Եվրոպական հանձնաժողովը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն չի վերադառնա Ռուսաստանից նավթի և գազի գնումներին
Չնայած Իրանի շուրջ պատերազմի պատճառով էներգակիրների գների աճին, Եվրոպական միությունը ոչ մի պարագայում չի վերադառնա Ռուսաստանից նավթի և գազի նույնիսկ մասնակի գնումներին և չի մեղմացնի Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցները, ինչպես դա արել են Միացյալ Նահանգները և Մեծ Բրիտանիան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵՄ տնտեսության հարցերով հանձնակատար Վալդիս Դոմբրովսկիսը Euronews-ի հետ հարցազրույցում։
Նա հավելել է, որ առայժմ Եվրոպական հանձնաժողովը չի անհանգստանում ԵՄ երկրներում էներգամատակարարումների խախտումների առնչությամբ։
ԵՄ հանձնակատարի խոսքով՝ 2022 թվականին Ռուսաստանը փորձել է հանածո վառելիքի մատակարարումներն օգտագործել «որպես շանտաժի և մանիպուլյացիայի գործիք», և Եվրոպան Ռուսաստանից կախածության համար ծանր գին է վճարել։
«Հետևաբար, դրան վերադառնալու իմաստ չկա։ Մենք արդեն դիվերսիֆիկացրել ենք մեր աղբյուրները, ԵՄ-ի համար խողովակաշարային գազի հիմնական աղբյուրն այժմ Նորվեգիան է, հեղուկացված բնական գազի մեր հիմնական աղբյուրը՝ Միացյալ Նահանգները։ Ընդունվել է ռազմավարական որոշում՝ լիովին հրաժարվել ռուսական նավթից և գազից, և մենք կհետևենք դրան», - ասել է Դոմբրովսկիսը։
2026 թվականի սկզբին ԵՄ-ում հաստատել են 2027 թվականից Եվրամիության բոլոր երկրների կողմից ռուսական գազի գնումների ցանկացած ձևի անժամկետ արգելքը՝ անկախ ռուս-ուկրաինական հակամարտության ընթացքից:

Еврокомиссия заявила, что ЕС ни при каких обстоятельствах не вернется даже к частичным закупкам нефти и газа из РФ
Несмотря на рост цен на энергоносители из-за войны вокруг Ирана, Европейский союз ни при каких обстоятельствах не вернется даже к частичным закупкам нефти и газа из России и не смягчит санкции против Москвы, как это сделали Соединенные Штаты и Великобритания. Как передает Арменпресс, об этом в интервью Euronews заявил комиссар ЕС по вопросам экономики Валдис Домбровскис.
Он добавил, что на данный момент Европейская комиссия не обеспокоена сбоями в поставках энергоносителей в страны ЕС. По словам еврокомиссара, в 2022 году Россия пыталась использовать поставки ископаемого топлива «как инструмент шантажа и манипуляций», и Европа заплатила высокую цену за зависимость от России.
«Следовательно, нет смысла возвращаться к этому. Мы уже диверсифицировали наши источники, основным источником трубопроводного газа для ЕС сейчас является Норвегия, а нашим основным источником сжиженного природного газа — Соединенные Штаты. Принято стратегическое решение полностью отказаться от российских нефти и газа, и мы будем ему следовать», — заявил Домбровскис.
В начале 2026 года в ЕС утвердили бессрочный запрет на любые формы закупок российского газа всеми странами Евросоюза с 2027 года, независимо от хода российско-украинской войны.