Մենք թևակոխել ենք նոր որակի պետություն ստեղծելու գործընթաց․ Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի գործող իշխանությունը նոր որակի պետություն ստեղծելու գործընթաց է սկսել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետն այդ մասին ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Մենք թևակոխել ենք նոր որակի պետություն ստեղծելու գործընթաց։ Եվ նոր որակի պետությունն ունի մի քանի կարևոր բնորոշիչներ։ Այդ բնորոշիչներից առաջնայինն այն է, որ պատմության և իրականության միջև տեղի է ունեցել սահմանազատում և սահմանագծում, ինչը նշանակում է, որ պատմությունը մեզ համար ոչ թե ապագայի մեջ մտնելու խոչընդոտ է, այլ ապագայում, որն այսօր է, անցյալի ողբերգությունները և ձախողումները չկրկնելու ուղեցույց։ Այն քաղաքականությունը, որ մենք իրականացնում ենք 2022 թվականից ի վեր, մեր պատմությունն ընթերցելու, վերընթերցելու, վերլուծելու արդյունք է։ Եվ այսօր պատիվ ունեմ ձեզ զեկուցել, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը հակամարտության փակուղուց վեր է ածվում խաղաղության խաչմերուկի»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ նոր որակի պետություն նշանակում է նոր որակի կրթություն, նոր որակի սոցիալական ապահովություն, նոր որակի տնտեսություն։ «Այսօր Հրազդանում մեծ տեմպերով կառուցվում է արհեստական բանականության գործարան, հիմա արդեն Գագարինում պատրաստ է և առաջիկա օրերին բացվելու է արհեստական բանականության առաջին գործարանը, որը ավելի փոքր մասշտաբ ունի, բայց սա էլ շատ մեծ իրադարձություն է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչները՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, մայիսի 31-ին քարոզարշավն անցկացնում են Երևանում։ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջան այցելելուց առաջ նրանք Նորք-Մարաշ վարչական շրջանում էին։

Мы вступили в процесс создания государства нового качества: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил, что нынешнее правительство Армении начало процесс создания государства нового качества.
Как передает Арменпресс, об этом заявил находящийся в отпуске премьер-министр Армении в ходе встречи с жителями административного района Еревана Канакер-Зейтун - в рамках предвыборной кампании партии «Гражданский договор».
«Мы вступили в процесс создания государства нового качества. А государство нового качества обладает несколькими важными характеристиками. Главная из них — это делимитация и демаркация истории и реальности, то есть история не является препятствием на пути в будущее, а служит ориентиром, позволяющим не повторять трагедий и ошибок прошлого в будущем, то есть сегодня. Политика, которую мы проводим с 2022 года, является результатом чтения, перечитывания и анализа нашей истории. И сегодня я имею честь доложить вам, что сегодня Республика Армения из тупика конфликта превращается в перекрестокмира», — сказал Пашинян.
По его словам, новое качественное государство означает новое качественное образование, новое качественное социальное обеспечение, новую качественную экономику. «Сегодня в Раздане быстрыми темпами строится заводискусственного интеллекта, сейчас в Гагарине готова, а в ближайшие дни откроется первая фабрика искусственного интеллекта, которая будет меньше по масштабу, но это тоже очень важное событие», — отметил Никол Пашинян.
Представители партии «Гражданский договор» во главе с премьер-министром Николом Пашиняном 31 мая проводит предвыборную кампанию в Ереване. Перед посещением административного района Канакер-Зейтун они побывали в административном районе Норк-Мараш.
Предвыборная кампания к парламентским выборам в Армении, которые состоятся 7 июня, началась 8 мая и продлится до 5 июня. Для участия в выборах зарегистрировались 18 политических сил, 2 блока и 16партий. Партия «Гражданский договор» участвует в выборах под номером 16 под лозунгом «Защити мир». Партия «Гражданский договор» представила Центральной избирательной комиссии избирательный список из 283 кандидатов, а также список из 10 кандидатов, представляющих национальные меньшинства. Кандидатом от партии на пост премьер-министра является Никол Пашинян.