ՀՀ ՆԳՆ պատվիրակությունը մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ներքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին
Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ-Պետերբուրգ քաղաքում տեղի է ունեցել ԱՊՀ մասնակից պետությունների ներքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստը, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետության ՆԳՆ ոստիկանության պետ-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ օրակարգում ընդգրկված էին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կատարվող հանցագործությունների դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՆԳ նախարարությունների տեղեկատվական փոխգործակցության զարգացման հայեցակարգի նախագծի, ինչպես նաև անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում փոխգործակցության, փորձաքրեագիտության ոլորտում համագործակցության արդյունավետության բարձրացման, միջպետական հետախուզում իրականացնելու վերաբերյալ իրավասու մարմինների կանոնակարգում փոփոխություն կատարելու և այլ հարցեր։
Արամ Ղազարյանն, ԱՊՀ մասնակից-պետությունների ներքին գործերի նախարարությունների համագործակցության առաջնային հարցերի քննարկման և հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում միջպետական ծրագրերի կատարման ընթացքի վերաբերյալ հարցի շրջանակում, անդրադարձել է ապօրինի թմրաշրջանառության հակազդման ոլորտում համագործակցության խնդիրներին և առաջարկել դիտարկել ոլորտային համագործակցության մեխանիզմների մշակումը՝ ինչպես «Telegram» հարթակի, այնպես էլ կրիպտոարժույթների ծառայությունների հիմնական մատակարարների հետ։ Քննարկման առարկա են դարձել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով կատարվող հանցագործությունների դեմ պայքարին վերաբերող խնդրահարույց հարցեր։ Առաջարկվել է այս ուղղությամբ ևս խորացնել համագործակցությունը, ինչպես նաև ակտիվացնել հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի և եկամուտների օրինականացման մեթոդների և ձևերի դեմ պայքարի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը։
ՀՀ ՆԳ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ օրակարգում ընդգրկված 12 հարցերով ընդունվել են համապատասխան որոշումներ: Այցի շրջանակում ՆԳՆ ոստիկանության պետ-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը մյուս մասնակիցների հետ հարգանքի տուրք է մատուցել Երկրորդ աշխարհամարտի և Լենինգրադի շրջափակման ընթացքում զոհվածների հիշատակին՝ ՀՀ ՆԳ նախարարության անունից ծաղկեպսակ դնելով Պիսկարյովյան հուշահամալիրում։

Делегация МВД Армении приняла участие в заседании Совета министров внутренних дел стран СНГ
В Санкт-Петербурге состоялось очередное заседание Совета министров внутренних дел государств – участников СНГ, в котором также приняла участие делегация во главе с начальником полиции МВД Республики Армения – заместителем министра внутренних дел Арамом Казаряном.
Как сообщает Арменпресс, в повестку был включен проект Концепции развития информационного сотрудничества министерств внутренних дел государств – участников СНГ в борьбе с преступлениями, совершаемыми с использованием информационных технологий, а также сотрудничество в борьбе с незаконной миграцией, повышение эффективности взаимодействия в области криминалистики, внесение изменений в нормативные акты компетентных органов по проведению межгосударственной оперативно-розыскной деятельности и другие вопросы.
Арам Казарян в рамках обсуждения приоритетных вопросов взаимодействия МВД государств-участников СНГ и вопроса реализации межгосударственных программ в сфере борьбы с преступностью затронул вопросы взаимодействия в сфере противодействия незаконному обороту наркотиков и предложил рассмотреть вопрос о развитии механизмов отраслевого взаимодействия, как с платформой «Telegram», так и с основными поставщиками криптовалютных услуг.
По 12 вопросам повестки были приняты соответствующие решения.
В рамках визита начальник полиции министерства внутренних дел Республики Армения, заместитель министра внутренних дел Арам Казарян вместе с другими участниками почтили память погибших в годы Великой Отечественной войны и блокады Ленинграда, возложив венок от имени министерства внутренних дел Республики Армения к Пискарёвскому мемориальному комплексу.