Իրանի արտաքին գործերի նախարարը մեկնում է Չինաստան
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին մայիսի 5-ին կմեկնի Պեկին՝ երկկողմ և միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ բանակցություններ անցկացնելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է իրանական Tasnim գործակալությունը։
«Այցի ընթացքում Արաղչին բանակցություններ կվարի իր չինացի գործընկերոջ՝ Վան Իի հետ՝ երկկողմ հարաբերությունները, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները քննարկելու համար», - ասվում է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Արաղչիի այցը Չինաստան տեղի է ունենում տարբեր երկրների հետ շարունակվող դիվանագիտական խորհրդակցությունների շրջանակներում։
Al Jazeera-ն նշում է, որ Պեկինը կարողացել է դիրքավորվել որպես դիվանագիտական խաղացող՝ շնորհիվ այլ երկրների ներքին գործերին «չմիջամտելու» իր երկարատև քաղաքականության և Իրանի դեմ պատերազմում բոլոր խաղացողների հետ աշխատանքային հարաբերությունների։

Министр иностранных дел Ирана отправляется в Китай
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи 5 мая отправится в Пекин для проведения переговоров по двусторонним и международным вопросам. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило иранское информационное агентство Tasnim.
“В ходе визита Арагчи проведет переговоры со своим китайским коллегой Ван И для обсуждения двусторонних отношений, региональных и международных развитий”, — говорится в заявлении иранского МИД.
Визит Арагчи в Китай является частью продолжающихся дипломатических консультаций с различными странами.
Телеканал Al Jazeera отмечает, что Пекин смог занять позицию влиятельного дипломатического игрока благодаря своей давней политике невмешательства во внутренние дела других стран и рабочим отношениям со всеми участниками войны против Ирана.