Այս քաղաքական պրոցեսի էներգիայի հիմնական աղբյուրը երեխաներն են. Փաշինյանը դրական է գնահատում քարոզարշավի ընթացքը
Հայաստանի վարչապետ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ և վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը շատ լավ է գնահատում առաջիկայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքը՝ առանձնահատուկ շեշտելով քաղաքական այդ պրոցեսին երեխաների ակտիվ մասնակցությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ քարոզարշավին մասնակցելու համար արձակուրդում գտնվող Փաշինյանն այդ մասին ասել է մայիսի 22-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում քարոզարշավի ընթացքը։
«Քարոզարշավի ընթացքը գնահատում եմ շատ լավ, և կարծում եմ, որ իմ էմոցիաներն արթնացրել են նաև ժողովրդի էմոցիաները։
Այն, ինչ մենք տեսնում ենք, իմ ընկալմամբ, շատ նման է 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության ընթացքում տեղի ունեցող պրոցեսներին՝ այն տրամաբանությամբ, որ եթե մենք 2018 թվականի հեղափոխությունն անվանեցինք ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխություն, այս անգամվա պրոցեսները ես պայմանականորեն անվանում եմ երեխաների հեղափոխություն, որովհետև երեխաներն են շատ ակտիվ, և իրականում նրանք են այս քաղաքական պրոցեսի էներգիայի հիմնական աղբյուրը, ինչը շատ սիմվոլիկ է և պարտավորեցնող»,- ասել է Փաշինյանը։
Հայաստանում մայիսի 8-ից մեկնարկել է հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը, որը կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։ Ընտրություններին մասնակցելու համար առաջադրվել է 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։

Pashinyan describes children as main source of energy amid ongoing campaign
Prime Minister Nikol Pashinyan, who is running for re-election on the Civil Contract party’s ticket, said on Friday that the campaign for the June 7 parliamentary elections is proceeding well.
Speaking at a press conference, Pashinyan, the Chairman of the Board of the Civil Contract party and its prime ministerial candidate, especially highlighted the active participation of children in the political process.
“I assess the course of the campaign as very good, and I believe that my emotions have also awakened the emotions of the people,” he told reporters when asked to assess the campaigning period so far.
“What we are seeing, in my understanding, is very similar to the processes that took place during the 2018 non-violent ‘velvet’ revolution, in the sense that if we called the 2018 revolution a non-violent, velvet, people’s revolution, then I would conditionally call the current processes a ‘children’s revolution,’ because children are very active, and in reality they are the main source of energy in this political process, which is very symbolic and carries responsibility,” Pashinyan said.
In Armenia, the election campaign for the parliamentary elections scheduled for June 7 began on May 8 and will continue until June 5. A total of 19 political forces—2 alliances and 17 parties—are running in the elections.