Փաշինյանը պատմական է համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների փոխայցերը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատմական է համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի փոխայցերը երկու երկրներ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանը հայտնեց ՀՀ կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի՝ ՀՀ կատարած այցին:
«Շատ կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել, համարում եմ երկու երկրների փոխվարչապետների այցերը պատմական խաղաղության գործընթացի ինստիտուցիոնալության տրամաբանության մեջ: Ես շատ ուրախ եմ, որ եկել ենք այս հանգրվանին»,- ասաց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ պետք է շարունակաբար լավարկվեն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները, խաղաղությունը գնալով ուժեղանա:
«Պետք է հաստատվեն բնականոն հարաբերություններ, երկարաժամկետում՝ ռազմավարական առումով, բարիդրացիական հարաբերություններ»,- նշեց վարչապետը:
2026թ. ապրիլի 29-ին կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների 13-րդ հանդիպումը՝ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ։ Հանձնաժողովների նախորդ հանդիպումը՝ Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ, կայացել էր Ադրբեջանում։

Prime Minister Nikol Pashinyan has lauded the “historic” reciprocal visits by Armenian and Azerbaijani deputy prime ministers.
Pashinyan was asked to comment on Azerbaijani Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev’s recent visit to Armenia.
“A very important event has taken place. I consider the visits of the deputy prime ministers of the two countries to be part of the institutionalization logic of the historical peace process. I am very glad that we have reached this stage,” Pashinyan said at a press briefing.
Pashinyan stressed that relations between Armenia and Azerbaijan should be continuously improved and that peace should be strengthened over time.
“Normal relations must be established, and in the long term—strategically—good-neighbourly relations,” the prime minister said.
On April 29, Armenia and Azerbaijan held the 13th meeting of the border delimitation and security commissions, led by Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Azerbaijani Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev. The meeting took place in Armenia, while the previous one was held in Azerbaijan.