Այսօր մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին. Զախարովա
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ՝ ավելացնելով, որ Ռուսաստանը հայ ժողովրդի հետ միասին սգում է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի օրը։
«Այսօր մենք մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին, սգում ենք նրա հետ միասին այս օրը, ինչպես միշտ։ Կցանկանայի նաև հիշեցնել, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումը օբյեկտիվ և հետևողական է՝ ազգային պատկանելության հիմքով զանգվածային ոչնչացումը որևէ արդարացում ունենալ չի կարող»,- ասել է դիվանագետը։
Զախարովան ընդգծել է, որ Ռուսաստանում հենց սկզբից այս սարսափելի ողբերգությունն ընկալվել է որպես սեփական ցավ։

We extend our deepest condolences to the Armenian people, says Russian MFA
Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova, on Armenian Genocide Remembrance Day, highlighted that Russia was among the first countries in the world to recognize and condemn the Armenian Genocide.
Speaking at a weekly press briefing, Zakharova said that Russia mourns together with the Armenian people on the 111th anniversary of the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire.
“Today we extend our deepest condolences to the Armenian people and share their mourning on this day, as always. I would also like to remind you that Russia’s position is objective and consistent—mass extermination based on nationality cannot be justified under any circumstances,” she said.
Zakharova emphasized that from the very beginning, this horrific tragedy has been perceived in Russia as its “own pain.”
In 1995, the State Duma of the Russian Federation adopted a resolution condemning the Armenian Genocide.
Earlier today, Russian President Vladimir Putin released a statement paying tribute to the victims of the Armenian Genocide.