Հայաստանն ու Ֆրանսիան ռազմավարական համագործակցության փաստաթուղթ կստորագրեն
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ ապրիլի 27-ին Փարիզում կայացել է եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում և կազմակերպություններում հավատարմագրված ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքը:
Նախարար Միրզոյանն իր բացման խոսքում նշել է. «Վերջին անգամ բոլորս, իհարկե, ավելի ընդլայնված կազմով, հանդիպել ենք օգոստոսի վերջին, որից հետո շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել հատկապես եվրոպական աշխարհամասում և Եվրոպական միության ու առանձին երկրների հետ Հայաստանի Հանրապետության հարաբերություններում։ Բազմաթիվ երկրների հետ ռազմավարական համագործակցություններ են քննարկվում։ Մեկ շաբաթից կտեսնենք նաև Ֆրանսիայի հետ երկար բանակցված փաստաթղթի ստորագրումը։
Մինչ այս՝ վերջին ամիսներին, իհարկե, առանձին երկրների հետ արդեն դա տեղի է ունեցել, օրինակ` Գերմանիայի հետ։ Իհարկե, անվանումները փաստաթղթից փաստաթուղթ մի փոքր տարբերվում են. մի դեպքում դա ռազմավարական գործընկերության հաստատում է, մի դեպքում դա գործընկերության ռազմավարական օրակարգ է։ Օրինակ` Եվրոպական միության հետ ստորագրեցինք «Գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» և այսպես շարունակ»։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է մայիսի 4-6-ը Երևանում կայանալիք բարձրաստիճան միջոցառումներին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի ու ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովներին և «Երևանյան երկխոսություն» միջոցառմանը։
Եվրոպական երկրների հետ հարաբերությունները համակարգող փոխնախարար Վահան Կոստանյանն անդրադարձել է ԵՔՀ և ՀՀ-ԵՄ գագաթաժողովների հիմնական օրակարգին, ստորագրվելիք փաստաթղթերին։
ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանն անդրադարձել է «Երևանյան երկխոսության» նախապատրաստական աշխատանքներին, քննարկումների հիմնական ուղղություններին:
Դեսպանահավաքի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, եվրոպական երկրների հետ երկկողմ համագործակցության խորացման ուղղությամբ աշխատանքները, ընթացիկ ծրագրերն ու հեռանկարները։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության՝ Հայաստանի ներգրավվածությամբ ծրագրերի իրականացման ընթացքը, տնտեսական ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ցանցի զարգացման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները։
Անդրադարձ է եղել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և զարգացման գործընթացներին, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացիայի ուղղությամբ քայլերին։
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումների, առկա մարտահրավերների շուրջ։
Քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել նաև դիվանագիտական ծառայության կատարելագործմանն ուղղված նախաձեռնություններին, այդ նպատակով «Դիվանագիտական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկված փոփոխություններին։

Armenia and France set to sign new strategic cooperation agreement
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan convened a meeting of the country’s diplomatic representatives in Europe in Paris on Sunday to discuss Armenia’s relations with the European Union, regional developments, and upcoming high-level international events.
During the meeting, Mirzoyan announced that in one week Armenia and France will sign a long-negotiated new cooperation agreement.
“The last time we all met, of course in a broader format, was at the end of August. Since then, many developments have taken place, particularly in Europe and in Armenia’s relations with the European Union and individual countries. Strategic cooperation is being discussed with many states. In a week, we will also see the signing of a long-negotiated document with France.
Prior to that, in recent months, this has already taken place with several countries, for example Germany. Of course, the names of the documents differ slightly from one to another: in some cases it is the establishment of a strategic partnership, in others it is a strategic agenda for cooperation. For example, with the European Union we signed a ‘Strategic Agenda for Partnership,’ and so on," he said.
Minister Mirzoyan also spoke about the high-level events scheduled to take place in Yerevan on May 4–6, including the European Political Community summit, the first-ever EU–Armenia summit, and the “Yerevan Dialogue” forum.
Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan, who coordinates relations with European countries, presented the main agenda items of the EPC and EU–Armenia summits, as well as the documents expected to be signed.
Foreign Ministry Secretary General Davit Karapetyan briefed the ambassadors on the preparatory work for the “Yerevan Dialogue” and its main areas of discussion.
During the ambassadorial meeting, discussions focused on Armenia–EU partnership, efforts to deepen bilateral cooperation with European countries, ongoing programs, and future prospects.
Minister Mirzoyan also presented updates on the implementation of regional connectivity projects involving Armenia, as well as ongoing work with international partners on the development of economic and transport infrastructure networks.
The meeting also addressed processes related to the normalization and development of relations with neighboring countries, including steps toward the institutionalization of peace between Armenia and Azerbaijan.
The diplomats exchanged views on regional and international developments and existing challenges.
The discussion also covered initiatives aimed at improving diplomatic service, including proposed amendments to the Law on Diplomatic Service of the Republic of Armenia.