ԱՄՆ-ից պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան՝ քննարկելու TRIPP նախագծի իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պատվիրակությանը, որը ժամանել է Հայաստան՝ քննարկելու TRIPP նախագծի իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ԱՄՆ պատվիրակության կազմում են պետքարտուղարության, ինչպես նաև Զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի ներկայացուցիչները:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը Կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ իշխանություններին 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի կազմակերպման համար և ընդգծել է գագաթնաժողովի կարևոր ձեռքբերումներից մեկի՝ «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության» նախագծի հետևողական իրագործման կարևորությունը:
Կողմերը քննարկել և համաձայնեցրել են TRIPP-ի իրականացման հետ կապված գործառնական և իրավական բնույթի մի շարք հարցեր:
Մհեր Գրիգորյանը խոսել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մասին՝ շեշտելով տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը, ներուժը և հեռանկարները:

В Армению прибыла делегация из США для обсуждения работ, проводимых в направлении реализации проекта TRIPP
Вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян принял делегацию Соединенных Штатов Америки, прибывшую в Армению для обсуждения хода работы по реализации проекта “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания” (TRIPP).
Как передает “Арменпресс”, в сообщении правительства Республики Армения говорится, что в составе делегации США представители Госдепартамента и Корпорации развития финансирования.
Приветствуя гостей, вице-премьер от имени правительства поблагодарил власти США за организацию Вашингтонского мирного саммита 8 августа 2025 года и подчеркнул важность последовательной реализации одного из важных достижений саммита – проекта “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания”.
Стороны обсудили и согласовали ряд оперативно-правовых вопросов, связанных с реализацией TRIPP.
Мгер Григорян также рассказал об инициативе “Перекресток мира”, подчеркнув необходимость, потенциал и перспективы разблокировки всех коммуникаций в регионе.