Գերմանիայի պաշտպանության նախարարը չհայտարարված այցով ժամանել է Ուկրաինա
Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը չհայտարարված այցով ժամանել է Կիև՝ Ուկրաինայի հետ սպառազինության ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հարցի քննարկման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է DPA գործակալությունը։
Ըստ գործակալության տեղեկատվության՝ Պիստորիուսի այցը նախապես չի հայտարարվել՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով։
«Գերմանիան և Ուկրաինան ռազմավարական գործընկերներ են, և համագործակցությունն օգտակար է երկու կողմերի համար։ Դա հնարավորություններ է բացում բազմաթիվ նոր նախագծերի իրականացման համար», - հայտարարել է Պիստորիուսը։
«Հիմնական շեշտը դրվում է գործողության բոլոր շառավիղներով առաջավոր անօդաչու համակարգերի համատեղ մշակման վրա, մասնավորապես՝ խորը հարվածներ հասցնելու համար հնարավորությունների ապահովման ոլորտում», - ասել է նա։
Պիստորիուսի խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ի եվրոպական երկրները դեռ զգալի խնդիրներ ունեն մեծ հեռահարության անօդաչուների մշակման գործում և ցանկանում են օգուտ քաղել ռազմադաշտում ուկրաինացի զինվորականների փորձից:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը պարզաբանել է, որ Գերմանիայի կառավարությունը նաև ձգտում է Ուկրաինայի հետ համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման։
«Բացի այդ, մենք նախատեսում ենք օգտագործել Brave One հարթակը՝ աջակցելու այն մշակողներին, որոնք ունակ են ներկայացնելու հեռանկարային նորարարական լուծումներ», - հավելել է Պիստորիուսը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Գերմանիայի նախարարների կաբինետի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Կոռնելիուսը, Գերմանիան 2022 թ. փետրվարի 24-ին ՌԴ-ի կողմից ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր Ուկրաինային է տրամադրել մոտ 39 միլիարդ եվրոյի չափով մարդասիրական օգնություն և 55 միլիարդ եվրոյի չափով ռազմական օգնություն:

Министр обороны Германии прибыл в Украину с необъявленным визитом
Министр обороны Германии Борис Писториус прибыл в Киев с незапланированным визитом для обсуждения расширения сотрудничества с Украиной в области вооружений. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на DPA.
Визит Писториуса не был анонсирован заранее по соображениям безопасности.
“Германия и Украина — стратегические партнеры, и сотрудничество выгодно обеим сторонам. Это открывает возможности для реализации множества новых проектов”, — сказал Писториус.
“Основной акцент делается на совместной разработке передовых беспилотных систем всех радиусов действия, в частности в сфере обеспечения возможностей для нанесения глубоких ударов”, — добавил он.
По словам Писториуса, у европейских стран НАТО по-прежнему есть значительные проблемы в разработке беспилотных летательных аппаратов большой дальности, и они хотят воспользоваться опытом украинских военных на поле боя.
Глава министерства обороны пояснил, что правительство Германии также стремится к созданию совместных предприятий с Украиной.
“Кроме того, мы планируем использовать платформу Brave One для поддержки разработчиков, способных представить перспективные инновационные решения”, — добавил Писториус.
Как ранее сообщал официальный представитель Кабинета министров Германии Штефан Корнелиус, Германия предоставила Украине около 39 миллиардов евро гуманитарной помощи и 55 миллиардов евро военной помощи с начала боевых действий с Россией 24 февраля 2022 года.