Արաղչին չի պլանավորում Իսլամաբադում հանդիպումներ անցկացնել ամերիկացի բանակցողների հետ
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Իսլամաբադում չի պլանավորում հանդիպումներ անցկացնել ամերիկացի բանակցողների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X միկրոբլոգում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև հանդիպում չի նախատեսվում։ Իրանի դիտարկումները կփոխանցվեն Պակիստանին»,-նշվել է գրառման մեջ։
Նաև նշվել է, որ նախարար Արաղչին կհանդիպի Պակիստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ նրանց  միջնորդական ջանքերի շրջանակներում Ամերիկայի կողմից պարտադրված պատերազմի դադարեցման և  տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման նպատակով։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին հաղորդվել, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին մեկնում է Իսլամաբադ, Մասկատ և Մոսկվա։ Այցի նպատակն է երկկողմ խորհրդակցություններ անցկացնել և քննարկել տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները, ինչպես նաև «ԱՄՆ-ի և Իսրայելի իշխանությունների կողմից Իրանին պարտադրված պատերազմի վերջին զարգացումները»։

Арагчи не планирует проведение встреч с американскими переговорщиками в Исламабаде
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи не планирует проводить встречи с американскими переговорщиками в Исламабаде.
Как передает Арменпресс, об этом заявил представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи в микроблоге X.
«Встреча между Ираном и США не планируется. Замечания Ирана будут переданы Пакистану», — говорится в сообщении.
Также было отмечено, что министр Арагчи встретится с высокопоставленными пакистанскими чиновниками в рамках их посреднических усилий по прекращению войны, развязанной США, и восстановлению мира в регионе.
Ранее сообщалось, что министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи отправляется в Исламабад, Маскат и Москву. Цель визита – проведение двусторонних консультаций и обсуждение событий в регионе, а также «последних развитий в войне, развязанной против Ирана властями США и Израиля».