Վերահսկողության արդյունքում հանրային տրանսպորտում վճարումներն աճել են մոտ 30 տոկոսով
Վերջին երկու շաբաթներին՝ ապրիլի 6-19-ը ընկած ժամանակահատվածում, հանրային տրանսպորտում ուղեվարձերի վավերացումները կազմել են 5 մլն 997 հազար 277, որը նախորդող երկու շաբաթվա 4 մլն 657 հազար 751-ի համեմատ աճել է 29,9 տոկոսով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցությանը հայտնեց Երևանի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Սարգիս Մանուկյանը՝ հավելելով, որ ցուցանիշների աճը պայմանավորված է հանրային տրանսպորտում իրականացված վերահսկողական միջոցառումներով։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում հավելյալ հավաքագրվել է 235 միլիոն դրամ գումար՝ նախորդած երկու շաբաթների համեմատ։
«Սա խոսում է այն մասին, որ որքան էլ որոշակի անհարմարություններ է ստեղծում մեր նոր մեթոդը, այնուամենայնիվ, հավաքագրման ու կարգապահության տեսանկյունից այն բավականին էֆեկտիվ է։ Փաստացի մենք նախկինում չվճարող անձանց վճարելու հաշվին մոտ 8 նոր ավտոբուսի գումար ենք հավաքել երկու շաբաթվա ընթացքում»,-ասաց քաղաքապետը։
Նրա խոսքով՝ հանրային տրանսպորտում չվճարելու հետևանքով է նաև, որ հնարավոր չի լինում ավելացնել ավտոբուսների ու տրոլեյբուսների քանակը։
Չնայած դրան, ըստ Ավինյանի, առաջիկայում Երևանում կլինեն 45 նոր տրոլեյբուսներ, իսկ 170 ավտոբուսի համար կպատրաստվի գնման հայտ։

A week after Yerevan Mayor Tigran Avinyan condemned fare evasion in public transport and called for stronger oversight, City Hall staff briefed him that tap-ins had increased by nearly 30%, generating an additional 235 million drams in revenue.
The Head of the Technology Management Center of Yerevan, an agency responsible for installing and maintaining management and information systems in the municipal sphere, Sargis Manukyan, said at a City Hall executive meeting that over the past two weeks, from April 6 to 19, 5,997,277 ticket validations were registered in public transport, marking a 29.9% increase compared to 4,657,751 in the previous two-week period.
Manukyan credited the increase to oversight measures in public transport.
Yerevan Mayor Tigran Avinyan said that during the reporting period, an additional 235 million drams were collected compared to the previous two weeks.
“This shows that, although our new method may create certain inconveniences, it is nevertheless quite effective in terms of collection and discipline. In fact, within two weeks we have collected enough funds—thanks to payments from previously non-paying passengers—to cover the cost of around eight new buses,” the mayor said.
He added that fare evasion in public transport is also one of the reasons why it has not been possible to expand the public transport fleet.
Despite this, according to Avinyan, 45 newly purchased trolleybuses will arrive in Yerevan in the near future, and a procurement request will be prepared for 170 buses.