Հայոց ցեղասպանությունը բաց վերք է մարդկության խղճի վրա. Լիբանանի նախագահ
Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարել է, որ այդ ողբերգությունը բաց վերք է մարդկության խղճում։ «Արմենպրես»-ի  փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի նախագահական գրասենյակը։
«Խորը ցավով եմ հիշում այդ մարդկային ողբերգությունը, որը բաց վերք է դարձել մարդկության խղճի վրա, և վերահաստատում եմ իմ անսասան նվիրվածությունն արդարության, ճշմարտության և մարդկային արժանապատվության արժեքներին», - նշել է նախագահ Աունը։
Նա հավելել է, որ իր հիմնադրումից ի վեր Լիբանանը եղել է անվտանգ վայր երկրի սահմաններում ապաստան փնտրող հայերի համար և նրանց դարձրել է ազգային կառուցվածքի անբաժանելի մասը։
«Հայկական ծագումով լիբանանցիները երբեք հյուր չեն եղել այս երկրում, այլ իսկական գործընկերներ են եղել նրա կառուցման, տոկունության և բարգավաճման գործում։ Նրանք իրենց ներդրումն են ունեցել տարբեր ոլորտներում՝ տնտեսությունից մինչև մշակույթ, արդյունաբերությունից մինչև արվեստ, քաղաքականությունից մինչև կրթություն՝ հստակ հետք թողնելով ժամանակակից Լիբանանի պատմության վրա», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
«Այս առիթով ես ողջունում եմ հայ ժողովրդի տոկունությունը և նրանց անսասանությունը՝ պահպանելու իր ինքնությունն ու հիշողությունը։ Ես հաստատում եմ, որ այս տարելիցի հիշատակումը ոչ միայն անցյալի հիշողություն է, այլև նոր կոչ՝ մերժելու անարդարությունը, որտեղ էլ որ այն լինի, և աշխատելու ավելի արդար և մարդկային աշխարհի համար», - նշել է նախագահը։
Աունը նաև հաստատել է, որ Լիբանանը հավատարիմ կմնա իր առաքելությանը՝ որպես ազատության և բազմակարծության երկիր՝ հավելելով, որ հիշողությունը ողբերգությունների կրկնությունը կանխելու բանալին է:
«Եկեք այս հիշողությունից քաղենք մեր ազգային միասնությունն ամրապնդելու, մարդկային արժանապատվությունը պաշտպանելու և մեր նախնիների զոհողություններին և ապագա սերունդների հույսերին արժանի ապագա կառուցելու վճռականությունը», - հավելել է նա:

Геноцид армян - открытая рана на совести человечества: президент Ливана
Президент Ливана Жозеф Аун, говоря о 111-й годовщине Геноцида армян, заметил, что эта трагедия является открытой раной на совести человечества. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба президента Ливана.
“Я с глубокой скорбью вспоминаю эту человеческую трагедию, которая стала открытой раной в совести человечества, и подтверждаю свою непоколебимую приверженность ценностям справедливости, правды и человеческого достоинства”, — отметил президент Аун.
Он добавил, что с момента своего основания Ливан был убежищем для армян, ищущих защиты в пределах страны, и сделал их неотъемлемой частью своего национального единства.
“Ливанцы армянского происхождения никогда не были гостями в этой стране, а были истинными партнерами в ее строительстве, стойкости и процветании. Они внесли свой вклад в различные области, от экономики до культуры, от промышленности до искусства, от политики до образования, оставив неизгладимый след в истории современного Ливана”, — говорится в заявлении Ауна.
“По этому случаю я отдаю должное стойкости армянского народа и его непоколебимой приверженности сохранению своей идентичности и памяти. Я утверждаю, что памятование этой годовщины — это не только воспоминание о прошлом, но и новый призыв отвергать несправедливость, где бы она ни проявлялась, и работать во имя более справедливого и гуманного мира”, — отметил президент.
Аун также подтвердил, что Ливан останется верен своей миссии как страны свободы и плюрализма, добавив, что память является ключом к предотвращению повторения трагедий.
“Так будем извлекать из этой памяти решимость укреплять наше национальное единство, защищать человеческое достоинство и строить будущее, достойное жертв наших предков и надежд будущих поколений”, — добавил Жозеф Аун.