ԱՄՆ-ից պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան՝ քննարկելու TRIPP նախագծի իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պատվիրակությանը, որը ժամանել է Հայաստան՝ քննարկելու TRIPP նախագծի իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ԱՄՆ պատվիրակության կազմում են պետքարտուղարության, ինչպես նաև Զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի ներկայացուցիչները:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը Կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ իշխանություններին 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի կազմակերպման համար և ընդգծել է գագաթնաժողովի կարևոր ձեռքբերումներից մեկի՝ «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության» նախագծի հետևողական իրագործման կարևորությունը:
Կողմերը քննարկել և համաձայնեցրել են TRIPP-ի իրականացման հետ կապված գործառնական և իրավական բնույթի մի շարք հարցեր:
Մհեր Գրիգորյանը խոսել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մասին՝ շեշտելով տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը, ներուժը և հեռանկարները:

Deputy Prime Minister Mher Grigoryan met with a U.S. delegation that arrived in Armenia to discuss the ongoing process toward implementing the TRIPP project, the government said in a press release.
The U.S. delegation included representatives of the State Department and the Development Finance Corporation (DFC).
Welcoming the guests, the Armenian Deputy Prime Minister, on behalf of the government, thanked the U.S. authorities for organizing the Washington Peace Summit held on August 8, 2025, and emphasized the importance of the consistent implementation of one of the summit’s key achievements — the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) project.
The sides discussed and agreed on a number of operational and legal issues related to the implementation of TRIPP.
Deputy Prime Minister Grigoryan also spoke about the Crossroads of Peace initiative, emphasizing the necessity, potential, and prospects of unblocking all regional communications.