Հայաստանը իր անկախության առաջին օրից խաղաղություն չի ունեցել. Փաշինյան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Հայաստանի վարչապետ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հնչող հայտարարություններին, թե գործող կառավարության իշխանության գալուց՝ 2018 թվականից առաջ Հայաստանում խաղաղություն է եղել, իսկ գործող իշխանությունը իր քայլերով պատերազմ է բերել։
«Մենք ունեցել ենք պատերազմ, որովհետև ամեն տարի ունեցել ենք զոհեր և վիրավորներ։ Որտե՞ղ եք տեսել խաղաղություն, որտեղ զինվորներ են զոհվում և վիրավորվում։ Մենք չենք ունեցել խաղաղություն, մենք ունեցել ենք անընդհատ պատերազմ և ունեցել ենք պատերազմի բորբոքման անընդհատ հետաձգում, իսկ այդ հետաձգման ժամկետն ազդարարվել է 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմով։ Բայց շատ կարևոր է նաև այն, որ ապրիլյան պատերազմին նախորդել է ղարաբաղյան հարցի կարգավորման առաջարկությունների բոլորովին նոր փաթեթը, որն արդեն բոլորիս հայտնի է և հրապարակվել է»,-«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի մեկնարկին ընդառաջ նշել է ՀՀ վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման շրջանակը 1996 թվականի Լիսաբոնի գագաթնաժողովում արդեն շրջանակված է եղել, Ղարաբաղի հարցն արդեն այդ ժամանակ լուծված է եղել։ Այս ամբողջ ձգձգումը և հետաձգումը մի բանի համար է եղել, որ լուծվի Հայաստանի հարցը, այսինքն՝ չլինի Հայաստանի պետականությունը։ Եվ մենք հենց սա է, որ հասկացել ենք, ու շատ արագ ենք հասկացել, որ Հայաստանը գտնվում է թակարդում, և մեր խնդիրն է եղել Հայաստանն այդ թակարդից հանել։ Մեր զոհերի և զոհողությունների գնով, բայց մենք Հայաստանը հանել ենք այդ թակարդից, և սա ամենակարևորն է։ Նրանք, ովքեր ասում են, որ զոհողությունները իզուր են եղել, նրանք սա չեն հասկանում, որ Հայաստանի պետականությունը դուրս է եկել թակարդից»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այն սցենարը, որում գտնվում էին 2018 թվականին, նրա մասին էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունը որպես ինքնիշխան պետություն պետք է չլինի, առավելագույնը պետք է լինի մի բանանային պետություն, որ շնչելու ու արտաշնչելու համար տարբեր տեղերից թույլտվություններ ստանա։
«Հիմա եկել է ժամանակը, որ մենք մեր այսօրվա Հայաստանը պաշտպանենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաև Կառավարության մի խումբ անդամներ մայիսի 8-ից արձակուրդում են՝ նախընտրական քարոզարշավին մասնակցելու նպատակով։

Prime Minister Nikol Pashinyan reiterated on Friday that his administration had secured peace for Armenia for the first time since the country’s independence.
He dismissed accusations voiced by some opposition figures claiming that Armenia had peace before 2018, when he came to power, and that his administration’s actions led the country to war in 2020.
Pashinyan, speaking on the first day of the official campaign period for his Civil Contract party, said that Armenia had never had peace before.
“We had war, because every year we had casualties and wounded soldiers. Where have you seen peace in a place where soldiers are being killed and injured? We did not have peace; we had a continuous war and a constant postponement of the war’s escalation, and the deadline of that postponement was signaled by the April 2016 war. But it is also very important that the April war was preceded by a completely new package of proposals for the settlement of the Karabakh issue, which is now known to all of us and has been published,” he said.
According to him, the framework for resolving the Karabakh issue had already been defined at the 1996 Lisbon Summit, and the Karabakh issue had effectively been resolved back then. This entire delay and postponement, he said, was aimed at one thing: resolving the “Armenia issue” — meaning the elimination of Armenian statehood.
“And this is exactly what we understood, and we understood very quickly that Armenia was in a trap, and our task was to pull Armenia out of that trap. At the cost of our casualties and sacrifices, we have pulled Armenia out of that trap, and this is the most important thing. Those who say the sacrifices were in vain do not understand this — that Armenia’s statehood was saved from the trap,” Pashinyan said.
Pashinyan said the scenario his administration faced in 2018 was one in which the Republic of Armenia, as a sovereign state, was meant to cease to exist and, at best, become a "banana republic" that would need permission from various places even to “breathe in and out.”