Վրաստանի վարչապետը պետական անվտանգության ծառայության նոր ղեկավար է առաջադրել
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն Պետական անվտանգության ծառայության ղեկավարի պաշտոնում առաջադրել է Ներքին գործերի նախարար Գելա Գելաձեին, ով կփոխարինի Մամուկա Մդինարաձեին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է ճեպազրույցի ընթացքում։
«Մենք խորհրդարանին կներկայացնենք պարոն Գելա Գելաձեի թեկնածությունը Պետական անվտանգության ծառայության ղեկավարի պաշտոնի համար»,- ասել էնա։
Վրաստանի վարչապետի խոսքով՝ Մդինարաձեն էլ կառավարությունում կզբաղեցնի նոր պաշտոն՝ իրավապահ մարմինների համակարգման պետական նախարարի, ինչպես նաև փոխվարչապետի։
Կոբախիձեն հայտարարեց, որ Գելաձեի՝ որպես Ներքին գործերի նախարարի պաշտոնը կզբաղեցնի Սուլհան Թամազաշվիլին, ով 2025 թվականի ապրիլից ղեկավարում է Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության կառավարությունը։ Անվտանգության մարմիններում ղեկավար պաշտոնների թեկնածուները նոր պաշտոններում կհաստատվեն Վրաստանի խորհրդարանի կողմից։

Премьер-министр Грузии представил кандидатуру нового главы Службы госбезопасности
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе представил кандидатуру главы МВД Гелы Геладзе на пост руководителя Службы госбезопасности (СГБ) вместо Мамуки Мдинарадзе, который возглавит новую структуру.
"На пост главы Службы государственной безопасности представим парламенту кандидатуру господина Геки Геладзе", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, заявил на брифинге Кобахидзе.
По его словам, возглавлявший СГБ Мдинарадзе займет новую должность в структуре правительства - госминистра по вопросам координации правоохранительных органов. Также он будет вице-премьером.
Как сообщил Кобахидзе, место Геладзе на посту главы МВД займет Сулхан Тамазашвили, который с апреля 2025 года возглавлял правительство Аджарской автономной республики. Кандидатов на руководящие посты в силовых структурах предстоит утвердить в новых должностях парламенту Грузии.
Мдинарадзе возглавлял СГБ Грузии с сентября 2025 года. С его назначением связано усиление антикоррупционной работы спецслужб Грузии, а также более активная борьба с наркопреступлениями. Геладзе стал министром внутренних дел Грузии в мае 2025 года.