Հայաստանն ու Ռուսաստանը բարեկամներ են և երկխոսության մեջ են. Պեսկով
Ռուսաստանն ու Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներ, շարունակում են լինել բարեկամներ և գտնվել երկխոսության մեջ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ այդ մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք շարունակում ենք երկխոսությունը, մենք շարունակում ենք պահպանել երկխոսությունը մեր հայ բարեկամների հետ և կանենք դա նաև հետագայում»,- ասել է Պեսկովը։
Պատասխանելով ճշգրտող հարցն, թե արդյոք Մոսկվան և Երևանը բարեկամնե՞ր են՝ Պեսկովը պատասխանել է. «Միանշանակ։ Մենք Հայաստանի հետ ամենաառաջադեմ ինտեգրացիոն պրոցեսներում ենք։ Մենք գիտենք, որ Հայաստանում կան քաղաքական ուժեր, որոնք զարգացման ռուսական վեկտորի ամբողջական կողմնակիցներն են, կենտրոնացած են Ռուսաստանի մասնակցությամբ ինտեգրացիոն պրոցեսներին մասնակցությունը խորացնելու վրա։ Անկասկած, մեզ նման մոտեցումը դուր է գալիս, մենք դա չենք թաքցնում»,- ասել է նա։

РФ и Армения остаются друзьями и находятся в диалоге: Дмитрий Песков
Россия и Армения, являясь государствами-членами Евразийского экономического союза, продолжают дружить и вести диалог.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, это заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков на брифинге для журналистов.
“Мы продолжаем диалог. Мы остаемся в диалоге с нашими армянскими друзьями - и будем делать это и дальше”, — сказал Песков.
Отвечая на вопрос о дружбе Москвы и Еревана, Песков ответил: “Безусловно. Мы с Арменией находимся в одном из самых продвинутых интеграционных процессов. Мы знаем, что в Армении есть политические силы, которые являются полными сторонниками российского вектора развития, ориентированности на дальнейшее углубленное участие в интеграционных процессах с участием Российской Федерации. Безусловно, нам импонирует такой подход, мы это не скрываем”, — заключил он.