Հայոց ցեղասպանությունը բաց վերք է մարդկության խղճի վրա. Լիբանանի նախագահ
Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարել է, որ այդ ողբերգությունը բաց վերք է մարդկության խղճում։ «Արմենպրես»-ի  փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի նախագահական գրասենյակը։
«Խորը ցավով եմ հիշում այդ մարդկային ողբերգությունը, որը բաց վերք է դարձել մարդկության խղճի վրա, և վերահաստատում եմ իմ անսասան նվիրվածությունն արդարության, ճշմարտության և մարդկային արժանապատվության արժեքներին», - նշել է նախագահ Աունը։
Նա հավելել է, որ իր հիմնադրումից ի վեր Լիբանանը եղել է անվտանգ վայր երկրի սահմաններում ապաստան փնտրող հայերի համար և նրանց դարձրել է ազգային կառուցվածքի անբաժանելի մասը։
«Հայկական ծագումով լիբանանցիները երբեք հյուր չեն եղել այս երկրում, այլ իսկական գործընկերներ են եղել նրա կառուցման, տոկունության և բարգավաճման գործում։ Նրանք իրենց ներդրումն են ունեցել տարբեր ոլորտներում՝ տնտեսությունից մինչև մշակույթ, արդյունաբերությունից մինչև արվեստ, քաղաքականությունից մինչև կրթություն՝ հստակ հետք թողնելով ժամանակակից Լիբանանի պատմության վրա», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
«Այս առիթով ես ողջունում եմ հայ ժողովրդի տոկունությունը և նրանց անսասանությունը՝ պահպանելու իր ինքնությունն ու հիշողությունը։ Ես հաստատում եմ, որ այս տարելիցի հիշատակումը ոչ միայն անցյալի հիշողություն է, այլև նոր կոչ՝ մերժելու անարդարությունը, որտեղ էլ որ այն լինի, և աշխատելու ավելի արդար և մարդկային աշխարհի համար», - նշել է նախագահը։
Աունը նաև հաստատել է, որ Լիբանանը հավատարիմ կմնա իր առաքելությանը՝ որպես ազատության և բազմակարծության երկիր՝ հավելելով, որ հիշողությունը ողբերգությունների կրկնությունը կանխելու բանալին է:
«Եկեք այս հիշողությունից քաղենք մեր ազգային միասնությունն ամրապնդելու, մարդկային արժանապատվությունը պաշտպանելու և մեր նախնիների զոհողություններին և ապագա սերունդների հույսերին արժանի ապագա կառուցելու վճռականությունը», - հավելել է նա:

Lebanese President: Armenian Genocide is an open wound on the conscience of humanity
President of Lebanon Joseph Aoun has released a statement on the 111th anniversary of the Armenian Genocide, describing the first genocide of the 20th century as “an open wound in the conscience of humanity.”
“With deep sorrow, I commemorate that human tragedy, which has become an open wound on the conscience of humanity, and I reaffirm my unwavering commitment to the values of justice, truth, and human dignity,” President Aoun said in the statement released by his office.
He added that since its founding, Lebanon has been a safe haven for Armenians seeking refuge within its borders and has made them an integral part of the country’s national fabric.
“Lebanese citizens of Armenian origin have never been guests in this country, but true partners in its building, resilience, and prosperity. They have contributed across various fields—from the economy to culture, from industry to the arts, and from politics to education—leaving a clear mark on the history of modern Lebanon,” he said.
“On this occasion, I salute the resilience of the Armenian people and their steadfastness in preserving their identity and memory. I affirm that commemorating this anniversary is not only a remembrance of the past, but also a renewed call to reject injustice wherever it occurs and to work for a more just and humane world,” the President said.
Aoun also affirmed that Lebanon will remain committed to its mission as a country of freedom and pluralism, adding that remembrance is the key to preventing the recurrence of tragedies.
“Let us draw from this memory the determination to strengthen our national unity, to protect human dignity, and to build a future worthy of the sacrifices of our ancestors and the hopes of future generations,” he added.