Ալագյազում տեղի ունեցել Մալխաս և Ռոման Ամոյանների անվան մարզադպրոցի հիմնարկեքի պաշտոնական արարողությունը
ՀՀ Արագածոտնի մարզի Ալագյազ համայնքում տեղի է ունեցել Մալխաս և Ռոման Ամոյանների անվան մարզադպրոցի հիմնարկեքի պաշտոնական արարողությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ներկա էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիմնարկեքի պաշտոնական արարողությունը մասնակցել են նաև աշխարհի ու Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Մալխաս Ամոյանը և աշխարհի փոխչեմպիոն, Եվրոպայի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Ռոման Ամոյանը։
Ռոման Ամոյանն իր խոսքում ընդգծել է մարզադպրոցի կարևորությունը համայնքի համար։
«Մեր մարզը իրոք մարզադպրոցի կարիքն ուներ։ Մեր երեխաները դժվար էին գալիս քաղաք մարզումների։ Հուսով եմ, որ այս դահլիճը կառուցելուց հետո լավ կմարզվեն, մենք էլ անպայման հետևողական կլինենք»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ մշտապես կապ են ունեցել գյուղի հետ և այժմ այդ կապը կուժեղանա։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում նշել է, որ մարզադպրոցի կառուցումը պետության կողմից գնահատանք է մարզիկների վաստակի նկատմամբ։
«Այս ամենը Հայաստանի Հանրապետության հարգանքի տուրքն է ձեր մարզական վաստակին և ծառայություններին»,-ասել է վարչապետը։
Նա նաև ընդգծել է, որ նախագիծը մի կողմից վերաբերում է մարզական կարիերան ավարտած Ռոման Ամոյանին, իսկ Մալխաս Ամոյանի դեպքում այն նաև նոր ակնկալիքների արտահայտություն է։
«Մենք ցանկանում ենք, որ հետագայում արձանագրվեն նաև աշխարհի և օլիմպիական չեմպիոնության նոր նվաճումներ»,-նշել է Փաշինյանը։
Նախատեսվում է, որ մարզադպրոցը կդառնա երեխաների և պատանիների ֆիզիկական դաստիարակության և առողջ ապրելակերպի կարևոր կենտրոն։
Հողամասի մակերեսը կազմում է շուրջ 4000 քմ։ Շենքը կլինի երկհարկանի՝ կիսանկուղային հարկով։ Առաջին հարկում նախատեսվում է ըմբշամարտի երեք գորգով մարզադահլիճ՝ շուրջ 150 հանդիսատեսի համար նախատեսված նստատեղերով, ինչպես նաև լողավազան և շոգեբաղնիք։ Երկրորդ հարկում կգործի ուժային մարզաձևերի դահլիճ, իսկ նկուղային հարկում՝ խաղային գոտի՝ սեղանի թենիսի և այլ մարզաձևերի համար։

В Алагязе состоялась официальная церемония закладки первого камня спортивной школы имени Малхаса и Романа Амоянов
Официальная церемония закладки первого камня спортивной школы имени Малхаса и Романа Амоянов состоялась в населенном пункте Алагяз Арагацотнской области Республики Армения.
Как передает Арменпресс, на церемонии присутствовал премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
На официальной церемонии также присутствовали многократный чемпион мира и Европы, бронзовый призер Олимпийских игр Малхас Амоян и вице-чемпион мира, чемпион Европы, бронзовый призер Олимпийских игр Роман Амоян.
В своем слове Роман Амоян подчеркнул важность спортивной школы для общины.
«Нашему региону действительно нужна была спортивная школа. Нашим детям было трудно добираться до города на тренировки. Я надеюсь, что после строительства этого зала они будут хорошо тренироваться, и мы обязательно добьемся стабильных результатов», — сказал он, добавив, что у них всегда была связь с деревней, и теперь эта связь укрепится.
Премьер-министр РА Никол Пашинян в своем выступлении отметил, что строительство спортивной школы — это признание государством достижений спортсменов.
«Все это — дань уважения Республики Армения вашим спортивным достижениям и заслугам», — сказал премьер-министр.
Он также подчеркнул, что проект, с одной стороны, касается Романа Амояна, завершившего свою спортивную карьеру, а для Малхаса Амояна, является выражением новых ожиданий.
«Мы хотим, чтобы в будущем были зафиксированы новые достижения на чемпионатах мира и Олимпийских играх», — отметил Пашинян.
Планируется, что спортивная школа станет важным центром физического воспитания и здорового образа жизни для детей и подростков.
Площадь земельного участка составляет около 4000 квадратных метров. Здание будет двухэтажным, с полуподвалом. На первом этаже разместится зал для борьбы на трех коврах с местами примерно на 150 зрителей, а также бассейн и сауна. На втором этаже будет расположен зал для силовых тренировок, а в подвале — игровая зона для настольного тенниса и других видов спорта.