Փաշինյանը պարզաբանել է Միրզոյանի՝ «թուրքերն այսօր բացում են» արտահայտությունը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որն այս պահին արձակուրդում է և մասնակցում է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավին։
Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանում քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին էր մոտեցել արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և վարչապետի ականջին ինչ-որ բան էր փորձում ասել, քանի որ վարչապետի հագուստին բարձրախոս կար ամրացված, լսվել էր հետևյալ արտահայտությունը՝ «թուրքերն այսօր բացում են, ողջունող տեքստ պատրաստենք ԱԳՆ խոսնակի»։
Լրագրողներն այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեցին, թե ի՞նչ նկատի ուներ Արարատ Միրզոյանը։
Փաշինյանը մանրամասնեց, որ խոսքը վերաբերում էր Թուրքիայից դեպի Հայաստան ապրանքների արտահանման ձևակերպումների փոփոխությանը։
Նրա խոսքով՝ նախկինում թուրքական կողմի կարգավորումներում Հայաստանը երկրների ցանկում ներառված չի եղել, ինչի պատճառով ապրանքներն առաջին հերթին ձևակերպվել են որպես երրորդ երկիր արտահանվող, ապա նոր վերաարտահանվել Հայաստան։
«Հայաստանում բազմաթիվ թուրքական արտադրության ապրանքներ կան, և դա լրացուցիչ գործընթաց էր՝ տանում էին ուրիշ երկիր, ձևակերպում էին, նոր էին բերում»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը նշել է, որ այժմ թուրքական կողմը հնարավորություն է տալիս փաստաթղթերում որպես առաքման երկիր ուղիղ նշել Հայաստանը։
«Հիմա իրենք ձևակերպում են այնպես, որ որպես առաքման երկիր Հայաստանը նշվի։ Դա նկատի ուներ»,- պարզաբանեց Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении объяснил фразу главы МИД «турки сегодня открывают...»
По сообщению Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, который в настоящее время находится в отпуске и участвует в предвыборной кампании правящей партии «Гражданский договор».
Во время кампании в Шенгавитском административном районе Еревана министр иностранных дел Арарат Мирзоян подошел к премьер-министру Николу Пашиняну и что-то сказал ему на ухо. Поскольку к одежде премьер-министра был прикреплен динамик, послышалась следующая фраза: «Турки сегодня открывают, давайте подготовим приветственный текст для пресс-секретаря МИД».
Журналисты спросили премьер-министра Никола Пашиняна, что имел в виду Арарат Мирзоян.
Пашинян пояснил, что речь идет об изменении правил экспорта товаров из Турции в Армению.
По его словам, ранее Армения не входила в список стран, указанных в правилах турецкой стороны, поэтому товары сначала оформлялись как экспортируемые в третью страну, а затем реэкспортировались в Армению.
«В Армении много товаров турецкого производства, и это был дополнительный процесс: их вывозили в другую страну, оформляли, и только затем привозили», — сказал премьер-министр.
Пашинян отметил, что теперь турецкая сторона позволяет в документах напрямую указывать Армению в качестве страны доставки.
«Теперь они оформляют это таким образом, что Армения указывается как страна доставки. Это имелось в виду», — пояснил Пашинян.