Հայաստանի ու Ղազախստանի արտաքին գերատեսչությունները խորհրդակցություններ են անցկացրել
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի են ունեցել խորհրդակցություններ Հայաստանի և Ղազախստանի արտաքին գերատեսչությունների միջև՝ ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանի և ՂՀ ԱԳՆ աշխատակազմի ղեկավար Ամանգելդի Սաինովի գլխավորությամբ։
Նշվում է, որ ղազախստանյան պատվիրակության կազմում խորհրդակցություններին մասնակցել է նաև ԱԳՆ մարդկային ռեսուրսների դեպարտամենտի տնօրեն Մեդեթ Մակուլժանովը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների աշխատակազմերի միջև փոխգործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի:
Մասնավորապես, մտքեր են փոխանակվել դիվանագիտական ծառայության կազմակերպման, կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման, մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում առկա լավագույն փորձի, ինչպես նաև երկու նախարարությունների կառուցվածքային ու ֆունկցիոնալ արդիականացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ։
Հաղորդվում է, որ երկուստեք կարևորվել է արտաքին գործերի նախարարությունների համապատասխան ստորաբաժանումների միջև ուղիղ կապերի ակտիվացումը և պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը՝ դիվանագիտական ծառայության արդյունավետության բարձրացման և փորձի փոխանակման համատեքստում:

Consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Kazakhstan took place at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, headed by the Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, David Karapetyan, and the Chief of Staff of the Ministry of Foreign Affairs of Kazakhstan, Amangeldi Sainov, the Armenian Foreign Ministry said in a readout.
The Kazakh delegation participating in the consultations also included the Director of the Human Resources Department of the Kazakh Foreign Ministry, Medet Makulzhanov.
During the consultations, the interlocutors touched upon a wide range of issues related to cooperation between the apparatuses of the Foreign Ministries of the two countries.
In particular, views were exchanged on the organization of diplomatic service, training and retraining of personnel, best practices in the field of human resources management, as well as steps taken towards the structural and functional modernization of the two ministries.
Both sides emphasized the importance of enhancing direct contacts between the respective departments of the Ministries of Foreign Affairs and holding regular consultations in the context of increasing the efficiency of the diplomatic service and exchanging experience.