Պակիստանը 8 հազար զինվորական և կործանիչներ է տեղակայել Սաուդյան Արաբիայում. Reuters
Պակիստանը կործանիչների էսկադրիլիա, 8 հազար զինծառայող և հակաօդային պաշտպանության համակարգ է տեղակայել Սաուդյան Արաբիայի տարածքում՝ պաշտպանական համագործակցության պայմանագրի շրջանակներում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրները:
Մասնավորապես, Սաուդյան Արաբիա է ուղարկվել 16 JF-17 Thunder կործանիչ՝ չին-պակիստանյան համատեղ արտադրության, անօդաչու թռչող սարքերի երկու էսկադրիլիա, ինչպես նաև չինական HQ-9 հակաօդային պաշտպանության համակարգ: Reuters-ի աղբյուրները պնդում են, որ ամբողջ տեխնիկան սպասարկվում է պակիստանցի զինվորականների կողմից, իսկ գործողությունը ֆինանսավորում է Սաուդյան Արաբիան: Գործակալությունը նշում է, որ ուժերի տեղակայումը տեղի է ունենում Իրանի շուրջ հակամարտության ֆոնին, որտեղ Պակիստանը հանդես է գալիս որպես Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև բանակցություններում հիմնական միջնորդ:
2025 թվականի սեպտեմբերին Պակիստանը և Սաուդյան Արաբիան ստորագրել են համաձայնագիր փոխադարձ ռազմավարական պաշտպանության մասին, որի համաձայն՝ պետություններից ցանկացածի վրա հարձակումը կհամարվի որպես ագրեսիա երկուսի դեմ:

Пакистан перебросил в Саудовскую Аравию 8000 военнослужащих и истребители - Reuters
Пакистан перебросил в Саудовскую Аравию эскадрилью истребителей, 8000 военнослужащих и систему ПВО в рамках соглашения о сотрудничестве в области обороны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters со ссылкой на источники.
В частности, в Саудовскую Аравию были отправлены 16 истребителей JF-17 Thunder, совместного китайско-пакистанского производства, две эскадрильи беспилотных летательных аппаратов, а также китайская система ПВО HQ-9. Источники Reuters утверждают, что вся техника обслуживается пакистанскими военными, а операция финансируется Саудовской Аравией. Агентство отмечает, что переброска сил происходит на фоне конфликта вокруг Ирана, где Пакистан выступает в качестве главного посредника в переговорах между Тегераном и Вашингтоном.
В сентябре 2025 года Пакистан и Саудовская Аравия подписали соглашение о взаимной стратегической обороне, согласно которому нападение на любое из этих государств будет считаться агрессией против обоих.