Մոսկվայում համոզված են, որ նոր ատոմակայանի շուրջ առաջարկը կարող է բավարարել Հայաստանի կարիքները մոտակա տասնամյակների համար
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Կալուգինը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը Հայաստանին առաջարկել է բարձր հզորության ատոմակայանի նախագիծ, որը կարող է բավարարել հանրապետության էներգետիկ կարիքները մոտակա տասնամյակների համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնյան հայտարարել է ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում։
««Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան Հայաստանին առաջարկել է բարձր հզորության ատոմակայանի նախագիծ, որը, եթե Հայաստանի ղեկավարությունը ցանկանա, կկարողանա բավարարել երկրի էներգետիկ կարիքները տասնամյակներ, եթե ոչ մեկ դար։ Միևնույն ժամանակ, այն կապահովի էլեկտրաէներգիայի ցածր սակագներ վերջնական սպառողների համար, ինչը, ի թիվս այլ բաների, զգալիորեն կխթանի երկրի արդյունաբերական աճը»,-նշել է դիվանագետը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը միջուկային տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային առաջատար է և միշտ պատրաստ է Հայաստանի հետ կիսվել իր զարգացումներով և փորձով էներգետիկայի նման կենսական ոլորտում։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը նաև պատրաստ է Հայաստանի հետ կիսվել թվայնացման տեխնոլոգիաներով։
Հայաստանում այս պահին ընթանում են Մեծամորի ատոմակայանի շահագործման ժամկետը 10 տարով՝ մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու աշխատանքները։ Հայաստանի իշխանություններն արդեն հայտարարել են, որ պլանավորում են կառուցել նոր ատոմակայան և արդեն կողմնորոշվել են դրա տեսակի հարցում. դա կլինի մոդուլային տեսակի ատոմային էներգաբլոկ։ Դրա կառուցման շուրջ Հայաստանը բանակցում է 5 երկրի՝ ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Հարավային Կորեայի հետ։
«Այսօր մեր երկիրն աշխարհի երեք երկրներից մեկն է, որն ունի ամենաառաջադեմ լուծումները։ Օտարերկրացիները նշում են Ռուսաստանի առաջադեմ առցանց բանկային ծառայությունները, ինչպես նաև նվաճումները պետական ծառայությունների և առողջապահության թվայնացման գործում։ Եվ սրանք ընդամենը մի քանի օրինակներ են այն բանի, թե ինչ է ենթադրում «ռուսական առաջարկը», - ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության դեպարտամենտի տնօրենը։
Նա անդրադարձել է նաև Հայաստան-Ռուսաստան երկկողմ հարաբերությունների ապագային՝ շեշտելով, որ Մոսկվան հանձնառու է փոխադարձաբար զարգացնել համագործակցությունը Երևանի հետ։
Միխայիլ Կալուգինը նաև հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասը կենսական նշանակություն ունի Ռուսաստանի համար։
«Մեր շահերը բխում են այն փաստից, որ Ռուսաստանը ոչ միայն հարևան է, այլև ինքն է կովկասյան տերություն։ Մենք ամենամոտ պատմական և մշակութային կապերն ունենք տարածաշրջանի բոլոր պետությունների հետ։ Հարավային Կովկասի յուրաքանչյուր երկրի համար Ռուսաստանը հիմնական առևտրային գործընկերն է կամ դրանցից մեկն է։ Մեզ համար կարևոր տրանսպորտային ուղիներն անցնում են տարածաշրջանով։ Հյուսիսային Կովկասում իրավիճակը մեծապես կախված է նրանից, թե ինչպես են գործընթացները զարգանալու լեռնաշղթայի մյուս կողմում։ Հարավային Կովկասը կենսական նշանակություն ունի մեզ համար», - ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի հիմնարար շահագրգռվածությունը կայանում է հարավկովկասյան տարածաշրջանի զարգացման, դրա տնտեսական ներուժի բացահայտման և կայունության և խաղաղության գոտու ստեղծման մեջ։
«Այն, ինչ նպաստում է տարածաշրջանի բարգավաճմանը, նպաստում է նաև Ռուսաստանի բարեկեցությանը։ Սա մեր գործողությունների պարզ տրամաբանությունն է»,-ասել է Կալուգինը՝ ընդգծելով, որ Մոսկվան հետևողականորեն դեմ է տարածաշրջանում զինված հակամարտություններին, աջակցում է շրջափակումների վերացմանը և եռանդուն աշխատում է տարածաշրջանային կապի ընդհանուր ճարտարապետություն կառուցելու ուղղությամբ, որպեսզի յուրաքանչյուր երկիր կարողանա օգտվել իր աշխարհագրական դիրքից։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնյան անդրադարձել է նաև Հայաստանի երկաթուղային ցանցին, որի կոնցեսիոն կառավարումը իրականացնում է Ռուսաստանը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը համաձայն չէ հայկական կողմի պնդման հետ, թե հայկական երկաթուղային ցանցի ռուսական կառավարումը որևէ կերպ սահմանափակում է Հայաստանի մրցակցային առավելությունները։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը զրկվում է իր մրցակցային առավելություններից, քանի որ երկրի երկաթուղային ցանցը կառավարում է Ռուսաստանը։ ՀՀ վարչապետն ասել էր, որ շատ երկրներ չեն ցանկանում օգտվել Հայաստանի երկաթուղուց, քանի որ դրա կառավարումը իրականացնում է Ռուսաստանը։ Նա առաջարկել էր հայկական երկաթուղային ցանցի կոնսեցիոն կառավարումը հանձնել Հայաստանի և Ռուսաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող որևէ այլ երկրի։ Ռուսական կողմը, սակայն, մերժել էր այդ առաջարկը՝ պնդելով, որ տարիների ընթացքում Ռուսաստանը մեծածավալ ներդրումներ է արել հայկական երկաթուղային ցանցի արդիականացման համար և չհամաձայնվելով դիտարկման հետ, թե Հայաստանը ռուսական կառավարման պատճառով զրկվում է իր մրցակցային առավելություններից։
«Այս հարցը (խմբ. «Հարավկովկասյան երկաթուղիների» կոնցեսիան) մանրամասն քննարկվել է ապրիլի 1-ին Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև կայացած բանակցությունների ժամանակ։ Պարզաբանվել են հայկական կողմի բոլոր մտահոգությունները, և համաձայնություն է ձեռք բերվել հետագա աշխատանքների եղանակի վերաբերյալ, այդ թվում՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը Ռուսաստանի մասնակցության համատեքստում։ Մենք չենք կարող համաձայնվել այն պնդման հետ, որ ռուսական ընկերության կողմից հայկական երկաթուղիների կառավարումը որևէ կերպ սահմանափակում է Հայաստանի մրցակցային առավելությունները։ Ընդհակառակը, մենք համոզված ենք, որ հենց ռուսական կառավարումն է այդ առավելությունները ստեղծում»,-նշել է Կալուգինը։

В Москве убеждены, что предложение по новой АЭС может удовлетворить потребности Армении на ближайшие десятилетия
Михаил Калугин, директор Четвертого департамента по странам СНГ МИД России, заявил, что российская сторона предложила Армении проект мощной атомной электростанции, способной удовлетворить энергетические потребности республики на ближайшие десятилетия.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью агентству ТАСС.
“Государственная корпорация “Росатом” предложила Армении проект мощной атомной электростанции, которая, если армянское руководство пожелает, сможет удовлетворить энергетические потребности страны на десятилетия, если не на столетие. При этом она обеспечит низкие тарифы на электроэнергию для конечных потребителей, что, помимо прочего, значительно стимулирует промышленный рост страны”, — отметил дипломат.
Он добавил, что Россия является мировым лидером в области ядерных технологий и всегда готова делиться своими разработками и опытом в таком жизненно важном секторе, как энергетика. По его словам, Россия готова делиться с Арменией и технологиями цифровизации.
В настоящее время в Армении ведутся работы по продлению срока эксплуатации Мецаморской атомной электростанции на 10 лет, до 2036 года. Армянские власти уже объявили о планах строительства новой атомной электростанции и определились с её типом - это будет модульный энергоблок. Армения ведёт переговоры о её строительстве с пятью странами: США, Китаем, Россией, Францией и Южной Кореей.
“Сегодня наша страна входит в тройку стран мира, обладающих самыми передовыми решениями. Иностранцы отмечают передовые российские онлайн-банкинг услуги, а также достижения в цифровизации государственных услуг и здравоохранения. И это лишь несколько примеров того, что подразумевает российское предложение”, — заявил директор департамента МИД России.
Он также затронул вопрос будущего двустороннего сотрудничества между Арменией и Россией, подчеркнув, что Москва привержена взаимному развитию сотрудничества с Ереваном.
Михаил Калугин подчеркнул и то, что Южный Кавказ имеет жизненно важное значение для России.
“Наши интересы обусловлены тем, что Россия — не просто сосед, но и она сама кавказская держава. У нас самые тесные исторические и культурные связи со всеми государствами региона. Для каждой страны Южного Кавказа Россия является главным торговым партнером или одним из них. Через регион проходят важные для нас транспортные маршруты. Ситуация на Северном Кавказе во многом зависит от того, как будут развиваться процессы по другую сторону горного хребта. Южный Кавказ имеет для нас жизненно важное значение”, — сказал он.
И основной интерес России заключается в развитии Южно-Кавказского региона, раскрытии его экономического потенциала и создании зоны стабильности и мира.
“То, что способствует процветанию региона, способствует и процветанию России. В этом простая логика наших действий”, — сказал Калугин, подчеркнув, что Москва последовательно выступает против вооруженных конфликтов в регионе, поддерживает снятие блокад и активно работает над созданием общей архитектуры региональной взаимосвязи, чтобы каждая страна могла извлечь выгоду из своего географического положения.
Чиновник МИД России также коснулся железнодорожной сети Армении, концессионное управление которой осуществляет Россия.
Он отметил, что Россия не согласна с утверждением армянской стороны о том, что российское управление армянской железнодорожной сетью каким-либо образом ограничивает конкурентные преимущества Армении.
Напомним, что премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения лишается своих конкурентных преимуществ, поскольку железнодорожная сеть страны находится в управлении России. Премьер-министр Армении сказал, что многие страны не хотят пользоваться армянскими железными дорогами, поскольку их управление осуществляется Россией. Он предложил передать концессионное управление армянской железнодорожной сетью другой стране, имеющей дружественные отношения и с Арменией, и с Россией. Однако российская сторона отклонила это предложение, заявив, что за эти годы Россия осуществила масштабные инвестиции в модернизацию армянской железнодорожной сети и не согласившись с утверждением, что Армения теряет свои конкурентные преимущества из-за российского управления.
“Этот вопрос подробно обсуждался на переговорах лидеров России и Армении 1 апреля. Были прояснены все опасения армянской стороны, и достигнута договоренность о порядке дальнейшей работы, в том числе в контексте участия России в разблокировке региональных коммуникаций. Мы не можем согласиться с утверждением, что управление армянскими железными дорогами российской компанией каким-либо образом ограничивает конкурентоспособность Армении”.
“Напротив, мы убеждены, что именно российское управление создает эти преимущества”, — заключил Калугин.