Կառավարությունը 665 մլն դրամ է հատկացնում «Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլ» մրցույթի անցկացման համար
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է «Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլ» 22-րդ մրցույթի կազմակերպման համար պետական աջակցություն տրամադրելու նախագիծը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մրցույթի անցկացման նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը կհատկացվի շուրջ 665 մլն դրամ։
Կառավարության նիստում նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարի խոսքով՝ «Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլ» 22-րդ մրցույթը կանցկացվի Հայաստանում հունիսի 6-ին։
Նա նշել է, որ նախագիծն իրականացվում է Հանրային հեռուստաընկերության և Եվրոպական հեռարձակողների միության համագործակցությամբ և կարևոր հնարավորություն է ստեղծում Հայաստանը միջազգային մշակութային հարթակում ներկայացնելու, հատկապես՝ դասական արվեստի ուղղությամբ։
«Կառավարությունն ակտիվ քաղաքականություն է վարում Հայաստանը միջազգային տարբեր մրցաշարերի, մրցույթների և միջոցառումների հարթակ դարձնելու ուղղությամբ, որոնք նպաստում են մեր երկրի տեսանելիությանը և ճանաչելիությանը, իսկ դասական Եվրատեսիլը գալիս է համալրելու այդ շարքը»,-ասաց նախարարը։
Ժաննա Անդրեասյանը նաև ընդգծել է, որ մրցույթի օրը խորհրդանշական է, քանի որ այն համընկնում է աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրվա հետ։ Նրա խոսքով՝ միջոցառումը ևս մեկ հնարավորություն կտա ընդգծելու մեծանուն կոմպոզիտորի ստեղծագործական ժառանգության արժեքն ու նշանակությունը։
Մրցույթը կանցկացվի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, որի հիմնադրման 100-ամյակը լրանում է այս տարի։ Նախարարը նշել է, որ միջոցառումները կկազմակերպվեն ոչ միայն թատրոնի ներսում, այլև արտաքին հատվածներում, այդ թվում՝ տանիքային հարթակներում, որտեղ նախատեսվում են բալետային և այլ բեմադրություններ։
Նրա խոսքով՝ մրցույթի ուղիղ հեռարձակումը կիրականացվի 11 մասնակից երկրի համար՝ ապահովելով Հայաստանի միջազգային լայն տեսանելիությունը։ Մրցույթին կմասնակցեն Հայաստանը, Պորտուգալիան, Սերբիան, Շվեյցարիան, Բելգիան, Գերմանիան, Չեխիան, Կիպրոսը, Լեհաստանը, Լատվիան, Շվեդիան։
Նախարարի խոսքով՝ միջոցառման շրջանակում հյուրերի համար նախատեսվում են նաև մշակութային ծրագրեր, թանգարանների և արվեստի կենտրոնների այցելություններ, ինչը, ըստ նրա, կնպաստի նաև Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացմանը։
Հայաստանը մրցույթում կներկայացնի 15-ամյա ֆլեյտահարուհի Էլեն Վիրաբյանը, որը, նախարարի խոսքով, արդեն հանդես է եկել տարբեր հեղինակավոր բեմերում և նվագախմբերի հետ։
Հատկացվող ֆինանսավորումը կուղղվի մրցույթի կազմակերպչական, տեխնիկական, բովանդակային և այլ անհրաժեշտ ծախսերի իրականացմանը։
Նրա խոսքով՝ սա հնարավորություն կտա բարձրացնել Հայաստանի ճանաչելիությունը և խթանել նաև զբոսաշրջությունը։

Правительство Армении выделит 665 миллионов драмов на проведение конкурса “Классическое Евровидение молодых музыкантов”
Правительство Армении одобрило проект государственной поддержки организации 22-го конкурса “Классическое Евровидение молодых музыкантов”. Как передает “Арменпресс”, на проведение конкурса Министерству образования, науки, культуры и спорта Республики Армения будет выделено около 665 миллионов драмов.
На заседании правительства проект представила министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян.
Жанна Андреасян сообщила, что 22-й конкурс “Классическое Евровидение молодых музыкантов” состоится в Армении 6 июня.
Она отметила, что проект реализуется в сотрудничестве с Общественным телевидением и Европейским вещательным союзом и создает важную возможность для представления Армении на международной культурной платформе, особенно в области классического искусства.
“Правительство проводит активную политику по превращению Армении в площадку для различных международных турниров, конкурсов и мероприятий, которые способствуют повышению узнаваемости и признанию нашей страны, и “Классическое Евровидение” дополняет эту серию”, — сказал министр.
Жанна Андреасян также подчеркнула, что день проведения конкурса символичен, поскольку совпадает с днем рождения всемирно известного композитора Арама Хачатуряна. По ее словам, это событие предоставит еще одну возможность подчеркнуть ценность и значимость творческого наследия великого композитора.
Конкурс пройдет в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна, 100-летний юбилей которого отмечается в этом году. Министр отметила, что мероприятия будут организованы не только внутри театра, но и на его внешних площадках, в том числе на крыше, где запланированы балетные и другие постановки.
Прямая трансляция конкурса будет вестись для 11 странами-участницами, что обеспечит широкую международную известность Армении. В конкурсе примут участие Армения, Португалия, Сербия, Швейцария, Бельгия, Германия, Чехия, Кипр, Польша, Латвия и Швеция.
В рамках мероприятия для гостей также запланированы культурные программы, посещения музеев и художественных центров, что, по ее мнению, также будет способствовать повышению туристической привлекательности Армении.
Армению на конкурсе представит 15-летняя флейтистка Элен Вирабян, которая уже выступала на различных престижных сценах, также и с оркестрами.
Выделенные средства будут использованы для покрытия организационных, технических и других необходимых расходов.