Նոր մանկապարտեզ և դպրոց՝ Սյունիքի մարզի Շվանիձոր բնակավայրում
Սյունիք կատարած այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Շվանիձոր բնակավայրի մանկապարտեզ, դպրոց և մշակույթի տուն, ծանոթացել պետական տարբեր ծրագրերով կատարված բարեկարգման աշխատանքներին։
Ժաննա Անդրեասյանին ուղեկցել են նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը, Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը։
«Ագարակի մանկապարտեզ» ՀՈԱԿ-ի Շվանիձորի մասնաճյուղը հիմնանորոգվել է Կառավարության սուբվենցիոն ծրագրով․ աշխատանքների ընդհանուր արժեքը 34 մլն 490 հազար դրամ է, որում պետության ֆինանսավորումը կազմում է 22 մլն 418 հազար դրամ, մնացածը համայնքային ներդրում է։
Շվանիձորում 2000 թվականից հետո մանկապարտեզ չէր գործում․ 500 մանկապարտեզ պետական ծրագրով վերանորոգված նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունը նախատեսված է 25 երեխայի համար․ մանկապարտեզի գործարկմամբ գյուղում 4 աշխատատեղ է բացվել։
Ժաննա Անդրեասյանը շրջել է հիմնանորոգված մանկապարտեզում, ծանոթացել պայմաններին, գույքային հագեցվածությանը, հետաքրքրվել առկա խնդիրներով։
Հաջորդաբար ԿԳՄՍ նախարարն այցելել է Շվանիձորի միջնակարգ դպրոց, որը վերանորոգվում է ՀՀ պետբյուջեի միջոցներով՝ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի պատվիրակությամբ՝ Կառավարության 300 դպրոց ծրագրի շրջանակում։
Նախարարին տեղեկացվել է, որ շինարարության հիմնական աշխատանքներն արդեն ավարտված են, և դպրոցն այժմ կահավորման փուլում է։ Դպրոցը նախատեսված է 120 աշակերտի համար․ սովորողների թիվն այժմ 31 է։
Նախարարն ու մյուս պաշտոնյաներն այցելել են նաև Շվանիձորի մշակույթի կենտրոն, ծանոթացել շենքային պայմաններին, տեղում քննարկել խնդիրները։

Новый детский сад и школа в поселке ШванидзорСюникской области
В рамках своего визита в Сюник министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян посетила детский сад, школу и культурный центр в поселке Шванидзор, а также ознакомилась с работами по благоустройству, проводимыми в рамках различных государственных программ.
Как передает Арменпресс, сообщение по этому поводу опубликовало Министерство образования, науки, культуры и спорта РА.
Жанну Андреасян сопровождали заместитель министра Альфред Кочарян, заместитель губернатора Сюника Айк Арутюнян и глава общины Мегри Хачатур Андреасян.
Филиал НПО «Детский сад Агарака» в Шванидзоре был отремонтирован в рамках государственной программы субсидирования. Общая стоимость работ составила 34 миллиона 490 тысяч драмов, из которых 22 миллиона 418 тысяч драмов — государственное финансирование, остальное — инвестиции местного сообщества.
В Шванидзоре с 2000 года не было детского сада. Дошкольное образовательное учреждение, отремонтированное в рамках государственной программы «500 детских садов», рассчитано на 25 детей. Работа детского сада создала 4 рабочих места в селе.
Жанна Андреасян осмотрела отремонтированный детский сад, ознакомилась с условиями, имуществом и поинтересовалась существующими проблемами.
Затем министр образования, науки, культуры и спортапосетила среднюю школу в Шванидзоре, которая ремонтируется на средства государственного бюджета РА делегацией Фонда территориального развития Армении в рамках правительственной программы «300 школ».
Министру сообщили, что основные строительные работы уже завершены, и школа находится на стадии оснащения. Школа рассчитана на 120 учеников; в настоящее время в ней обучается 31 ученик.
Министр и другие должностные лица также посетили Культурный центр Шванидзора, ознакомились с состоянием здания и обсудили вопросы, возникающие на месте.