Առաջիկա ընտրություններում ժողովրդի ձայնը չի գողացվելու. Փաշինյան
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելու է Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը, որովհետև ժողովրդի ձայնն այդ ընտրություններում չի կեղծվելու։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արմավիրի մարզի Փարաքար բնակավայրում քաղաքացիների հետ հանդիպմանն ունեցած ելույթում այս մասին ասել է արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Անկախ որևէ արդյունքից՝ Հայաստանի Հանրապետության հերթական խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելու է ժողովուրդը, որովհետև ժողովրդի ձայնը չի կեղծվելու, ժողովրդի ձայնը չի գողացվելու, ժողովրդի ձայնը դեֆորմացիայի չի ենթարկվելու, և ես ժողովրդին կոչ եմ անում 2026 թվականի հունիսի 7-ին գնալ ընտրական տեղամասեր և տեր կանգնել իրենց իշխանությանը, իրենց բարձրագույն իշխանություն լինելու հանգամանքին»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հայտարարել է, որ ընտրություններում ՔՊ-ի հիմնական ուղերձը խաղաղության թեման է։
«Այս ընտրություններում մեր թիվ մեկ ասելիքը, ամենակարևոր ասելիքը հետևյալն է․ Հայաստանի Հանրապետությունում հաստատված է խաղաղություն, և մեր խնդիրն է Հայաստանի Հանրապետության խաղաղությանը տեր կանգնել, ժողովուրդը պետք է տեր կանգնի խաղաղությանը»,- նշել է նա։
Մայիսի 8-ին Հայաստանում մեկնարկել է հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը, որը կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։
Ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցվել է 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ընտրություններին մասնակցում է 16 համարի ներքո՝ «Տե՛ր կանգնիր խաղաղությանը» կարգախոսով։ Կուսակցությունը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել 283 թեկնածուից կազմված ընտրական ցուցակ, ինչպես նաև ազգային փոքրամասնությունների 10 թեկնածուից բաղկացած ցուցակ։

На предстоящих выборах голоса народа не будут украдены: Пашинян
На предстоящих 7 июня парламентских выборах в Армении победит народ Республики Армения, потому что голос народа на этих выборах не будет сфальсифицирован.
Как сообщает “Арменпресс”, это заявил премьер-министр Республики Армения, председатель правления правящей партии “Гражданский договор” Никол Пашинян, находящийся в отпуске для участия в предвыборной кампании, на встрече с гражданами в поселке Паракар Армавирской области.
“Независимо от результата, народ одержит победу на следующих парламентских выборах в Республике Армения, потому что голос народа не будет сфальсифицирован, голос народа не будет украден, голос народа не будет искажен, и я призываю народ пойти на избирательные участки 7 июня 2026 года и отстаивать свою власть, то обстоятельство, что они являются высшей властью”, – сказал Пашинян.
Он также отметил, что главным посланием ГД на выборах является тема мира.
“Наша главная задача на этих выборах, самое важное, что мы должны сказать: мир в Республике Армения установлен, и наша задача — отстаивать мир в Республике Армения, народ должен отстаивать мир”, — отметил он.
8 мая в Армении началась предвыборная кампания к парламентским выборам, запланированным на 7 июня, которая продлится до 5 июня.
Для участия в выборах зарегистрировались 19 политических сил: 2 блока и 17 партий.
Партия “Гражданский договор” участвует в выборах под номером 16 под лозунгом “Отстаивайте мир”. Партия представила в Центральную избирательную комиссию избирательный список из 283 кандидатов, а также список из 10 кандидатов от национальных меньшинств.