Հայաստանն ու Ռուսաստանը բարեկամներ են և երկխոսության մեջ են. Պեսկով
Ռուսաստանն ու Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներ, շարունակում են լինել բարեկամներ և գտնվել երկխոսության մեջ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ այդ մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք շարունակում ենք երկխոսությունը, մենք շարունակում ենք պահպանել երկխոսությունը մեր հայ բարեկամների հետ և կանենք դա նաև հետագայում»,- ասել է Պեսկովը։
Պատասխանելով ճշգրտող հարցն, թե արդյոք Մոսկվան և Երևանը բարեկամնե՞ր են՝ Պեսկովը պատասխանել է. «Միանշանակ։ Մենք Հայաստանի հետ ամենաառաջադեմ ինտեգրացիոն պրոցեսներում ենք։ Մենք գիտենք, որ Հայաստանում կան քաղաքական ուժեր, որոնք զարգացման ռուսական վեկտորի ամբողջական կողմնակիցներն են, կենտրոնացած են Ռուսաստանի մասնակցությամբ ինտեգրացիոն պրոցեսներին մասնակցությունը խորացնելու վրա։ Անկասկած, մեզ նման մոտեցումը դուր է գալիս, մենք դա չենք թաքցնում»,- ասել է նա։

Kremlin spokesman Dmitry Peskov has said that Armenia and Russia continue to maintain friendly relations.
As fellow member states of the Eurasian Economic Union, the two countries remain in dialogue and continue to be friends, he said, according to the TASS news agency.
“We continue the dialogue, we continue to maintain dialogue with our Armenian friends, and we will continue to do so in the future,” TASS quoted Peskov as saying at a press briefing.
Asked again whether Moscow and Yerevan are friends, Peskov replied: “Absolutely. We are engaged in the most advanced integration processes with Armenia. We know that in Armenia there are political forces that fully support the Russian vector of development and are focused on deepening participation in integration processes involving Russia. Undoubtedly, we welcome such an approach, and we do not hide it,” he said.