ԵՄ-ն դադարեցրել է Սիրիայի հետ գործընկերության շուրջ համաձայնագրի մասնակի կասեցումը
Եվրամիությունը դադարեցրել է «Եվրոպական տնտեսական համայնքի և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության միջև համագործակցության մասին» համաձայնագրի մասնակի կասեցումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ԵՄ խորհրդի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Մասնակի կասեցումը վերացնելով՝ Խորհուրդը վերականգնում է համագործակցության համաձայնագրի լիարժեք կիրառումը, ինչը կարևոր քայլ է ԵՄ-ի և Սիրիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Համաձայնագրի գործողությունը սառեցվել էր 2011 թվականին այն ժամանակ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի կառավարության դեմ ԵՄ պատժամիջոցների շրջանակում՝ մարդու իրավունքների խախտումների մեղադրանքների պատճառով:
«2024 թ․ դեկտեմբերին Ասադի ռեժիմի անկումից և 2025 թ․ մայիսին Սիրիայի նկատմամբ ԵՄ տնտեսական պատժամիջոցները վերացնելու՝ Խորհրդի հետագա որոշումներից հետո (բացառությամբ անվտանգության նկատառումներով սահմանված պատժամիջոցների) կասեցումն արդարացնող պայմաններն այլևս գոյություն չունեն», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում ներկայացնելով նոր միջոցները՝ ԵՄ Միջերկրածովյան տարածաշրջանի հարցերով հանձնակատար Դուբրավկա Շուիցան հայտնել է, որ ԵՄ-ն 15 միլիոն եվրոյի ծրագիր է պատրաստել Սիրիայի պետական ինստիտուտների ամրապնդման համար, ինչպես նաև 280 միլիոն եվրոյի նոր օգնության ծրագիր՝ 2026-2027 թվականների համար:

ЕС отменил частичную приостановку действия соглашения о партнерстве с Сирией
Европейский союз отменил частичную приостановку действия Соглашения о партнерстве между Европейским экономическим сообществом и Сирийской Арабской Республикой. Об этом, как передает Арменпресс, говорится в сообщении Совета ЕС.
«Отменив частичную приостановку, Совет восстанавливает полное применение Соглашения о партнерстве, что является важным шагом на пути к укреплению двусторонних отношений между ЕС и Сирией», — говорится в заявлении.
Соглашение было приостановлено в 2011 году в рамках санкций ЕС против правительства тогдашнего президента Сирии Башара Асада по обвинениям в нарушениях прав человека.
«После падения режима Асада в декабре 2024 года и последующих решений Совета об отмене экономических санкций ЕС против Сирии в мае 2025 года (за исключением санкций, введенных по соображениям безопасности), условия, оправдывающие приостановку, больше не существуют», — говорится в заявлении.
Представляя новые средства на пресс-конференции в Брюсселе, комиссар ЕС по Средиземноморью Дубравка Шуица заявила, что ЕС подготовил программу в размере 15 миллионов евро для укрепления сирийских государственных институтов, а также новую программу помощи в размере 280 миллионов евро на 2026-2027 годы.