Արարատ Միրզոյանը հիվանդ երևակայության արդյունք որակեց «Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցիների բնակեցման» մասին թեզը
Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցիների բնակեցման մասին թեզը հիվանդ երևակայության արդյունք է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մայիսի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այդ մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ արձագանքելով ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի կողմից շրջանառվող թեզը, թե իբր «առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում գործող իշխանության վերընտրվելու դեպքում 300 հազար ադրբեջանցիներ են բնակեցվելու Հայաստանում»։
«Դե ինչ, ևս մեկ անգամ ասում եմ՝ Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցիների բնակեցման մասին թեզը հիվանդ երևակայության արդյունք է, անմտություն է։ Ավելին՝ մեր հերքումից հետո դա նորից կրկնելը երկու բանի մասին է խոսում. կամ կրկնողը չի հասկանում, ընդհանրապես տարրական ուղեղի բջիջների մակարդակով չի հասկանում, թե ինչ է ասվում, կամ երկրորդը՝ սրիկայություն է, որովհետև չարամտորեն կրկնում է այն, ինչ չկա՝ փորձելով մանիպուլացնել մարդկանց համար զգայուն հարցերը, փորձելով, իհարկե, անօգուտ, սեղմել հասարակության համար ցավոտ կետերի վրա։ Ընդ որում, ես չգիտեմ՝ այդ մարդը, որն անընդհատ այս անհեթեթությունը կրկնում է, նրա շահերի տեսանկյունից ո՞րն է ավելի լավ պատճառը, այն, որ ինքը դա կրկնում է, որովհետև չի հասկանում, թե՞ այն, որ ինքը կրկնում է, որովհետև չարամիտ մտադրություն ունի։ Հարգելի հայրենակիցներ, Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցիների բնակեցման մասին թեզը հիվանդ երևակայության արդյունք է, անհեթեթություն և սրիկայություն»,- ասել է Միրզոյանը։
Արձագանքելով լրագրողներից մեկի հարցին, թե իսկ քանի՞ ադրբեջանցիների բնակեցման մասին է խոսք գնում՝ Միրզոյանը պատասխանել է. «Ոչ մի»։
Գործող իշխանությունների վերընտրվելու դեպքում իբր 300 հազար ադրբեջանցիների Հայաստանում բնակեցնելու թեզը ակտիվորեն շրջանառում են ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան» և «Հայաստան» դաշինքների ներկայացուցիչները։  Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հերքել է այդ հայտարարությունները՝ շեշտելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններում նման հարց երբեք չի քննարկվել ու չի քննարկվում։  Չնայած հերքումներին՝ ընդդիմադիր ուժերի ներկայացուցիչները ակտիվորեն շարունակում են շրջանառել այդ թեզը՝ պատրաստելով  ու տարածելով նաև արհեստական բանականությամբ գեներացված հոլովակներ։

Тезис о переселении в Армению 300 тыс азербайджанцев является плодом больного воображения: глава МИД Армении
Тезис о переселении в Армению 300 тыс азербайджанцев является плодом больного воображения.
Как передает Арменпресс, об этом 26 мая на встрече с журналистами заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на распространяемый со стороны оппозиционных политических сил тезис о том, будто «в случае переизбрания действующей власти на предстоящих парламентских выборах в Армению будут переселены 300 тыс азербайджанцев».
«Что ж, говорю еще раз: тезис о переселении в Армению 300 тыс азербайджанцев — это плод больного воображения, это чушь. Более того, повторение этого снова после нашего опровержения говорит о двух вещах: либо повторяющий это не понимает, вообще на уровне элементарных клеток мозга не понимает, о чем речь, либо, второе, это подлость, потому что он злонамеренно повторяет то, чего нет, пытаясь манипулировать чувствительными для людей вопросами, пытаясь — конечно, безуспешно — давить на болевые точки общества.
При этом я не знаю, какая причина лучше с точки зрения интересов того человека, который постоянно повторяет этот абсурд: то, что он повторяет это, потому что не понимает, или то, что он повторяет это, имея злонамеренный умысел? Уважаемые соотечественники, тезис о переселении Армению 300 тыс азербайджанцев — это плод больного воображения, чушь и подлость», — сказал Мирзоян.
Отвечая на вопрос одного из журналистов о том, о переселении скольких азербайджанцев в таком случае идет речь, Мирзоян ответил: «Ни одного».
Тезис о якобы переселении в Армению 300 тыс азербайджанцев в случае переизбрания действующих властей активно продвигают представители оппозиционных блоков «Сильная Армения» и «Армения». Премьер-министр Армении Никол Пашинян несколько раз опровергал эти заявления, подчеркивая, что на переговорах между Арменией и Азербайджаном подобный вопрос никогда не обсуждался и не обсуждается. Несмотря на опровержения, представители оппозиционных сил продолжают активно распространять этот тезис, в том числе создавая и тиражируя видеоролики, сгенерированные искусственным интеллектом.