Մենք երբեք չենք շեղվի այն ճանապարհից, որով շարժվում ենք. Մեցոլայի արձագանքը՝ Ալիևի մեղադրանքներին
Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, որով վերջինս Եվրախորհրդարանին քննադատել էր ու մեղադրել «հակաադրբեջանական բանաձևեր» ընդունելու մեջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Երևանում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի բացման ժամանակ ունեցած ելույթում նախ շնորհակալություն էր հայտնել Եվրահանձնաժողովին՝ վերջինիս դիրքորոշման համար Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ, սակայն հավելել էր, որ եվրոպական ոչ բոլոր կառույցներն են ցուցադրել նույն մոտեցումը, որոնցից մեկը, ըստ Ալիևի, Եվրախորհրդարանն է։
Ադրբեջանի նախագահն ասել էր, թե Եվրախորհրդարանը խաղաղությանը նպաստելու փոխարեն սաբոտաժով է զբաղված՝ հիշեցնելով, որ 2021 թվականի մայիսից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 30-ը «Եվրախորհրդարանը 14 բանաձև է ընդունել, որոնք շատ վիրավորական կերպով ստում են Ադրբեջանի մասին»։ Ալիևն անդրադարձել էր Եվրախորհրդարանի կողմից օրերս ընդունված բանաձևին, որով վերջինս աջակցություն էր հայտնում Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությանը։ Բանաձևում անդրադարձ կար նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի իրավունքներին, մասնավորապես ԼՂ-ում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև հայերի անվտանգ վերադարձին իրենց տներ։ Ալիևը հայտարարել էր, թե «Եվրախորհրդարանն այդ բանաձևով թիրախավորել է Ադրբեջանին՝ տարածելով զրպարտանք և սուտ»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ալիևի ելույթից հետո Եվրախորհրդարանի նախագահը ելույթի իրավունք է խնդրել ու արձագանքել Ալիևի հայտարարությանը։
«Եվրոպական խորհրդարանն ուղղակիորեն ընտրված ներկայացուցիչներով ժողովրդավարական մարմին է, որի բանաձևերն ընդունվում են մեծամասնության քվեարկությամբ և դրա արդյունքները, գուցե, անհարմարություններ են ստեղծում շատերի համար, բայց մենք երբեք չենք փոխի այն ճանապարհը, որով շարժվում ենք և կպաշտպանենք դիրքորոշումները, որոնք ընդունում ենք»,- ասել է Մեցոլան։

European Parliament President Roberta Metsola on Monday rejected Azerbaijani President Ilham Aliyev’s accusations of sabotaging the peace deal with Armenia and adopting “anti-Azerbaijani” resolutions.
Aliyev, addressing the European Political Community Summit in Yerevan via video link, first thanked the European Commission for its stance on the Armenia-Azerbaijan peace process, but added that the European Parliament has instead been sabotaging the process. He said that between May 2021 and April 30, 2026, the European Parliament adopted 14 resolutions that contain what he described as highly offensive and false statements about Azerbaijan.
Aliyev was referring to a recent resolution adopted by the European Parliament expressing support for Armenia’s democratic resilience. The resolution also addressed the rights of Armenians displaced from Nagorno-Karabakh, in particular the need to preserve Armenian cultural heritage in the region, as well as the safe return of Armenians to their homes.
Aliyev stated that “the European Parliament has targeted Azerbaijan with this resolution by spreading defamation and falsehoods.”
Metsola, who was in attendance at the summit, took the floor to respond:
“The European Parliament is a democratic body directly elected by representatives, and its resolutions are adopted by majority vote. The results may create discomfort for many, but we will never change the path we are following, and we will defend the positions we adopt,” Metsola said.