Իսլանդացի արվեստագետ Ռոզա Գիսլադոտիրն առաջին անգամ Երևանում կներկայանա անհատական ցուցահանդեսով
Իսլանդացի անվանի արվեստագետ Ռոզա Գիսլադոտիրը, որի աշխատանքներում կան քաղաքականություն, փիլիսոփայություն, անդրադարձ ժամանակակից աշխարհի տեխնոլոգիական, մշակութային, բնապահպանական մարտահրավերներին, առաջին անգամ ցուցահանդեսով հանդես կգա Հայաստանում։
Հեղինակի «Ժամանակի արտացոլանքը» խորագրով ցուցահանդեսը կբացվի մայիսի 11-ին Արդի արվեստի կենտրոնում։ Արվեստասերները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու 23 աշխատանքի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մայիսի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը «ՀայԱրտ» կենտրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սոնա Հարությունյանն ասաց՝ Ռոզա Գիսլադոտիրի ցուցահանդեսը հյուրընկալելը պատվաբեր իրադարձություն է ոչ միայն կենտրոնի, այլև Հայաստանի համար։
«Ցուցահանդեսը գործելու է կենտրոնի բոլոր սրահներում. թանգարանի ամբողջ տարածքը լի է լինելու Գիսլադոտիրի աշխատանքներով։ Ցուցադրության կարևոր հատվածներից մեկն այն է, որ անվանի արվեստագետն իր աշխատանքներից հինգը նվիրաբերում է Արդի արվեստի կենտրոնին՝ այդպիսով՝ շատ սիրելի Երևանին։ Այդ աշխատանքներով համալրում ենք մեր թանգարանի հավաքածուն»,-շեշտեց Հարությունյանը։
Ռոզա Գիսլադոտիրի մեծադիր արվեստի հինգ ինստալացիաները կտեղադրվեն Մաշտոցի պողոտա-Սարյան փողոց՝ «Արվեստի խաչմերուկում»։
Գիսլադոտիրը երկու տարի առաջ է այցելել «ՀայԱրտ» կենտրոն։ Նրան այնքան է դուր եկել կենտրոնը, որ որոշել է՝ այդ տարածքում անպայման ներկայանալու է ցուցադրությամբ։ «Քանդակներից բացի, ցուցադրվելու են նաև լուսանկարներ։ Հինգ աշխատանքներից երկուսն ավելի վաղ ցուցադրվել են նաև Հռոմում. դրանք հունահռոմեական կլասիցիզմի ոճով են։ Երկու քանդակներն ունեն մոտավորապես 2 մետր բարձրություն, պատրաստված են ակրիլի և գիպսի խառնուրդից, իսկ երրորդ քանդակը կրում է ցուցահանդեսի խորագիրը՝ «Ժամանակի արտացոլանքը». այն կլոր ու թափանցիկ գլան է, որն ունի այս թանգարանի տեսքը։ Այն հայելանման արտացոլանք ունի. նրա մեջ նայելով՝ կարող եք հետևում տեսնել Երևանը, ձեզ և մտորել անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին։ Քանդակներից մեկն էլ կոչվում է «Ո՞ւր ենք գնում»։ Այն ունի նախորդի փիլիսոփայությունը։ Ութ աստիճանից բաղկացած քառակուսի քանդակ է, քանդակներից մեկն էլ կոչվում է «Երկարություն և լայնություն»,- պատմեց արվեստագետը։
Ռոզա Գիսլադոտիրը միջազգային փորձառությամբ արվեստագետ է, որի ստեղծագործությունները ներկայացվել են հեղինակավոր հարթակներում․ Հռոմի Տրայանոսի շուկա, “Ásmundarsafn” և «Էյնար Յոնսոն» և Կոպավոգյուրի արվեստի թանգարաններ։
Երևանյան ցուցահանդեսի իրականացմանն աջակցել են Երևանի քաղաքապետարանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Իսլանդիայի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոսությունը։
Հյուպատոս Լևոն Հայրապետյանի խոսքով՝ հյուպատոսարանի գործունեությունը խթանում է երկու երկրների միջև համագործակցությունը ոչ միայն տնտեսական և այլ, այլև մշակույթի և արվեստի ոլորտներում։
«Ժամանակի արտացոլանքը» իսլանդական արդի արվեստը ներկայացնող լայնածավալ ցուցահանդեսի իրականացումը Հայաստանում՝ տարածաշրջանում կարևոր քայլ է հայ-իսլանդական արվեստային համագործակցության զարգացման գործում։ Ցուցահանդեսը միավորում է արվեստային և կրթական բաղադրիչներ՝ նպաստելով արվեստասեր հանրության և հասարակության տարբեր լսարանների ներգրավմանն արդի արվեստի հանրահռչակմանը։

Icelandic artist Rosa Gisladottir to hold first solo exhibition in Yerevan
Renowned Icelandic artist Rosa Gisladottir, whose work engages with politics, philosophy, and the technological, cultural and environmental challenges of the contemporary world, is set to exhibit in Armenia for the first time.
The exhibition, titled Mirror of Time, will open on May 11 at the Centre for Contemporary Art.
Visitors will have the opportunity to explore 23 works. Speaking to journalists on May 8, Sona Harutyunyan, Acting Director of the HayArt Centre, described hosting Gisladottir’s exhibition as an honour - not only for the centre, but for Armenia as a whole.
“The exhibition will be spread across all of the centre’s halls - the entire museum space will be filled with Gisladottir’s works. One of the most significant aspects of the display is that the celebrated artist is donating five of her works to the Centre for Contemporary Art - and in doing so, to this beloved city of Yerevan. These works will become part of our museum’s permanent collection,” Harutyunyan said.
Five of Gisladottir’s large-scale art installations will also be placed along Mashtots Avenue and Saryan Street, at what is known as the “Art Crossroads.” Gisladottir first visited the HayArt Centre two years ago. She was so taken with the space that she resolved to return and present an exhibition there.
“In addition to sculptures, photographs will also be on display. Two of the five works were previously shown in Rome and are executed in the style of Greco-Roman classicism. Two of the sculptures stand approximately two metres tall and are made from a mixture of acrylic and plaster. The third carries the title of the exhibition - Mirror of Time - and takes the form of a round, transparent cylinder shaped after this museum’s appearance. It has a mirror-like quality: looking into it, you can see Yerevan behind you, see yourself, and reflect on the past, the present and the future. Another sculpture is called Where Are We Going? and shares the same philosophical spirit as the previous one. It is a square sculpture comprising eight steps. Yet another work is titled Length and Width,” the artist explained.
Gisladottir is an internationally experienced artist whose works have been presented at prestigious venues, including the Trajan’s Market in Rome, the Ásmundarsafn and Einar Jónsson museums in Iceland, and the Kópavogur Art Museum.
The Yerevan exhibition has been supported by the Yerevan Municipality and the Honorary Consulate of the Republic of Iceland in the Republic of Armenia. Consul Levon Hayrapetyan noted that the consulate’s work promotes cooperation between the two countries not only in economic and other fields, but also in the spheres of culture and the arts. “The realisation of Mirror of Time - a large-scale exhibition of contemporary Icelandic art in Armenia - is an important step in the region towards developing Armenian-Icelandic artistic collaboration. The exhibition brings together artistic and educational components, contributing to the engagement of art-loving audiences and broader segments of society in the promotion of contemporary art,” he added.