Ուկրաինան և Գերմանիան համատեղ կարտադրեն մինչև 1500 կմ հեռահարությամբ անօդաչուներ
Ուկրաինան և Գերմանիան մտադիր են խորացնել համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում՝ մասնավորապես անօդաչու տեխնոլոգիաների ուղղությամբ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով «Suspilne»-ը, այս մասին Ուկրաինա կատարած այցի ընթացքում հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը։
Նրա խոսքով՝ գերմանական և ուկրաինական ընկերություններն արդեն աշխատում են տարբեր տեսակի անօդաչու թռչող սարքերի համատեղ նախագծերի վրա։
«Խոսքը վերաբերում է ինչպես մինչև 100 կմ հեռահարությամբ տակտիկական անօդաչուներին, այնպես էլ հեռահար համակարգերին, որոնք կարող են հաղթահարել մինչև 1500 կմ»,- նշել է Պիստորիուսը։
Նախարարի խոսքով՝ նման անօդաչուների զարգացումը կարևոր նշանակություն ունի ռուսական հարձակումներին հակազդելու և հակառակորդի հակաօդային պաշտպանության համակարգերը ճնշելու համար։
Պիստորիուսը նաև հայտարարել է, որ Գերմանիան հետաքրքրված է ուկրաինական մարտական փորձի ուսումնասիրությամբ։

Ukraine and Germany to jointly produce drones with ranges of up to 1,500km
Ukraine and Germany intend to deepen cooperation in the defence sector, particularly in the field of drone technologies. According to Suspilne, this was announced by German Defence Minister Boris Pistorius during his visit to Ukraine.
According to him, German and Ukrainian companies are already working on joint projects involving various types of unmanned aerial vehicles.
“This includes both tactical drones with ranges of up to 100km and long-range systems capable of covering distances of up to 1,500km,” Pistorius said.
According to the minister, the development of such drones is important for countering Russian attacks and suppressing the enemy’s air defence systems.