Հայաստանում կանխատեսվում է գետերում ջրի մակարդակի բարձրացում, հնարավոր են վտանգավոր ելքեր
Հայաստանի Հանրապետության մի շարք գետերի ավազաններում (Արփա, Եղեգիս, Հրազդան, Մարմարիկ, Վեդի) մայիսի 4-ի երեկոյան և առաջիկա օրերին սպասվում է ջրի մակարդակի էական բարձրացում՝ պայմանավորված ամպրոպային տեղումներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Փրկարար ծառայությունից՝ ներկայացնելով Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տվյալները։
«Հնարավոր են վտանգավոր ելքեր, ափամերձ տարածքների ողողումներ, հատկապես Արենի–Եղեգնաձոր–Վայք, Հրազդան, Հանքավան, Աղավնաձոր և Ուրցաձոր հատվածներում։
Խնդրում ենք խուսափել գետերի հարակից գոտիներին մոտ գտնվելուց, իսկ վտանգի դեպքում անմիջապես զանգահարել՝ 112։»,- նշված է ՓԾ-ի տարածած հայտարարության մեջ։
ՆԳ նախարարի հանձնարարությամբ կազմակերպվել են իրազեկման աշխատանքներ, նախարարության պատասխանատու ստորաբաժանումները կապ են հաստատել գործընկեր կառույցների հետ, իսկ փրկարարական ստորաբաժանումներն անցել են արտակարգ ռեժիմով ծառայության։

В Армении ожидается повышение уровня воды в реках, возможны опасные разливы
Вечером 4 мая и в ближайшие дни в бассейнах ряда рек Республики Армения (Арпа, Егегис, Раздан, Мармарик, Веди) ожидается значительное повышение уровня воды, обусловленное грозовыми осадками.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Служба спасения, представляя данные Центра гидрометеорологии и мониторинга.
“Возможны опасные разливы, затопление прибрежных районов, особенно на участках Арени-Егегнадзор-Вайк, Раздан, Анкаван, Агавнадзор и Урцадзор.
Пожалуйста, избегайте нахождения вблизи районов, прилегающих к рекам, а в случае опасности немедленно звоните на номер 112”, — говорится в заявлении Службы спасения.
По поручению министра внутренних дел проводятся работы по информированию населения, ответственные ведомства министерства установили контакты с партнерскими организациями, спасательные подразделения перешли на службу в чрезвычайном режиме.