Քաղպաշտպանության համակարգի արդիականացումն ու կենսագործունեությունը ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում են
Հայաստանի վարչապետի որոշմամբ ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից ուսումնասիրվել են Հայաստանում առկա հակաճառագայթային թաքստոցները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 21-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այդ մասին հայտնեց ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արամ Ղազարյանը՝ հավելելով, որ արձանագրված թերությունները վերացնելու, հակաճառագայթային թաքստոցները սահմանված նորմերով ապահովելու նպատակով գրություններ են ուղարկվել ՀՀ Շիրակի, Տավուշի և Լոռու մարզպետարաններին:
«Հանձնաժողովն ուսումնասիրել է նաև Երևան քաղաքի Էրեբունի վարչական շրջանում գտնվող հակաճառագայթային թաքստոցները: Ամփոփվել են հաշվետու ժամանակահատվածում բազմաբնակարան շենքերի, մասնավոր տների, կազմակերպությունների նկուղային հարկերի ուսումնասիրությունների արդյունքները:
Բազմաբնակարան շենքերի նկուղային հարկերի ուսումնասիրությունների արդյունքները ճշտելու նպատակով ընտրանքային եղանակով կազմակերպվել են անակնկալ ստուգայցեր»,- նշեց Ղազարյանը:
Ամփոփվել է 2026 թվականին պետական, պետական կառավարման մարմինների արտակարգ իրավիճակների և քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտների միջոցառումների պլան-ժամանակացույցը և ստեղծվել համապատասխան բազա:
Ըստ այդմ՝ ՀՀ Արարատի, Արմավիրի, Շիրակի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզեր գործուղված ծառայողները մասնակցել են 2026-2031 թվականներին կառուցման, վերակառուցման կամ հիմնանորոգման ենթակա թվով 300 դպրոցի տեղորոշման և միջամտության տեսակը որոշելու, ինչպես նաև նախապես տեղորոշված՝ թվով 48 դպրոցի ցանկն ու վիճակը ուսումնասիրելու գործընթացին և ներկայացրել համապատասխան առաջարկություններ:
«Ապահովվել են զորահավաքային նախապատրաստության միջոցառումները՝ գործող պլանների համաձայն։ Ամփոփվել են ազդարարման համակարգերի փորձարկումների արդյունքները և ներկայացվել համապատասխան ստորաբաժանումներին։ Իրականացվել է 208 փորձարկում․ հայտնաբերված անսարքությունները վերացնելու ուղղությամբ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարներին ներկայացվել են համապատասխան առաջարկություններ»,- տեղեկացրեց ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատարը։

A working group established by Prime Minister Nikol Pashinyan has examined the fallout shelters (anti-radiation shelters) available in Armenia, officials said Friday.
Acting Director of the Rescue Service of the Ministry of Internal Affairs and Acting Deputy Minister of Internal Affairs Aram Ghazaryan said at a press conference that letters had been sent to the administrations of Shirak, Tavush and Lori provinces to address identified deficiencies and ensure that the fallout shelters meet established standards.
“The commission also examined the fallout shelters located in Yerevan’s Erebuni administrative district. The results of inspections of the basements of apartment buildings, private houses and organizations conducted during the reporting period were summarized.
“To verify the results of inspections of the basements of apartment buildings, surprise inspections were organized randomly,” Ghazaryan said.
The 2026 plan-schedule of measures in the fields of emergencies and civil protection for state and public administration bodies was summarized, and a corresponding database was created.
Accordingly, personnel dispatched to Ararat, Armavir, Shirak, Vayots Dzor and Syunik provinces participated in the process of determining the locations and types of intervention required for 300 schools scheduled for construction, reconstruction or major renovation in 2026-2031. They also studied the list and condition of 48 previously identified schools and submitted relevant proposals.
“Mobilization preparedness measures were carried out in accordance with existing plans. The results of tests of warning systems were summarized and submitted to the relevant units. A total of 208 tests were conducted; proposals were submitted to the heads of local self-government bodies to address the malfunctions identified,” the Acting Director of the Rescue Service and Acting Deputy Minister of Internal Affairs said.