Ռյուտեն սպառնացել է «ավերիչ» պատասխան տալ ՆԱՏՕ-ի ցանկացած երկրի դեմ հարձակմանը
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն սպառնացել է «ավերիչ» պատասխան տալ ՆԱՏՕ-ի երկրների դեմ հարձակման դեպքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Թույլ տվեք հստակ լինել՝ 5-րդ հոդվածին դաշնակիցների հանձնառությունն անսասան է։ Մեր վճռականությունն ու կարողությունը՝ պաշտպանելու յուրաքանչյուր դաշնակցի, անվերապահ է։ Եթե ինչ-որ մեկն այնքան հիմար գտնվի, որ հարձակվի մեզ վրա, պատասխանն ավերիչ կլինի», - ասել է նա Շվեդիայում ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
Ռյուտեն նաև կարևորել է Հորմուզի նեղուցով նավագնացության վերականգնման ծրագրերի շուրջ երկրների համախմբումը՝ նշելով, որ նավագնացության ազատության և համաշխարհային առևտրի վրա «այս ուղիղ հարձակումն» ազդում է բոլորի վրա։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին կմասնակցի հուլիսին Անկարայում կայանալիք դաշինքի գագաթնաժողովին։

Генеральный секретарь НАТО пригрозил «сокрушительным» ответом в случае нападения на страны Альянса
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте пригрозил «сокрушительным» ответом в случае нападения на страны НАТО, сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters.
«Позвольте мне выразиться ясно: приверженность союзников Статье 5 непоколебима. Наша решимость и способность защитить каждого союзника безусловны. Если кто-то окажется настолько глуп, чтобы напасть на нас, ответ будет сокрушительным», — заявил он на пресс-конференции по итогам встречи министров иностранных дел стран НАТО в Швеции.
Рютте также подчеркнул важность консолидации стран вокруг планов по восстановлению судоходства через Ормузский пролив, отметив, что «эта прямая атака» на свободу судоходства и мировую торговлю затрагивает всех.
Генеральный секретарь НАТО также заявил, что президент Украины Володимир Зеленский примет участие в саммите альянса, который пройдет в июле в Анкаре.