Փաշինյանը պարզաբանել է Միրզոյանի՝ «թուրքերն այսօր բացում են» արտահայտությունը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որն այս պահին արձակուրդում է և մասնակցում է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավին։
Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանում քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին էր մոտեցել արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և վարչապետի ականջին ինչ-որ բան էր փորձում ասել, քանի որ վարչապետի հագուստին բարձրախոս կար ամրացված, լսվել էր հետևյալ արտահայտությունը՝ «թուրքերն այսօր բացում են, ողջունող տեքստ պատրաստենք ԱԳՆ խոսնակի»։
Լրագրողներն այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեցին, թե ի՞նչ նկատի ուներ Արարատ Միրզոյանը։
Փաշինյանը մանրամասնեց, որ խոսքը վերաբերում էր Թուրքիայից դեպի Հայաստան ապրանքների արտահանման ձևակերպումների փոփոխությանը։
Նրա խոսքով՝ նախկինում թուրքական կողմի կարգավորումներում Հայաստանը երկրների ցանկում ներառված չի եղել, ինչի պատճառով ապրանքներն առաջին հերթին ձևակերպվել են որպես երրորդ երկիր արտահանվող, ապա նոր վերաարտահանվել Հայաստան։
«Հայաստանում բազմաթիվ թուրքական արտադրության ապրանքներ կան, և դա լրացուցիչ գործընթաց էր՝ տանում էին ուրիշ երկիր, ձևակերպում էին, նոր էին բերում»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը նշել է, որ այժմ թուրքական կողմը հնարավորություն է տալիս փաստաթղթերում որպես առաքման երկիր ուղիղ նշել Հայաստանը։
«Հիմա իրենք ձևակերպում են այնպես, որ որպես առաքման երկիր Հայաստանը նշվի։ Դա նկատի ուներ»,- պարզաբանեց Փաշինյանը։

Türkiye is preparing to change the procedure for export documentation for goods shipped to Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said on Tuesday.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan was earlier heard in a hot-mic moment telling Pashinyan, who is currently campaigning with fellow Civil Contract party members across Yerevan ahead of the upcoming elections, that “the Turks are opening today, let’s prepare a welcoming text for the Foreign Ministry spokesperson.”
Reporters later asked Pashinyan to elaborate.
Pashinyan explained that the comment referred to changes in Türkiye’s export documentation procedures for shipments to Armenia.
He said that under previous Turkish regulations, Armenia was not included in the list of destination countries, which meant that goods were first registered as exports to a third country and only then re-exported to Armenia.
“There are many Turkish-made goods in Armenia, and this was an additional process — they were sent to another country, documented, and then brought here,” Pashinyan said.
Now, he said, the Turkish side is allowing Armenia to be directly listed as the country of destination in export documents.
“Now they are processing it in a way that Armenia is indicated as the country of destination. That is what he [Mirzoyan] meant,” the Prime Minister said.