Հայաստանն ու Ֆրանսիան ռազմավարական համագործակցության փաստաթուղթ կստորագրեն
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ ապրիլի 27-ին Փարիզում կայացել է եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում և կազմակերպություններում հավատարմագրված ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքը:
Նախարար Միրզոյանն իր բացման խոսքում նշել է. «Վերջին անգամ բոլորս, իհարկե, ավելի ընդլայնված կազմով, հանդիպել ենք օգոստոսի վերջին, որից հետո շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել հատկապես եվրոպական աշխարհամասում և Եվրոպական միության ու առանձին երկրների հետ Հայաստանի Հանրապետության հարաբերություններում։ Բազմաթիվ երկրների հետ ռազմավարական համագործակցություններ են քննարկվում։ Մեկ շաբաթից կտեսնենք նաև Ֆրանսիայի հետ երկար բանակցված փաստաթղթի ստորագրումը։
Մինչ այս՝ վերջին ամիսներին, իհարկե, առանձին երկրների հետ արդեն դա տեղի է ունեցել, օրինակ` Գերմանիայի հետ։ Իհարկե, անվանումները փաստաթղթից փաստաթուղթ մի փոքր տարբերվում են. մի դեպքում դա ռազմավարական գործընկերության հաստատում է, մի դեպքում դա գործընկերության ռազմավարական օրակարգ է։ Օրինակ` Եվրոպական միության հետ ստորագրեցինք «Գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» և այսպես շարունակ»։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է մայիսի 4-6-ը Երևանում կայանալիք բարձրաստիճան միջոցառումներին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի ու ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովներին և «Երևանյան երկխոսություն» միջոցառմանը։
Եվրոպական երկրների հետ հարաբերությունները համակարգող փոխնախարար Վահան Կոստանյանն անդրադարձել է ԵՔՀ և ՀՀ-ԵՄ գագաթաժողովների հիմնական օրակարգին, ստորագրվելիք փաստաթղթերին։
ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանն անդրադարձել է «Երևանյան երկխոսության» նախապատրաստական աշխատանքներին, քննարկումների հիմնական ուղղություններին:
Դեսպանահավաքի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, եվրոպական երկրների հետ երկկողմ համագործակցության խորացման ուղղությամբ աշխատանքները, ընթացիկ ծրագրերն ու հեռանկարները։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության՝ Հայաստանի ներգրավվածությամբ ծրագրերի իրականացման ընթացքը, տնտեսական ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ցանցի զարգացման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները։
Անդրադարձ է եղել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և զարգացման գործընթացներին, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացիայի ուղղությամբ քայլերին։
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումների, առկա մարտահրավերների շուրջ։
Քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել նաև դիվանագիտական ծառայության կատարելագործմանն ուղղված նախաձեռնություններին, այդ նպատակով «Դիվանագիտական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկված փոփոխություններին։

Армения и Франция подпишут документ о стратегическом сотрудничестве
Встреча руководителей армянских дипломатических миссий, аккредитованных при странах и организациях европейского континента, во главе с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном состоялась 27 апреля в Париже.
Как передает Арменпресс, сообщение по этому поводу опубликовал МИД РА.
В своем вступительном слове министр Мирзоян отметил:
«Последняя наша встреча, конечно, в более широком формате состоялась в конце августа, после чего произошло много событий, особенно на европейском континенте и в отношениях Республики Армения с Европейским союзом и отдельными странами. Обсуждается стратегическое сотрудничество со многими странами. Через неделю мы также увидим подписание долго обсуждавшегося документа с Францией.
До этого, в последние месяцы, это, конечно, уже происходило с отдельными странами, например, с Германией. Конечно, названия документов немного различаются: в одном случае это подтверждение стратегического партнерства, в другом — стратегическая программа партнерства. Например, мы подписали «Повестку стратегического партнерства» с Европейским союзом и так далее».
Министр Мирзоян также затронул тему мероприятий высокого уровня, которые пройдут в Ереване 4-6 мая: саммиты Европейского политического сообщества и РА-ЕС, а также мероприятие «Ереванский диалог».
Заместитель министра по координации отношений с европейскими странами Ваган Костанян затронул основные темы повестки саммитов ЕПС и РА-ЕС, а также документы, подлежащие подписанию.
Генеральный секретарь МИД РА Давид Карапетян рассказал о подготовительной работе к «Ереванскому диалогу» и основных направлениях обсуждений.
В ходе встречи послов обсуждались вопросы углубления партнерства РА-ЕС, двустороннего сотрудничества с европейскими странами, текущие программы и перспективы.
Министр Мирзоян представил процесс реализации региональных программ развития транспортной инфраструктуры с участием Армении, а также работу, проводимую с международными партнерами по развитию экономической и транспортной инфраструктуры.
Были затронуты процессы нормализации и развития отношений с соседями, включая шаги по институционализации мира, установленного между Арменией и Азербайджаном.
Состоялся обмен мнениями о региональных и международных событиях и текущих вызовах.
В ходе обсуждения также были затронуты инициативы, направленные на совершенствование дипломатической службы, в том числе предложенные с этой целью поправки к Закону РА «О дипломатической службе».