել համագործակցության ուղղությունները»,-ասաց նա։
Eleveight AI-ի գործարկումը դիտարկվում է որպես Հայաստանի տեխնոլոգիական  ոլորտի կարևոր քայլերից՝ երկիրը դարձնելով տարածաշրջանային ԱԲ ենթակառուցվածքների կենտրոն և նոր հնարավորություններ ստեղծելով ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային տեխնոլոգիական համայնքի համար։

Компания Eleveight AI и Министерство высокотехнологичной промышленности Армении начинают сотрудничество в области искусственного интеллекта. Как сообщает “Арменпресс”, 1 июня в общине Гагарин Гегаркуникской области стороны подписали Меморандум о взаимопонимании.
На встрече с журналистами министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян заявил, что концептуальный подход правительства РА заключается в том, что Армения в скором времени превратится в парк фабрик искусственного интеллекта, а также трансформируется из пользователя и потребителя технологий в производителя и создателя, разработчика и экспортера технологий.
“В ближайшем будущем мы проведем с Eleveight AI переговоры по очень конкретным направлениям с различными государственными ведомствами, а также с различными участниками технологического сообщества, чтобы понять, как мы можем направить часть этих ресурсов на удовлетворение конкретных потребностей внутри Армении”, — сказал Айрапетян.
Министр отметил, что государство также хочет внести свой вклад в развитие области искусственного интеллекта и подтолкнуть новаторов, стартапы, отдельных исследователей и исследовательские группы к разработке технологий искусственного интеллекта.
“Компания Eleveight AI должна не только экспортировать вычислительные ресурсы, но и предлагать облачные услуги отечественным компаниям, которые остро нуждаются в таких ресурсах, и эта потребность, к нашей радости и радости нашего государства, растет с каждым днем. Это означает, что компания должна сотрудничать с правительством, чтобы понять, какие стратегические точки могут быть использованы для взаимодействия как с государственным сектором, так и с технологическим сообществом”, — сказал он, добавив, что для реализации этой концепции государство создало Виртуальный институт искусственного интеллекта, который является каналом для сбора вычислительных ресурсов и их предоставления отрасли в виде субсидий.
Арман Алексанян, основатель и генеральный директор Eleveight AI, подчеркнул важность наличия модели, способной переводить текст в речь и наоборот на армянском языке.
“Поскольку все развивается и меняется очень быстро, нам нужна какая-то концепция, чтобы планировать направления сотрудничества”, — сказал он.
Запуск Eleveight AI рассматривается как важный шаг в развитии технологического сектора Армении, превращающий страну в региональный центр инфраструктуры искусственного интеллекта и создающий новые возможности как для местного, так и для международного технологического сообщества.