Ղազախստանը և Ռուսաստանը հաստատել են միջուկային անվտանգության բնագավառում համագործակցության ծրագիրը
Ղազախստանի ատոմային էներգիայի գործակալությունը և «Ռոստեխնադզոր»-ը ստորագրել են միջուկային և ճառագայթային անվտանգության կարգավորման բնագավառում միջգերատեսչական համագործակցության 2026-2030 թվականների միջոցառումների պլանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Պլանը նախատեսում է համատեղ միջոցառումների իրականացում, ներառյալ փորձի փոխանակումը լիցենզավորման, ստուգիչ-հսկողության գործունեության ոլորտում, փորձագիտական ​​խորհրդատվությունները, սեմինարները, ստաժավորումները և միջուկային և ճառագայթային անվտանգության կարգավորման հարցերի շուրջ մասնագիտական ​​​​փոխգործակցության մյուս ձևերը», - ասվում է Ղազախստանի ատոմային էներգիայի գործակալության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ: Փաստաթուղթն ստորագրվել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Ղազախստան այցի շրջանակում:
2026 թվականի մայիսի 28-ին Ռուսաստանը և Ղազախստանը ստորագրել են համաձայնագիր հանրապետությունում ատոմակայանի կառուցման գործում համագործակցության, ինչպես նաև նախագծի ֆինանսավորման համար պետական ​​​​արտահանական վարկի տրամադրման մասին:
«Ռոսատոմ»-ը մասնակցում է Ղազախստանի «Բալխաշ» առաջին ատոմակայանի կառուցմանը: Շինարարությունը նախատեսվում է սկսել 2027 թվականին և ավարտել մինչև 2035 թվականը:

Казахстан и Россия утвердили план сотрудничества в области ядерной безопасности
Агентство по атомной энергии Казахстана и Ростехнадзор подписали план действий по межведомственному сотрудничеству в области регулирования ядерной и радиационной безопасности на 2026-2030 годы. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ТАСС.
“План предусматривает проведение совместных мероприятий, включая обмен опытом в сфере лицензирования, контрольно-надзорной деятельности, экспертные консультации, семинары, стажировки и другие формы профессионального взаимодействия по вопросам регулирования ядерной и радиационной безопасности”, — говорится в сообщение пресс-службы Агентства по атомной энергии Казахстана.
Документ был подписан в рамках визита президента России Владимира Путина в Казахстан.
28 мая 2026 года Россия и Казахстан подписали соглашение о сотрудничестве в строительстве атомной электростанции в республике, а также о предоставлении государственного экспортного кредита для финансирования проекта.
Росатом участвует в строительстве первой в Казахстане атомной электростанции “Балхаш”. Строительство планируется начать в 2027 году и завершить к 2035 году.