ԵՔՀ գագաթնաժողովի շրջանակում Մակրոնը և Սթարմերը Ուկրաինայի հարցով հանդիպում են հրավիրել
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին Երևանում միացել է եվրոպական երկրների առաջնորդների, այդ թվում՝ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ հանդիպմանը, որը հրավիրվել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերի կողմից՝ Ուկրաինային շարունակական աջակցությունը քննարկելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Կանադայի վարչապետի մամուլի ծառայությունը:
«Առաջնորդները քննարկել են Ռուսաստանի ագրեսիայի դեմ Ուկրաինայի պայքարի հետ կապված վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ իրավիճակը մարտադաշտում և նախագահ Զելենսկու կողմից արդար և երկարատև խաղաղություն ապահովելու շարունակական ջանքերը։ Նրանք համաձայնել են, որ Ուկրաինայի անվտանգությունը, ինքնիշխանությունը և բարգավաճումն ավելի լայն անդրատլանտյան անվտանգության անբաժանելի մասն են կազմում», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Բացի այդ, առաջնորդները պարտավորվել են համատեղ աշխատել, որպեսզի Ուկրաինայի համար ապահովեն շարունակական բազմակողմանի աջակցություն, ինչպես նաև ամուր անվտանգության երաշխիքներ, տնտեսական վերականգնման միջոցառումներ և պաշտպանական արտադրություն։
Վարչապետ Քարնին վերահաստատել է Կանադայի անսասան աջակցությունն Ուկրաինային և երկրի պատրաստակամությունը՝ նպաստելու խաղաղության գործընթացի հաջողությանը։
Ըստ հաղորդագրության՝ առաջնորդներն ընդգծել են, որ Ուկրաինան և նրա ժողովուրդն «արժանի են բարգավաճ, անկախ և ինքնիշխան ապագայի՝ ազատ Ռուսաստանի ապագա ագրեսիայի վախից»։
Հիշեցնենք՝ Երևանում անցկացվում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը, որին եվրոպական առաջնորդներից բացի ներկա է նաև Կանադայի վարչապետը:

В рамках саммита Европейского политического сообщества Макрон и Стармер созвали встречу по Украине
Премьер-министр Канады Марк Карни вместе с европейскими лидерами, включая президента Украины Владимира Зеленского, прибыл в Ереван на встречу, организованную президентом Франции Эммануэлем Макроном и премьер-министром Великобритании Киром Стармером, для обсуждения дальнейшей поддержки Украины.
Как передает Арменпресс, пресс-служба премьер-министра Канады опубликовала сообщение по этому поводу.
«Лидеры обсудили последние события в борьбе Украины против российской агрессии, включая ситуацию на поле боя и продолжающиеся усилия президента Зеленского по обеспечению справедливого и прочного мира. Они согласились с тем, что безопасность, суверенитет и процветание Украины являются неотъемлемой частью более широкой трансатлантической безопасности», — говорится в заявлении.
Кроме того, лидеры обязались работать вместе для обеспечения дальнейшей многосторонней поддержки Украины, а также надежных гарантий безопасности, мер по восстановлению экономики и оборонного производства.
Премьер-министр Карни подтвердил непоколебимую поддержку Канадой Украины и готовность страны внести свой вклад в успех мирного процесса.
Согласно заявлению, лидеры подчеркнули, что Украина и ее народ «заслуживают процветающего, независимого и суверенного будущего, свободного от страха перед будущей российской агрессией».
Напомним, что в Ереване проходит VIII саммит Европейского политического сообщества, на котором, помимо европейских лидеров, присутствует также премьер-министр Канады.