ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք Մեղրիում անցկացվում է Արհեստների միջազգային փառատոնը
Սյունիքի մարզի Մեղրի քաղաքում մեկնարկել է «Ստեղծարար համայնք, կայուն ապագա» խորագիրը կրող Արհեստների միջազգային 5-րդ փառատոնը, որին մասնակցում են շուրջ 20 արհեստագործ վարպետ Հայաստանից և 24 վարպետ՝ ԱՊՀ անդամ երկրներից, Վրաստանից ու Իրանից:
2026 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք Մեղրին երկօրյա միջոցառումների ծրագրի ընթացքում կդառնա ավանդական արհեստների, երգ ու պարի, համեղ ուտեստների տոնական վայր:
Փառատոնի բացմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։ Հ․ Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանի ուղեկցությամբ նրանք շրջել են տաղավարներով, ծանոթացել վարպետների աշխատանքներին, զրուցել մասնակիցների հետ։
Նախարարն առանձնակի կարևորել է փառատոնը Հայաստանի ամենահարավային քաղաքում՝ Մեղրիում անցկացնելու հանգամանքը․ «Ուրախ եմ, որ այս առիթով Մեղրիում են նաև տարբեր երկրների մեր գործընկերները՝ ներկայացնելու իրենց աշխատանքները։ Սա լրացուցիչ հնարավորություն էր նաև բոլորիս համար՝ առանձնակի բացահայտելու Սյունիքի տարբեր բնակավայրերի և հատկապես Մեղրիի արվեստագետներին ու ստեղծագործողներին։ Սա ցույց է տալիս, որ այսօրինակ միջոցառումները յուրահատուկ հարթակներ են ճանաչելու ստեղծագործողներին ու այս դեպքում՝ արհեստներով զբաղվող մարդկանց՝ միաժամանակ բնակավայրերը դարձնելով շարժուն նոր միջավայրեր թե՛ տեղացիների, թե՛ զբոսաշրջիկների համար»։
Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել, որ Մեղրիի պոտենցիալը բացահայտելու և մշակութային, զբոսաշրջային ռեսուրսները գործուն դարձնելու անհրաժեշտոթյուն կա, ինչի ուղղությամբ էլ համայնքի հետ համագործակցությամբ աշխատանքներ են տարվում։
Փառատոնի այցելուները ծանոթացել են հայկական խոհանոցի ավանդույթներին, բացահայտել մարզին բնորոշ բացառիկ խոհարարական հմտությունները: Փառատոնի շրջանակում Մեղրիում ներկայացված են հայ և այլ ժողովուրդների ազգային արհեստները՝ գորգագործություն, ասեղնագործություն, ժանեկագործություն, տիկնիկագործություն, փայտագործություն, խեցեգործություն, դարբնություն, զարդագործություն, ծղոտագործություն և այլն, ազգային երգ ու պար, վարպետաց դասեր, ցուցահանդես-վաճառք: Փառատոնի գլխավոր նպատակն է ձևավորել ստեղծարար համայնք՝ Մեղրի համայնքի մշակութային ինքնատիպության և ստեղծարար ներուժի աշխուժացմամբ՝ միավորելով Մեղրիի և Հայաստանի տարբեր մարզերից և ԱՊՀ երկրներից հրավիրված մասնակիցներին մեկ մշակութային հարթակում։ Առանձին գոտիներից բաղկացած տաղավարներում կազմակերպվել են նաև կրթական, մշակութային, ժամանցային հետաքրքիր միջոցառումներ՝ ստվերների թատրոն, տիկնիկային ներկայացումներ, հեքիաթների ընթերցումներ՝ լի անակնկալներով և աննկարագրելի վառ զգացողություններով։ Տեղի է ունեցել նաև լարախաղացության ներկայացումը:
Փառատոնային ծրագիրը եզրափակվել է երեկոյան համերգային կատարումներով. ելույթ են ունեցել «Կաթիլ» բենդը, Թանգարանի «Մանել» երգչախումբը և «Վարը վարենք» կրթամշակութային կազմակերպությունը։
Փառատոնն իրականացվում է ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ և ֆինանսական աջակցությամբ՝ Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Մեղրիի համայնքապետարանի, Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի և ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ:

В Мегри - культурной столице СНГ, прошел Международный фестиваль ремесел
В Мегри, Сюникской области, открылся 5-й Международный фестиваль ремесел под названием «Творческое сообщество, устойчивое будущее» с участием около 20 мастеров-ремесленников из Армении и 24 мастеров из стран СНГ, Грузии и Ирана.
Как передает Арменпресс, Министерство образования, науки и культуры РА опубликовало заявление по этому поводу.
Мегри, культурная столица СНГ 2026 года, в течение двухдневной программы мероприятий превратится в праздничное место традиционных ремесел, песен и танцев, а также вкуснейших блюд.
На открытии фестиваля присутствовали министр культуры, спорта и туризма Жанна Андреасян и заместитель министра Альфред Кочарян, глава общины Мегри Хачатур Андреасян и другие официальные лица. В сопровождении директора Музея народного искусства им. Г. Шарамбеяна Лусины Тороян они осмотрели павильоны, ознакомились с работами мастеров и пообщались с участниками.
Министр особо подчеркнула тот факт, что фестиваль проходит в самом южном городе Армении, Мегри: «Я рада, что по этому случаю в Мегри также находятся наши партнеры из разных стран, чтобы представить свои работы. Это также стало дополнительной возможностью для всех нас познакомиться с художниками и мастерами разных поселков Сюника и особенно – Мегри. Это показывает, что подобные мероприятия являются уникальными платформами для признания творцов и, в данном случае, людей, занимающихся ремеслами, и одновременно превращают поселения в новые, яркие места отдыха как для местных жителей, так и для туристов».
Жанна Андреасян выразила убеждение в необходимости раскрытия потенциала Мегри и функционирования его культурных и туристических ресурсов, и в этом направлении ведется работа в сотрудничестве с местным сообществом.
Посетители фестиваля познакомились с традициями армянской кухни и открыли для себя уникальные кулинарные навыки, характерные для этого региона. В рамках фестиваля в Мегри представлены национальные ремесла армянского и других народов: ковроткачество, вышивка, кружевоплетение, изготовление кукол, деревообработка, гончарное дело, кузнечное дело, ювелирное дело, плетение из соломы и др., национальные песни и танцы, мастер-классы, выставка-продажа. Главная цель фестиваля — формирование творческого сообщества путем активации культурной самобытности и творческого потенциала мегринского сообщества, объединение участников, приглашенных из разных регионов Мегри, Армении и стран СНГ, на одной культурной платформе. В павильонах, состоящих из отдельных зон, также были организованы интересные образовательные, культурные и развлекательные мероприятия: театр теней, кукольные представления, чтение сказок, полные сюрпризов и неописуемых ярких эмоций. Также состоялось выступление канатоходца.
Программа фестиваля завершилась вечерними концертами: выступили оркестр «Katil», хор музея -«Manel» и образовательно-культурная организация «Var Varenk».
Фестиваль проводится по инициативе и при финансовой поддержке Министерства культуры, спорта и туризма в сотрудничестве с Музеем народного искусства имени Ованнеса Шарамбеяна, а также при поддержке администрации Мегри, Фонда развития культуры и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-членов СНГ.