Մենք երբեք չենք շեղվի այն ճանապարհից, որով շարժվում ենք. Մեցոլայի արձագանքը՝ Ալիևի մեղադրանքներին
Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, որով վերջինս Եվրախորհրդարանին քննադատել էր ու մեղադրել «հակաադրբեջանական բանաձևեր» ընդունելու մեջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Երևանում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի բացման ժամանակ ունեցած ելույթում նախ շնորհակալություն էր հայտնել Եվրահանձնաժողովին՝ վերջինիս դիրքորոշման համար Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ, սակայն հավելել էր, որ եվրոպական ոչ բոլոր կառույցներն են ցուցադրել նույն մոտեցումը, որոնցից մեկը, ըստ Ալիևի, Եվրախորհրդարանն է։
Ադրբեջանի նախագահն ասել էր, թե Եվրախորհրդարանը խաղաղությանը նպաստելու փոխարեն սաբոտաժով է զբաղված՝ հիշեցնելով, որ 2021 թվականի մայիսից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 30-ը «Եվրախորհրդարանը 14 բանաձև է ընդունել, որոնք շատ վիրավորական կերպով ստում են Ադրբեջանի մասին»։ Ալիևն անդրադարձել էր Եվրախորհրդարանի կողմից օրերս ընդունված բանաձևին, որով վերջինս աջակցություն էր հայտնում Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությանը։ Բանաձևում անդրադարձ կար նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի իրավունքներին, մասնավորապես ԼՂ-ում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև հայերի անվտանգ վերադարձին իրենց տներ։ Ալիևը հայտարարել էր, թե «Եվրախորհրդարանն այդ բանաձևով թիրախավորել է Ադրբեջանին՝ տարածելով զրպարտանք և սուտ»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ալիևի ելույթից հետո Եվրախորհրդարանի նախագահը ելույթի իրավունք է խնդրել ու արձագանքել Ալիևի հայտարարությանը։
«Եվրոպական խորհրդարանն ուղղակիորեն ընտրված ներկայացուցիչներով ժողովրդավարական մարմին է, որի բանաձևերն ընդունվում են մեծամասնության քվեարկությամբ և դրա արդյունքները, գուցե, անհարմարություններ են ստեղծում շատերի համար, բայց մենք երբեք չենք փոխի այն ճանապարհը, որով շարժվում ենք և կպաշտպանենք դիրքորոշումները, որոնք ընդունում ենք»,- ասել է Մեցոլան։

Мы никогда не сойдем с пути, по которому движемся -ответ Метсолы на обвинения Алиева
Председатель Европейского парламента Роберта Метсола ответила на критику президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым Европейского парламента за принятие «антиазербайджанских резолюций».
В своем выступлении по видеосвязи на открытии VIII саммита Европейского политического сообщества в Ереване президент Азербайджана Ильхам Алиев сначала поблагодарил Европейскую комиссию за ее позицию по армяно-азербайджанскому мирному процессу, но добавил, что не все европейские структуры демонстрируют одинаковый подход, и одной из них, по словам Алиева, является Европейский парламент.
Президент Азербайджана заявил, что Европейский парламент вместо того чтобы способствовать миру, занимается саботажем. Он напомнил, что с мая 2021 года по 30 апреля 2026 года «Европейский парламент принял 14 резолюций, которые очень оскорбительно отзываются об Азербайджане». Алиев сослался на недавно принятую Европейским парламентом резолюцию, в которой выражена поддержка демократической устойчивости Армении. В резолюции также затрагивались права насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха армян, в частности, говорилось о необходимости сохранения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе, а также о безопасном возвращении армян в свои дома.
Алиев заявил, что «Европейский парламент этой резолюцией взял Азербайджан под прицел, распространяя клевету и ложь».
Как передает Арменпресс, после выступления Алиева председатель Европейского парламента попросила права высказаться и ответила на заявление Алиева.
«Европейский парламент — это демократический орган с прямыми выборами представителей, резолюции которого принимаются большинством голосов, и их результаты могут создавать неудобства для многих, но мы никогда не изменим выбранного пути и будем отстаивать свою позицию», — сказала Метсола.