Փաշինյանը պատմական է համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների փոխայցերը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատմական է համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի փոխայցերը երկու երկրներ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանը հայտնեց ՀՀ կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի՝ ՀՀ կատարած այցին:
«Շատ կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել, համարում եմ երկու երկրների փոխվարչապետների այցերը պատմական խաղաղության գործընթացի ինստիտուցիոնալության տրամաբանության մեջ: Ես շատ ուրախ եմ, որ եկել ենք այս հանգրվանին»,- ասաց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ պետք է շարունակաբար լավարկվեն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները, խաղաղությունը գնալով ուժեղանա:
«Պետք է հաստատվեն բնականոն հարաբերություններ, երկարաժամկետում՝ ռազմավարական առումով, բարիդրացիական հարաբերություններ»,- նշեց վարչապետը:
2026թ. ապրիլի 29-ին կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների 13-րդ հանդիպումը՝ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ։ Հանձնաժողովների նախորդ հանդիպումը՝ Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ, կայացել էր Ադրբեջանում։

Пашинян считает историческими взаимные визиты заместителей премьер-министров Армении и Азербайджана
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает историческими взаимные визиты заместителей премьер-министров Армении и Азербайджана.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян заявил об этом на брифинге после заседания правительства РА, говоря о визите заместителя премьер-министра Азербайджана Шахина Мустафаева в РА.
«Произошло очень важное событие. Я рассматриваю визиты заместителей премьер-министров двух стран в рамках институциональности логики исторического мирного процесса. Я очень рад, что мы достигли этой вехи», — сказал Пашинян.
Никол Пашинян подчеркнул, что отношения между Арменией и Азербайджаном должны постоянно улучшаться, а мир должен постепенно укрепляться.
«Необходимо установить нормальные отношения, а в долгосрочной перспективе, в стратегическом смысле, добрососедские отношения», — отметил премьер-министр.
9 апреля 2026 состоялось 13-е заседание комиссий по демаркации границы между Арменией и Азербайджаном под сопредседательством заместителя премьер-министра Армении Мгера Григоряна и заместителя премьер-министра Азербайджана Шахина Мустафаева. Предыдущее заседание комиссий, также под сопредседательством Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева, прошло в Азербайджане.