ՆԳՆ փրկարար ծառայության ու ֆրանսիական «ԱՍՊԵԲԵ» ՀԿ-ի միջև փոխըմբռնման հուշագիր է կնքվել
ՀՀ ՆԳՆ Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև ֆրանսիական «ԱՍՊԵԲԵ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Բեռնար Ժաննենը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՆԳ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Արամ Ղազարյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև արտակարգ իրավիճակների արձագանքման և աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտներում ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը։
Անդրադառնալով ոլորտային բարեփոխումներին՝ նա համոզմունք է հայտնել, որ Ֆրանսիայի քաղաքացիական պաշտպանության փորձը կարող է մեծապես նպաստել Փրկարար ծառայության կարողությունների զարգացմանը։
Խոսելով համատեղ իրականացված ծրագրերի մասին՝ Փրկարար ծառայության տնօրենը մատնանշել է «Աղետների կառավարում» դասընթացը, «HOPE-2023» դաշտային վարժանքը, ինչպես նաև 2024 թվականի հեղեղումներից հետո կազմակերպված ճգնաժամային կառավարման և արձագանքման հիմնախնդիրների վերաբերյալ վերապատրաստումները։
Կարևորվել են նաև «VOLFIRE» ծրագրի շրջանակում ֆրանսիացի հրահանգիչների մասնակցությամբ 79 կամավոր հրշեջ-փրկարարների վերապատրաստումները։
Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական համագործակցության պատմությանը՝ Օլիվիե Դըկոտինյին նշել է, որ երկու երկրների միջև արտակարգ իրավիճակների ոլորտում համագործակցության հիմքերը դրվել են դեռևս 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի օրերին, երբ շուրջ 500 ֆրանսիացի փրկարարներ ժամանել էին Հայաստան՝ որոնողափրկարարական աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով։
Նրա խոսքով՝ այդ փոխգործակցությունը վերածվել է կայուն և արդյունավետ գործընկերության։
Ավարտին Փրկարար ծառայության տնօրեն Արամ Ղազարյանն ու ֆրանսիական «ԱՍՊԵԲԵ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Բեռնարդ Ժաննեն արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման, դրանց հետևանքների վերացման և աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ կնքել են փոխըմբռնման հուշագիր։

Служба спасения МВД Армении и французская  ASPEBE подписали Меморандум о взаимопонимании
Директор Службы спасения Министерства внутренних дел Республики Армения – заместитель министра внутренних дел Арам Газарян принял чрезвычайного и полномочного посла Французской Республики в Армении Оливье Декотиньи.
На встрече также присутствовал президент французской неправительственной организации ASPEBE Бернар Жанни (Bernard Jannin).
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МВД РА, Арам Газарян высоко оценил эффективное сотрудничество, установленное между Арменией и Францией в области реагирования на чрезвычайные ситуации и управления рисками стихийных бедствий.
Размышляя о отраслевых реформах, он выразил уверенность, что опыт французской гражданской защиты может внести значительный вклад в развитие потенциала Службы спасения.
Говоря о совместно реализуемых программах, директор Службы спасения отметил курс «Управление стихийными бедствиями», полевые учения HOPE-2023, а также тренинги по кризисному управлению и реагированию, организованные после наводнений 2024 года.
Также были отмечены тренировки 79 добровольцев-пожарных с участием французских инструкторов в рамках программы VOLFIRE.
Касаясь истории армяно-французского сотрудничества, Оливье Декотиньи отметил, что основы сотрудничества в области чрезвычайных ситуаций между двумя странами были заложены еще во времена Спитакского землетрясения 1988 года, когда около 500 французских спасателей прибыли в Армению для участия в поисково-спасательных операциях.
По его словам, это сотрудничество переросло в стабильное и эффективное партнерство.
В завершение директор спасательной службы Арам Газарян и президент французской НПО ASPÉBE Бернар Жанни подписали меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области предотвращения чрезвычайных ситуаций, устранения их последствий и управления рисками стихийных бедствий.