Միջազգային աստղագիտական միության CAP2026 համաժողովն աշխատանքներն է սկսել Երևանում
Մայրաքաղաքում մայիսի 25-ին մեկնարկեց Միջազգային աստղագիտական միության՝ աստղագիտության հանրայնացման միջազգային համաժողովը (CAP2026)։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մասնակցում են աստղագիտության հանրայնացման ոլորտի մասնագետներ գրեթե բոլոր աշխարհամասերից, որոնք Հայաստան են ժամանել փորձի փոխանակման, մասնագիտական հմտությունների զարգացման և համագործակցության նոր հնարավորությունների ստեղծման մղումով։
Արծարծվող թեմաները հիմնականում վերաբերում են գիտական լրագրությանը, աստղագիտության հանրայնացման մեջ արհեստական բանականության կիրառմանը, սոցիալական մեդիային, աստղագիտական հանրային-կրթական ծրագրերին և գիտության հանրայնացման ժամանակակից գործիքներին։
Երևանում համաժողովին ներկա են 34 երկրի 85 պատվիրակներ, բայց գրեթե եռակի շատ են հեռավար ձևաչափով մասնակիցները։ Այդ հաշվարկով համաժողովին ընդհանուր առմամբ ներգրավված են 213 պատվիրակներ՝ 56 երկրից։
Մասնակիցներին ողջունեց և արգասաբեր աշխատանք մաղթեց Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը, որը նաև անդրադարձավ աստղագիտության հանրային նշանակությանը և ոլորտի հանրայնացման կարևորությանը, հատկապես՝ տեխնոլոգիաների բուռն զարգացման ներկայիս ժամանակաշրջանում։ Նա նշեց, որ Հայաստանն առաջին անգամ է հյուրընկալել այսպիսի ուղղվածության համաժողով, որն անցկացվում է երկամյա պարբերականությամբ։
«Աստղագիտության հանրայնացումը ներառում է մասնագիտական գործունեության տարբեր ոլորտներ՝ գիտական, մասնավորապես, աստղագիտական լրագրություն, գիտական տուրիզմ, կրթական ծրագրեր և այլն։ Ըստ այդմ, համաժողովին մասնակցում են ոչ միայն աստղագետներ, այլև ուրիշ ոլորտների մասնագետներ։ Քննարկվող թեմաները գերազանցապես առնչվում են աստղագիտության հանրայնացմանը ժամանակակից տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արհեստական բանականության կիրառմամբ։ Ներկայացվել են տարբեր հավելվածներ և հարթակներ։ Կիրառվող RingCentral հեռավար շփման հարթակը թույլ է տալիս միաժամանակ հետևել երեք տարբեր դահլիճներում ծավալվող իրադարձություններին և քննարկումներին»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցին հայտնեց նա։
Առաջին օրվա զեկույցներից Արեգ Միքայելյանն առանձնացրեց Պամելա Գեյի (ԱՄՆ) ելույթը՝ նվիրված գիտության հանրայնացման ոլորտում արհեստական բանականության մեթոդների կիրառմանը։
Մեր զրուցակիցը նշեց նաև, որ առաջիկայում աշխատանքներ են իրականացվելու տարբեր աստղեր հայ երևելի գիտնականների անուններով կամ աստղագիտությանն առնչվող տեղավայրերի անվանումներով պաշտոնապես անվանակոչելու ուղղությամբ։ Հայկական կողմն այդ նպատակով դիմելու է Միջազգային աստղագիտական միության համապատասխան հանձնաժողով։
Միջազգային համաժողովն ամփոփվելու է մայիսի 29-ին։
Նախկինում Հայաստանում անցկացվել են Միջազգային աստղագիտական միության 7 գիտաժողովներ՝ նվիրված տարբեր թեմաների։

The International Astronomical Union’s Conference on Astronomy for Education and Public Outreach (CAP2026) opened in the Armenian capital on May 25.
The conference has brought together specialists in astronomy communication and public outreach from nearly every continent, who arrived in Armenia to exchange experience, develop professional skills and create new opportunities for cooperation.
The topics under discussion mainly focus on science journalism, the application of artificial intelligence in astronomy communication, social media, public educational astronomy programmes and modern tools for science popularisation.
The conference in Yerevan is attended by 85 delegates from 34 countries, while the number of participants joining remotely is nearly three times higher. In total, 213 delegates from 56 countries are involved in the conference.
Participants were welcomed by Areg Mickaelian, director of the Byurakan Astrophysical Observatory, who wished them productive work and also spoke about the public significance of astronomy and the importance of promoting the field, particularly in the current era of rapid technological development. He noted that Armenia is hosting a conference of this kind for the first time, adding that the event is held every two years.
“Astronomy popularisation encompasses various professional fields, including science journalism, particularly astronomical journalism, scientific tourism, educational programmes and others. Accordingly, the conference is attended not only by astronomers, but also by specialists from other sectors. The topics discussed are primarily related to the popularisation of astronomy through modern technologies, including artificial intelligence. Various applications and platforms have been presented. The RingCentral remote communication platform being used allows participants to simultaneously follow events and discussions taking place in three different halls,” he told Armenpress.
Among the first day’s presentations, Mickaelian highlighted the speech by Pamela Gay of the United States, which focused on the use of artificial intelligence methods in science communication.
He also noted that work will soon begin on officially naming various stars after prominent Armenian scientists or locations associated with astronomy. For that purpose, the Armenian side will apply to the relevant commission of the International Astronomical Union.
The international conference will conclude on May 29.
Armenia has previously hosted seven conferences of the International Astronomical Union dedicated to various topics.