Տիգրան Բալայանը Եվրախորհրդարանին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին աջակցող բանաձև ընդունելու համար
Բելգիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան և ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Տիգրան Բալայանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանին Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությանն աջակցելու վերաբերյալ բանաձևի ընդունման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Տիգրան Բալայանն իր երախտագիտությունն է հայտնել X-ի միկրոբլոգում արված գրառմամբ։
🇦🇲🤝🇪🇺Grateful to MEPs for adopting this timely resolution ahead of the EPC and EU–Armenia summits in Yerevan. A strong signal of support by @Europarl_EN for Armenia’s democratic resilience and our shared commitment to deeper partnership. pic.twitter.com/ca2bCnLAua
— Tigran Balayan (@tbalayan) April 30, 2026
«Շնորհակալ ենք Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին մինչև Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի և Հայաստան-Եվրամիություն գագաթնաժողովներն այս բանաձևն ընդունելու համար։ Սա Եվրոպական խորհրդարանի կողմից աջակցության հզոր ազդանշան է Հայաստանի ժողովրդավարական դիմադրողականության և մեր համատեղ գործընկերության խորացման հանձնառության նկատմամբ»,-նշել է Տիգրան Բալայանը։
Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում ապրիլի 30-ին քվեարկվել է Հայաստանի վերաբերյալ բանաձև, որով վերահաստատվում է ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը, խաղաղության գործընթացին և եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումներին։

Постпред Армении в ЕС поблагодарил Европарламент за принятие резолюции о поддержке демократической устойчивости Армении
Посол Армении в Бельгии и постоянный представитель Республики Армения в ЕС Тигран Балаян поблагодарил Европейский парламент за принятие резолюции о поддержке демократической устойчивости Армении.
Как сообщает Арменпресс, Тигран Балаян выразил благодарность в социальной сети X.
«Благодарны депутатам Европарламента за принятие этой своевременной резолюции в преддверии саммитов Европейского политического сообщества и Армения — ЕС в Ереване. Это мощный сигнал поддержки со стороны Европейского парламента демократической устойчивости Армении и нашей совместной приверженности углублению партнерства», — отметил Тигран Балаян.
🇦🇲🤝🇪🇺Grateful to MEPs for adopting this timely resolution ahead of the EPC and EU–Armenia summits in Yerevan. A strong signal of support by @Europarl_EN for Armenia’s democratic resilience and our shared commitment to deeper partnership. pic.twitter.com/ca2bCnLAua
— Tigran Balayan (@tbalayan) April 30, 2026
На пленарном заседании Европейского парламента 30 апреля была принята резолюция по Армении, подтверждающая поддержку ЕС демократического развития Армении, мирного процесса и реформ в направлении европейской интеграции.