Սիրիան առաջին անգամ կմասնակցի G7-ի գագաթնաժողովին
Սիրիան որպես հյուր երկիր կմասնակցի հաջորդ ամիս Ֆրանսիայում կայանալիք Մեծ յոթնյակի՝ G7-ի գագաթնաժողովին և ներկայացված կլինի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաայի կողմից։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին հայտնել են թեմային ծանոթ երեք աղբյուր։ Նշվում է, որ սա կդառնա Սիրիայի առաջին մասնակցությունը G7-ի գագաթնաժողովին։
Հունիսի 15-17-ը Ֆրանսիայի հարավ-արևելքում գտնվող Էվիան-լե-Բեն քաղաքում կայանալիք գագաթնաժողովին մասնակցելու Շարաայի հրավերն անձամբ հանձնվել է Սիրիայի ֆինանսների նախարար Իսր Բարնիեին, ով այս շաբաթ Փարիզում մասնակցել է G7-ի ֆինանսական բանակցություններին։
Աղբյուրներից մեկը, որը սիրիացի պաշտոնյա է, հայտնել է, որ Սիրիայի մասնակցությունը բանակցություններին, հավանաբար, կկենտրոնանա երկրի դերը՝ որպես «մատակարարման շղթաների պոտենցիալ ռազմավարական կենտրոն» ներկայացնելու վրա՝ մասնավորապես Հորմուզի նեղուցով անցանելիության խնդիրների ի հայտ գալուց հետո։
Հիշեցնենք, որ նեղուցով նավագնացությունը մեծամասամբ դադարեցվել է փետրվարի վերջին Իրանի դեմ պատերազմի մեկնարկից ի վեր՝ ճգնաժամային դառնալով համաշխարհային տնտեսության համար։

Сирия впервые примет участие в саммите G7
По данным трех источников, знакомых с ситуацией, Сирия, в качестве приглашенной страны, примет участие в саммите G7, который пройдет во Франции в следующем месяце. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters, на саммите будет присутствовать президент Ахмед аш-Шараа. Отмечается, что Сирия впервые будет участвовать в саммите G7.
Саммит пройдет в городе Эвиан-ле-Бен на юго-востоке Франции с 15 по 17 июня. Приглашение было передано министру финансов Сирии Юсру Барния, который на этой неделе находился в Париже на финансовых переговорах G7
Один из источников, сирийский чиновник, сообщил, что участие Сирии в переговорах, вероятно, будет сосредоточено на представлении роли страны как потенциального стратегического центра для цепочек поставок, особенно после возникновения проблем с прохождением через Ормузский пролив.
Напомним, что судоходство через пролив было в значительной степени приостановлено в конце февраля, с начала войны против Ирана, что привело к кризису в мировой экономике.