Հայաստանը իր անկախության առաջին օրից խաղաղություն չի ունեցել. Փաշինյան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Հայաստանի վարչապետ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հնչող հայտարարություններին, թե գործող կառավարության իշխանության գալուց՝ 2018 թվականից առաջ Հայաստանում խաղաղություն է եղել, իսկ գործող իշխանությունը իր քայլերով պատերազմ է բերել։
«Մենք ունեցել ենք պատերազմ, որովհետև ամեն տարի ունեցել ենք զոհեր և վիրավորներ։ Որտե՞ղ եք տեսել խաղաղություն, որտեղ զինվորներ են զոհվում և վիրավորվում։ Մենք չենք ունեցել խաղաղություն, մենք ունեցել ենք անընդհատ պատերազմ և ունեցել ենք պատերազմի բորբոքման անընդհատ հետաձգում, իսկ այդ հետաձգման ժամկետն ազդարարվել է 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմով։ Բայց շատ կարևոր է նաև այն, որ ապրիլյան պատերազմին նախորդել է ղարաբաղյան հարցի կարգավորման առաջարկությունների բոլորովին նոր փաթեթը, որն արդեն բոլորիս հայտնի է և հրապարակվել է»,-«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի մեկնարկին ընդառաջ նշել է ՀՀ վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման շրջանակը 1996 թվականի Լիսաբոնի գագաթնաժողովում արդեն շրջանակված է եղել, Ղարաբաղի հարցն արդեն այդ ժամանակ լուծված է եղել։ Այս ամբողջ ձգձգումը և հետաձգումը մի բանի համար է եղել, որ լուծվի Հայաստանի հարցը, այսինքն՝ չլինի Հայաստանի պետականությունը։ Եվ մենք հենց սա է, որ հասկացել ենք, ու շատ արագ ենք հասկացել, որ Հայաստանը գտնվում է թակարդում, և մեր խնդիրն է եղել Հայաստանն այդ թակարդից հանել։ Մեր զոհերի և զոհողությունների գնով, բայց մենք Հայաստանը հանել ենք այդ թակարդից, և սա ամենակարևորն է։ Նրանք, ովքեր ասում են, որ զոհողությունները իզուր են եղել, նրանք սա չեն հասկանում, որ Հայաստանի պետականությունը դուրս է եկել թակարդից»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այն սցենարը, որում գտնվում էին 2018 թվականին, նրա մասին էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունը որպես ինքնիշխան պետություն պետք է չլինի, առավելագույնը պետք է լինի մի բանանային պետություն, որ շնչելու ու արտաշնչելու համար տարբեր տեղերից թույլտվություններ ստանա։
«Հիմա եկել է ժամանակը, որ մենք մեր այսօրվա Հայաստանը պաշտպանենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաև Կառավարության մի խումբ անդամներ մայիսի 8-ից արձակուրդում են՝ նախընտրական քարոզարշավին մասնակցելու նպատակով։

В Армении не было мира с первого дня независимости - Пашинян
По сообщению Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя заявления о том, что до прихода к власти в 2018 году нынешнего правительства в Армении был мир, а нынешнее правительство своими шагами принесло войну.
«У нас была война, потому что каждый год у нас были жертвы и раненые. Где вы видели мир, когда солдаты погибают и получают ранения? У нас не было мира, у нас была постоянная война и постоянные отсрочки начала войны, а крайний срок для этой отсрочки был объявлен апрельской войной 2016 года. Но также очень важно, что апрельской войне предшествовал совершенно новый пакет предложений по урегулированию вопроса Карабаха, который уже всем нам известен и был опубликован», — отметил премьер-министр Армении накануне начала предвыборной кампании партии «Гражданский договор».
По его словам, рамки урегулирования Карабахского вопроса были намечены еще на Лиссабонском саммите в 1996 году, карабахский вопрос к тому времени уже был решен. Все эти задержки и отсрочки были, в первую очередь, направлены на решение вопроса об Армении, то есть на предотвращение создания армянского государства. «И именно это мы и поняли, и поняли очень быстро, что Армения попала в ловушку, и нашей задачей было вытащить Армению из этой ловушки. Ценой наших жертв и потерь мы вытащили Армению из этой ловушки, и это самое главное. Те, кто говорит, что жертвы были напрасны, не понимают, что из ловушки вырвалась армянская государственность», — сказал Пашинян.
По его словам, сценарий, в котором они находились в 2018 году, заключался в том, что Республика Армения не должна была быть суверенным государством, в лучшем случае она должна была быть банановым государством, которое получало бы разрешения из разных мест дышать.