ՌԴ արտգործնախարարությունում կոշտ պատասխան են խոստացել ԵՄ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթին
Մոսկվան կոշտ արձագանք կտա Եվրամիության պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթին. այդ պատասխանը կմշակվի Ռուսաստանի շահերին համապատասխան: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք կձեռնարկենք նաև պատասխան միջոցներ։ Դրանք կլինեն կոշտ։ Դրանք կմշակվեն և կիրագործվեն մեր շահերին համապատասխան», - ասել է նա ճեպազրույցի ընթացքում։
Ապրիլի 23-ին Եվրոպական միությունը պաշտոնապես հաստատել է Ուկրաինային 90 մլրդ եվրո վարկի տրամադրումը և Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների հերթական՝ 20-րդ փաթեթի ընդունումը: Նոր պատժամիջոցների ցանկում ներառվել է 46 լցանավ, 60 ընկերություն, 117 ֆիզիկական անձ:
Ապրիլի 22-ին Կիևին 90 միլիարդ եվրո վարկի տրամադրմանը և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթին հավանություն էին տվել Եվրամիության դեսպանները: Դա տեղի էր ունեցել այն բանից հետո, երբ Ուկրաինան վերսկսել էր «Դրուժբա» խողովակաշարով ռուսական նավթի մատակարարումը, և Հունգարիան հանել էր իր վետոն։

Министерство иностранных дел России обещает жесткий ответ на 20-й пакет санкций
Москва жестко ответит на 20-й пакет санкций ЕС. Он будет разработан в соответствии с интересами России. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
“Будут у нас приняты и ответные меры. Они будут жесткими. Они будут разработаны и реализованы в соответствии с нашими интересами”, — сказала она на брифинге.
22 апреля послы ЕС одобрили предоставление Киеву кредита в размере 90 миллиардов евро и 20-й пакет санкций против России. Это произошло после того, как Украина возобновила поставки российской нефти по трубопроводу Дружба, а Венгрия сняла свое вето.
23 апреля Европейский Союз официально одобрил предоставление Украине кредита в размере 90 миллиардов евро и принятие следующего, 20-го пакета санкций против России. Список новых санкций включает 46 танкеров, 60 компаний, 117 физических лиц.