ԱՄՆ-ն դադարեցնում է Հորմուզի նեղուցով նավերի ուղեկցման գործողությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ դադարեցնում է «Ազատություն նախագիծ» գործողությունը, որի շրջանակում ԱՄՆ զինված ուժերը Հորմուզի նեղուցից պետք է դուրս բերեին հակամարտության պատճառով այնտեղ արգելափակման մեջ գտնվող նավերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը հայտնել է Truth Social հարթակում, գործողության մեկնարկից գրեթե 48 ժամ անց։
Թրամփը նշել է, որ այս որոշման համար հիմք է ծառայել Իրանի հետ համաձայնագրի կնքման հարցում «մեծ առաջընթացը»։ Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ի կողմից իրանական նավահանգիստների ծովային շրջափակումն ուժի մեջ կմնա։
«Հիմնվելով Պակիստանի և այլ երկրների խնդրանքի, Իրանի դեմ արշավի ընթացքում մեր ունեցած ահռելի ռազմական հաջողության և նաև այն փաստի վրա, որ Իրանի ներկայացուցիչների հետ ամբողջական և վերջնական համաձայնագրի հասնելու ուղղությամբ մեծ առաջընթաց է գրանցվել, մենք փոխադարձաբար համաձայնության ենք եկել, որ չնայած շրջափակումը լիովին ուժի մեջ կմնա, «Ազատություն նախագիծը» (նավերի տեղաշարժը Հորմուզի նեղուցով) կարճ ժամանակով կդադարեցվի՝ տեսնելու՝ արդյոք համաձայնագիրը կարող է վերջնականացվել և կնքվել», - գրել է Թրամփը։
Իրանական լրատվամիջոցներն այս քայլը որակել են որպես «նահանջ» Հորմուզի նեղուցը վերաբացելու՝ Թրամփի «շարունակական ձախողումներից» հետո։

Соединенные Штаты прекращают операции по сопровождению судов через Ормузский пролив
Президент США Дональд Трамп объявил о приостановке операции “Проект “Свобода””, целью которой было выведение американских кораблей из Ормузского пролива, заблокированных там из-за конфликта. Как передает “Арменпресс”, Трамп объявил об этом на платформе Truth Social почти через 48 часов после начала операции.
Трамп отметил, что основанием для этого решения стал “огромный прогресс” в заключении соглашения с Ираном. При этом военно-морская блокада иранских портов со стороны США останется в силе.
Он написал, что по просьбе Пакистана и других стран и “огромных военных успехов в кампании против Ирана” и того, что достигнут значительный прогресс в переговорах о полном и окончательном соглашении, “Проект “Свобода”” будет приостановлен на некотпорое время.
Иранские СМИ назвали этот шаг “отступлением” после “продолжающихся неудач” Трампа в попытке вновь открыть Ормузский пролив.